Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kolektora Próżniowego Do Zasobnika 300L + Kilka Pytań O Podłączenie


jony1525

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów - jest to mój pierwszy post na tym forum; do tej pory wyszukiwarka + czytanie wystarczały .
W tym roku zamierzam zamontować kolektor słoneczny do grzania ciepłej wody i w związku z tym mam kilka pytań o dobór kolektora jak i budowę instalacji:

Posiadam zasobnik "Lemet 300l" ( dwie wężownice ) na chwilę obecną w domu mieszkają dwie osoby ( wiem wiem trochę przesadzony zbiornik ) od czasu do czasu pojawiają się dodatkowe dwie osoby w domu więc średnie zapotrzebowanie na cwu niezbyt wysokie. Moje pytanie jaki dobrać kolektor słoneczny ( próżniowy ) do takiego zasobnika; ( z zawodu jestem elektronikiem więc kwestia zapewnienia zasilania <ups> dla pompki - obowiązkowa ). Ja myślałem o kolektorze 22 lub 24 rurowym - przy większym boję się sytuacji przegrzania ( w zasobniku będzie temperatura powiedzmy ponad 75 stopni a słońce w "pełnym zenicie "), a przy mniejszym kolektorze np jeżeli przez dzień lub więcej nie będzie ciepłej wody lub temperatura wody ok 40stopni - jakoś da się przeżyć. Wszelkie informację zalecają jednak kolektor 30 rurowy do takiego zasobnika.

 

Jak wygląda podłączenie kolektora do instalacji tj. z kolektora wychodzi rurka miedziana fi22 i jak dalej wygląda podłączenie - "beczka" + skręcenie. ( trochę głupie pytanie ale do tej pory nie miałem styczności z kolektorami - w sumie całą instalację woda + c.o. wykonałem samodzielnie ale kolektory to temat dla mnie obcy)

 

Kolejne pytanie dotyczy grupy pompowej lepiej kupić całość, czy oddzielnie składać - pompka, przepływomierz, separator

Jeszcze jedno drobne pytanie czy spotkał się ktoś z forumowiczów z takim przypadkiem, iż jeśli moc kolektora będzie za wysoka - demontażem np jednej dwóch lub trzech rur z kolektora aby zmniejszyć jego moc?
 

Co do instalacji od kolektora do zasobnika będzie ok 20m ( takie są pierwsze założenia ) jeśli wykonam taką instalację rurą miedzianą fi18 to powinno być wszystko ok?

 

Na co zwrócić uwagę przy montażu kolektora i całej instalacji solarnej. Jakie są najczęstsze błędy podczas takich instalacji solarnych, czego unikać przy takiej instalacji?. Pozdrawiam  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Myślę że powinien być to zestaw 30 rurowy

2.. Zawsze można rozważyć montaż płaskich które mają trochę niższą wydajność ale są mniej problematyczne w eksploatacji i można nimi odprowadzić nadmiar ciepła nocą. 

3. Najlepiej kupić zestaw, te przeważnie są oferowane z podgrzewaczem ale myślę że bez problemu dogadasz się z dostawcą i bez podgrzewacza też kupisz

4. Raczej proponuję zlecić montaż i uruchomienie (często warunek gwarancji) autoryzowanej ekipie którą poleca dystrybutor

I jeszcze dość ciekawy artykuł polecam przeczytać:

 

http://instalreporter.pl/ogolna/kolektor-prozniowy-drozszy-niz-plaski-a-w-sumie-ciepla-daje-mniej/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj sobie spokój z rurowymi to było juz wałkowane wiele razy ,jach chcesz mieć energie ze słonca to fotoogniwa plus sterownik i grzałka 2kW 230V w istniejacy zasobnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za porady za pomoc, jednak dalej te 30 rur próżniowego nie daje mi spokoju tj. jak słońce wyjdzie w pełnym zenicie po 35 stopni przez kilka kilkanaście dni to z moim zużyciem wody może być trochę nie wesoło. Jak myślicie jakich temperatur można się spodziewać w zasobniku przy mniejszym kolektorze np 24 rury?, przepraszam że tak trochę upieram się iż 30 - rurowy może być za duży ale po prostu boję się problemów z przegrzaniem a z racji mojej pracy czasami nie ma mnie 2 dni w domu. Co o tym myślicie? pozdrawiam Jasiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja mam 20 rur próżniowych i zbiornik 120 litrów i w miesiącach wakacyjnych przy pełnym nasłonecznieniu mam przyrost temperatury na tym zbiorniku o jakieś  około 35 C dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Niezbędne minimum to 1 rura na 10 litrów wody w zasobniku. Żeby instalacja dobrze działała, na 300L montuję 36 rur, ale są instalacje w których np na 250 L, musiałem dać 40 rur ( nasłonecznienie, długość magistrali itp). To sprawa indywidualna dla każdej instalacji, więc ciężko doradzić bez zaznajomienia się z jej budową. Ogólnie polecam PC do ciepłej wody. Mniej problemów, ceny już są w miarę przystępne i oczywiście są niezależne od pogody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.