Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolektor bezciśnieniowy do zasobnika cwu


wiolinek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów. Informuję od razu że nie jestem ani instalatorem ani specem w bliskich dziedzinach ( chociaż własoręcznie wykonane ale dla spokoju sprawdzone przez fachowca  instalacje co ,cwu i wod-kan działają od 5 lat w moim domku ).Mam takie przemyslenia aby wytanić nieco cwu  : chcę podłączyc podgrzewacz solarny bezcisnieniowy 30l. i ogrzewac nim  istniejący juz zasobnik cwu 100l ( płaszcz + węzownica )  . Teraz wyjasnienie :  wpiecie się w istniejącą już instalację jest kłopotliwe w moim przypadku a do zasobnika b. łatwe i własciwie bez pracy  .  Płaszcz zasobnika podłączony jest obecnie  do kotła 1 f  a wężownicę podłączę do solara. Zeby woda nie zamarzła zimą w rurach do i od solara  ( tylko ok 1 m na zewnatrz budynku )- mozna czasowo włączac pompę , sam zbiornik jest izolowany   . Koszty są nieduże : nowy podgrzewacz (820zł ) + pompka cyrkulacyjna ( 150zł )+ sterownik ( 150zł ) + rury ,otuliny - myslę że nie przekroczę 1500zł . Dlaczego taki mały kolektor - obawiam się przegrzania układu -wolę raczej  dobic temp. w zasobniku gazem  . Pytanie : czy tak mały kolektor wystarczy do ładowania zasobnika  100l ? Czy jestem w błędzie ? Czy mozna by zestaw  solar + zasobnik wpiąć w co  ale czy złapię w ogóle tyle słonca aby wspomóc co ?

Pozdrawiam i będę wdzięczy za porady .Jacek 

 

PS .Moje ostatnie pytanie dotyczyło osobnej instalacji : mały solar bezcisnieniowy + zasobnik wpietę w co .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Tak naprawdę wiele zależeć będzie jak ten solar ustawisz ( kąt, kierunek ).   Jeśli będzie wszystko OK, to te 100L powinieneś zagrzać bez problemu, pod warunkiem ... że wężownica w wymienniku ma odpowiednią powierzchnię wymiany ..  To bardzo ważne.  

Cudowanie z włączaniem na zimę co jakiś czas by woda nie zamarzła to beznadziejny pomysł. Nie dość że będziesz wytracał ciepło z zasobnika, to jeszcze tracił prąd na napęd pompy. A w całym grudniu słonko potrafi zaświecić, hmm 4 razy.   Zalej układ wężownica / solar glikolem i problem z głowy.   Lecz przy tym solarze, co ty chcesz to musiałbym kupić z 35 litrów glikolu, a to już koszt.  Dlatego na Twoim miejscu wolałbym solar płaski. Wchodzi do niego ok. 1 - 1,5L płynu. 

Moja instalacja solarna jest wpięta ( siłą rzeczy ) w CO i to działa :-)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki za fachową odpowiedz .Dalej dopytuję .

1. Dach jest na południe i dość płaski więc tu  OK.

2.Płyn solarny do -35 C znalazlem niedrogo.

3. Przestał mi się  podobać  baniak 30l.

Więc albo kolektor płaski albo rurowy prózniowy bezciśniniowy ( bez zbiornika  )  - który sprawi ew. mniej kłopotów ? A wydajność ? 

Płaski jest sporo tańszy, nowy  750zł :  SPFP-ALANOD/0.6-AL/AL-80 z absorberem aluminiowym (wiem że  lepszy miedziany ale to min. 1500zł   - czy warto ? ) .Rurowy to ok.1500zł  

4. Zasobnik  ma płaszcz i podwójną wężownicę . Powierzchnia płaszcza /węzownicy  to 0,75/0,3 m2 , a moc 20/10kW .Obecnie kocioł gazowy podłączony jest do płaszcza - zgaduję ze jeśli założę kolektor to lepiej  podłączyć własnie do płaszcza a kocioł do wężownicy .

5.Czy  do CO  masz  osobny zestaw kolektorów  ? Ile sztuk ,płaskie  ? 

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedz i będę  wdzięczny za dalsze rady .Jacek

Już widzę , kolektory płaskie  , bufor 900 l. 

Ja znalazłem miejsce na bufor max. 300l - czy to warte zachodu (słonca ) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.