Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka


waldikol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mieszkam na poddaszu ,mam obok kuchni pomieszczenie gospodarcze wisi tam bojler CWU.

W przyszłym tygodniu czeka mnie remont kuchni wymiana terakoty i wymyśliłem sobie

żeby zamontować podłogówkię . zasilenie wziąć z powrotu bojlera .instalacja CO jest otwarta

i pracuje grawitacyjnie .do sterowania układu chce wykorzystać sterownik http://www.allegro.pl/item552685098_sterow...gw_30_mies.html

Powierzchnia podłogi około 8m2. Moje pytanie czy taki system zadziała.

Pozdrawiam

Waldikol

 

pod_og_wka.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadziała pod kilkoma warunkami

-podłoga musi byc wyzej niz kocioł

-rura pex min 25 mm

-nie stosowac pompy aby nieprzegrzac podłogi

-zasonik od pieca wyzejprzynajmniej o 2metry

-podloga wyzej od paleniska pieca o ok 0,5m

ja takie warunki spełnisz to bedzie grzac jak tonie wiem no nie widze instalacji pozostałej ,ostatnio na grzawitacji podłaczałem grzejnik na wysokosci pieca pieca podłaczany do gory czyli zasilanie i powrót wychodzi z sufitu i grzeje bez problemu wiec da sie zrobic i takie rzeczy ale nie ukrywam ze temat moze nie zadziałac bo grawitacja jest trudna do zrobienia a łatwa z załozenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie warunki są spełnione piec stoi w piwnicy a bojler wisi pod sufitem od podłogi do dołu bojlera jest 1,8 m . co do temperatury to na piecu jest cały czas zadane 60 st. zanim dojdzie na górę to jest

trochę straty ciepła , na powrocie mierzyłem temperaturę waha się w granicach 45-50 st.

wiem żeby Osiągnąć grawitacje w podłodze jest bardzo trudna sprawa dlatego chce zamontować

pompkie małej wydajności żeby jednak trochę wspomogła obieg .jak by się udało nawet uzyskać grawitacje to nie wiem czy powrót by nie wracał za zimny.Pompka by nie działała cały czas,

By była wyłączana przez sterownik po osiągnięciu temp na powrocie 30st.a załączała gdy by spadło do 25st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zrobisz taki by-pass jak narysowałes to bedzie działac jak piec w piwnicy to cisnienie dynamiczne pokona takie opory ale mozesz sobie wypuscic i uszykowac na pompe taka od cyrkulacji i bedzie ok tylko jak chcesz miec grawitacje to ten waz przy takiej roznicy wysokosci wystarczy 20mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie o takiej pompce myślałem,ale spróbuje najpierw jak pisałeś zrobić na grawitacje powinno zadziałać tym bardziej że kaloryfery sterowane zaworami termostatycznymi, jak się przydławią to powinno właśnie pchnąć w podłogę , jak nie zadziała zamontuje pompkię ,dzięki za zainteresowanie i wyczerpujące odpowiedzi.

Pozdrawiam

Waldikol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w poniedziałek posadzka zerwana ułożenie styropianu foli i rozłożenie podłogówki , podłączenie pompy i sterownika uruchomienie na noc w celu sprawdzenia działania . w poniedziałek wyłączenie rano

i zalanie posadzki w godzinach wieczornych.dzisiaj minęła doba od zalania posadzki, mam pytanie może ktoś wie kiedy mogę odpalić podłogówkie żeby przyspieszyć wysuszenie posadzki i po jakim czasie mógłbym położyć terakotę nie ,ukrywam trochę zależy mi na czasie.

Pozdrawiam.

Waldikol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldikol proponowałbym nie spieszyc się z włączeniem podłogówki. Beton na posodzce nie ma wyschnąc tylko związac. Najlepiej byłoby utrzymywac go w stanie wilgotnym przynajmniej przez tydzień a już na pewno nie polecałbym podgrzewania go od środka. Poczekaj przynajmniej trzy tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po trzech tygodniach układac terakotę ( jak sama naturalnie wyschnie ). Podłogówke to w zależności od kleju ( oczywiście pełno elastyczny ) ale tydzień pewnie by nie zaszkodził. Podłogówke rozgrzewaj powoli. Zbyt szybkie nagrzewanie wywoła naprężenia i może popękac. Plastyfikator oczywiście dodałeś do betonu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniu, dwóch, możesz ewentualnie delikatnie uruchomić podłogówkę, tak do temperatury pokojowej.Rozgrzewanie jej powoli jak napisał yozik, to pamiętaj, nie jest podbijanie o stopień co godzine, a przynajmniej co dobę. Ciekawi mnie jeszcze jedno, tak samo jak yozika. Czy dodałeś jakiś plastyfikator do betonu, czy dylatacje są właściwie zrobione, czy oddzieliłeś płytę ogrzewaną od nieogrzewanej. Jeżeli jeden z powyższych nie został spełniony lub źle wykonany, a (lub) podłogówkę zbyt szybko uruchomisz to przypuszczam, że w niedługim czasie będziesz mógł terakotę i posadzkę usunąć przy pomocy szczotki i szufelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak na dzien dzisiejszy powinno to byc około tygodnia ale na budowach gdzie robimy podłoge włacza sie na drugi dzien na 15st zasilania pozniej na drugi dzien 20zasilania a po tygodniu mozesz kłasc płytki pod warunkiem ze jak połozysz gazete na noc na podłoge to rano bedzie sucha a nie miekka i mokra ,wczsniej niz po tygoniu nie radze kłasc płytek chyba ze w starym systemie na beton a nie na klej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak na dzien dzisiejszy powinno to byc około tygodnia ale na budowach gdzie robimy podłoge włacza sie na drugi dzien na 15st zasilania pozniej na drugi dzien 20zasilania

 

Mam poważne obiekcje co do takiego systemu pracy. Beton ma związać i odparować samoistnie, a nie ma zostać wysuszonym. Na tak zrobioną posadzkę to gwarancji bym nie dał, a numer telefonu po zapłacie zmienił bym szybko na nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a widziałes na dzin dzisiejszy zeby kros czekał 48dni na pełne zwiazanie i pełna wytrzymałosc mechaniczna ?

bo ja niestety nie

jak bedze wmiare sucho to płytki moze klasc a decyzje podejmnie sam czy klasc czy nie jak mu sie nie spieszy to niech czeka z miesiac i napewno bedzie dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniu, dwóch, możesz ewentualnie delikatnie uruchomić podłogówkę, tak do temperatury pokojowej.Rozgrzewanie jej powoli jak napisał yozik, to pamiętaj, nie jest podbijanie o stopień co godzine, a przynajmniej co dobę. Ciekawi mnie jeszcze jedno, tak samo jak yozika. Czy dodałeś jakiś plastyfikator do betonu, czy dylatacje są właściwie zrobione, czy oddzieliłeś płytę ogrzewaną od nieogrzewanej. Jeżeli jeden z powyższych nie został spełniony lub źle wykonany, a (lub) podłogówkę zbyt szybko uruchomisz to przypuszczam, że w niedługim czasie będziesz mógł terakotę i posadzkę usunąć przy pomocy szczotki i szufelki.

 

Witam

no wiec tak po skuciu posadzki okazało się że wystają belki około 2 cm wyrównałem to chudym suchym betonem potem twardy styropian 5 cm folia i podłogówka.rurki zostały zalane betonem ze 2 cm potem została rozłożona siatka i na to 4 cm betonu. wylewka została oddzielona od ścian miękkim styropianem 2 cm.i to wszystko acha do betonu coś tam było dolewane tylko musiał bym się zapytać tego fachowca co to robił prawdopodobnie uplastyczniacz.przy zalewce układ był zalany wodą.

 

mezik0 co do temperatury to utrzymuje ją sterownik podłogówki.działa on na zasadzie włącz wyłącz

pompę cyrkulacyjną jeśli dojdzie temperatura do 30* na powrocie wyłącza pompę i powoli stygnie do

27 * i ponownie włącza.histerezy można sobie ustawiaś od 1* do 10* tak samo można ustawiać

temperaturę powrotu od 25* do 50* na zasileniu jest jecszcze jedna czujka ktura wyłącza wszystko

gdy temp spadnie poniżej 30* np gdy wygaśnie w piecu. przy stałej temperaturze60 *na piecu zasilenie podłogówki wynosi 40-45*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może więcej informacji o zalewaniu rur. Jak z tym ciśnieniem zrobić praktycznie

 

Nabijasz instalację podłogówki wodą, przykładowo na 2bar, zamykasz zawory i obserwujesz manometr w czasie zalewania. Jeżeli spadnie ciśnienie to po prostu została rura uszkodzona i wtedy szukasz kałuży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.