Kotecek Opublikowano 1 Grudnia 2016 #1 Opublikowano 1 Grudnia 2016 Witam, Tak jak w temacie ..., czy mogę zastosować odpowietrznik automatyczny na górze kotła c.o.? Problem mam taki że jak za szybko rozpalam ... woda potrafi się podgotować lokalnie i pojawiają się powietrze , pompka się zapowietrza nie tłoczy , dalej reakcja łańcuchowa czyli gotuje się woda. Kocił Hef dolniak. Przed wyjście z kotła (nad mufą wyjściową) mam wspawaną mufę do termometru i tam chcę zamontować odpowietrznik , będzie to się sprawdzało ?
Kotecek Opublikowano 1 Grudnia 2016 Autor #3 Opublikowano 1 Grudnia 2016 nie będzie powietrza "lewego" łapało jak pompka ciągnie ?
sambor Opublikowano 1 Grudnia 2016 #4 Opublikowano 1 Grudnia 2016 Może zaciągać. Więc lepiej jest przestawić start pompki lub poprawić podłączenie kotła, tak aby powietrze uciekało przez rurę wzbiorczą
Gość Digitrax Opublikowano 2 Grudnia 2016 #5 Opublikowano 2 Grudnia 2016 Pompa niechaj powędruje na powrót kotła a wtedy odpowietrznik na kotle dać możesz. Nawet jak ostro zagotujesz kocioł pompie nic się nie stanie.
Franek19 Opublikowano 3 Grudnia 2016 #6 Opublikowano 3 Grudnia 2016 Witam! Przyczyna zagotowywania wody jest zagadkowa. Piszesz kolego "jak szybko rozpalam"- nie wiem co to znaczy-jak można szybko rozpalać?. przy rozpalaniu woda się zagotowuje?. Wychodzi na to,że jest bardzo mały odbiór ciepła. Moim zdaniem trzeba pomyśleć nad przyczyną tego stanu. Woda w kotle nie powinna się gotować. Nic nie piszesz o instalacji, jakiego jest typu (otwarta,czy zamknięta). Myślę,że zamknięta. Wstawianie odpowietrznika na kocioł nie jest dobrą sprawą (gorąca para nie jest przyjemna). Na kotle powinien być zawór bezpieczeństwa-1,5 bara. Pojawia się powietrze-a niby skąd?.Przekładania pompy na powrót,też nie polecam bez dokładnej analizy instalacji. Jednym słowem-coś tu "nie gra". Pozdrawiam.
ja740 Opublikowano 4 Grudnia 2016 #7 Opublikowano 4 Grudnia 2016 Odpowietrznik automatyczny nie da rady wyrzucić tej ilości pary,jeśli już to zastosuj dobry separator
Gość miki1212 Opublikowano 4 Grudnia 2016 #8 Opublikowano 4 Grudnia 2016 Ehhh specjaliści... Woda może się w kotle zagotować lokalnie podczas szybkiego rozpalania. Czyli sypiesz węgiel, papier, drewno, podpalasz i suche drewno pali się raptownie miarkownik nastawiony na 65 stopni szeroko otwiera dolne drzwiczki temperatura miejscowo szybko rośnie i dochodzi do lokalnego zagotowania wody, słychać jak bulgocze mimo, że kocioł ma ogólnie dopiero 40 stopni. Normalna rzecz w mniejszych kotłach z małymi paleniskami. Odpowietrznik na kotle może być dobrze się sprawdza, żadna para nie bucha hehehe tylko czasami syczy jak jest powietrze. Jedyna rada to na początku nastawiać miarkownik na niższą temperaturę żeby tak szybko sie nie rozpalało, dopiero jak się rozpali i rozgrzeje kocioł równomiernie to nastawić temp docelową. Ludzie jakie wy macie wyobrażenia to strach się bać jaka ciemnota. Skoro nie masz tego u siebie nie wiesz jak działa to sie nie wypowiadaj bo mówisz śmieszne rzeczy :)
Franek19 Opublikowano 4 Grudnia 2016 #9 Opublikowano 4 Grudnia 2016 Do miki1212. Zostałem "wyzwany przy (do) tablicy, więc chciałbym abyś mi wytłomaczył następujące wątpliwości: 1) woda bulgocze tylko w czajniku, garnku,gdy para wyskakuje ponad lustro wody- w kotle nie ma takowego. Podam przykład: woda w czajniku też szumi, ale się nie gotuje. Jak może woda na dole się zagotować,skoro na górze kotła jest 40*C. Czyżby ruch ciepłej (gorącej) wody był skierowany do dołu??????. 2) Odpowietrznik na kotle może (chyba) być- ale gdy pompa jest na powrocie-Tak????. Wytłomacz mnie ciemnemu te wątpliwości!
Gość Digitrax Opublikowano 4 Grudnia 2016 #10 Opublikowano 4 Grudnia 2016 Ad 1. w kotle występują lokalne podgotowania wody, które nie skutkują wzrostem temperatury na kotle. W moim kotle zjawisko to występuje w okolicy 55 stopni i trwa kilka minut po czym syczenie jak w gotującym się czajniku ustępuje. Ad 2. Zasada jest taka, żeby odpowietrznik nie był po stronie ssawnej pompy ale po tłocznej. Więc jeżeli na kotle ma być odpowietrznik to pompa nie może być na zasilaniu kotła ale na jego powrocie. ps: gdyby instalacja kotła była dobrze wykonana to odpowietrzałby się sam i nie trzeba by było żadnego odpowietrznika.
Franek19 Opublikowano 4 Grudnia 2016 #11 Opublikowano 4 Grudnia 2016 Witam!.Dzięki Digitrax. Odpowiedzi oczekiwałem od miki1212. Zgadzałem się z Tobą i się zgadzam. Moim skromnym zdaniem lokalne podgotowania mogą występować ,ale już przy wyższych temperaturach na kotle, a nie chwilę po rozpaleniu. Pozdrawiam
Gość miki1212 Opublikowano 4 Grudnia 2016 #12 Opublikowano 4 Grudnia 2016 Franiu czy ty czytasz co piszesz? Tak masz racje woda jest mokra... Odkrywcze... Odpowietrznik jest dla przykładu na szczycie wężownicy schładzającej czyli na wyjściu z kotła, z której wychodzi zasilanie na CWU gdzie jest pompa i na 4D gdzie również jest pompa za. I działa normalnie więc też średnio ma sie do tej wspaniałej teorii o położeniu pompy :) Bo nawet jeśli tę od CO da się na powrocie to zostaje jeszcze ta od CWU do przełożenia :) No ale jak ktoś ma czas... Oczywiście gdy pompa była by zaraz za odpowietrznikiem to tak ale gdy odległość jest większa to wszystko działa normalnie. Tyle ode mnie...
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.