chmiela1991 Opublikowano 13 Października 2016 #1 Opublikowano 13 Października 2016 Witam, planuję wymianę kotła CO. Dzięki pomocy użytkowników forum udało mi się mniej więcej rozeznać w kotłach, niestety napotkałem na kolejny problem. Moją sytuację najlepiej zobrazują rysunki: Jak widać aktualnie kocioł z kominem łączy przewód o średnicy fi120. Wydaje mi się, że jest to zbyt mała średnica. Dodatkowo rozwiązanie, które widać na pierwszym przekroju jest nieefektywne (ok 1m przewód prawie poziomy). Mam 2 pomysły rozwiązania tego problemu. Wariant 1 jest znacznie tańszy i nie wymaga ubiegania się o zgodę administracji, niestety nie wiem czy takie rozwiązanie ma sens. Do tego rozwiązania planuję nadbudować komin, aby zwiększyć jego wysokość. Co byście doradzili w takiej sytuacji? Czy moje rozumowanie ma w ogóle jakiś sens?
sambor Opublikowano 13 Października 2016 #2 Opublikowano 13 Października 2016 Wariant 1 może być pod warunkiem że komin na odcinku skośnym nie będzie odchylony od pionu o więcej niż 30 stopni
henryk1953 Opublikowano 13 Października 2016 #3 Opublikowano 13 Października 2016 Kazde przebicie częsci wspólnej (stropy ,sufity)wymagają zgody właściciela budynku.Dlaczego nie wyjdziesz z czopuchem(kolanem) na kuchnię i przez ścianę do kotłowni ,tak możesz zrobić bez problemu.Wystarczy wtedy tylko jedno kolano , a wylot z kotła zrobią ci tak aby tobie pasowało. Jakiej mocy masz ten kocioł i jaka jest wysokość komina (od paleniska po samą górę.)
chmiela1991 Opublikowano 14 Października 2016 Autor #4 Opublikowano 14 Października 2016 Dzięki Sambor za informację. Kilka pytań technicznych: 1. Jak zabezpieczyć przeciwpożarowo przejście przez strop. Na poddaszu są ułożone deski 2. Czy w przypadku jeśli poddasze jest nieocieplone muszę zaizolować tę część komina, żeby go nie wychładzać. 3. Czy stary komin zatkać w miejscu pod przyłączem nowej rury. 4. Z czego lub w jakiej formie mogę nadbudować komin. Henryk, jeśli chodzi o zgodę administracji to był u mnie kominiarz od nich i stwierdził, że w takim przypadku zgody nie potrzebuję. A przez kuchnię nie mogę przejść bo na ścianach przyległych stoi całe wyposażenie kuchni. Aktualnie kocioł niewiadomej mocy. Zmieniam na górniaka 11-13kW. Wysokość komina 4m.
henryk1953 Opublikowano 14 Października 2016 #5 Opublikowano 14 Października 2016 Kolego idz do administracji -tam ci powiedzą czy musisz mieć zgodę Jezeli wydadzą ci taką zgodę domagaj się aby była na piśmie. .Jeżeli otrzymasz taką zgodę to będziesz musiał wykonać to zgodnie z prawem i przepisami przez uprawnioną do tego osobę.Ta osoba zrobi projekt ,ktory będzie zawierał odpowiedzi na twoje pytania,.Administracja musi być pewna ze wykonanie tego przedsięwzięcia nie narazi na niebezpieczeństwo lokatorów oraz budynku. A jak uzyskasz pozwolenie ,to przy okazji pomyśl o wentylacji wywiewnej i nawiewnej do kotłowni.
sambor Opublikowano 14 Października 2016 #6 Opublikowano 14 Października 2016 W dniu 14.10.2016 o 06:52, chmiela1991 napisał(a): Kilka pytań technicznych: 1. Jak zabezpieczyć przeciwpożarowo przejście przez strop. Na poddaszu są ułożone deski są gotowe przepusty rura musi być oddalona o min 15cm od części palnych + zaizolowana izolacją odporną na pożar sadzy! 2. Czy w przypadku jeśli poddasze jest nieocieplone muszę zaizolować tę część komina, żeby go nie wychładzać. - tak obowiązkowo, są specjalne otuliny odporne na pożar sadzy - produkcji np Paroc lub Rockwool 3. Czy stary komin zatkać w miejscu pod przyłączem nowej rury.- nie, na dole komina masz wyczystkę, natomiast trzeba zamurować miejsce poprzedniego wprowadzenia komina 4. Z czego lub w jakiej formie mogę nadbudować komin.- nasada izolowana Przykłady są w załącznikach Ale najpierw zrób jak Henryk radzi - to ważne!
Gość mak Opublikowano 14 Października 2016 #7 Opublikowano 14 Października 2016 Autor tematu ma nowy rodzaj kotłowni. Bez dostępu do kanału dymowego bez dostępu do wentylacji a pewnie też nie ma nawiewu. Żaden szanujący się kominiarz nie powinien wydać pozytywnej opinii o twojej kotłowni tak jak i nie powinna robić tego administracja! Twoja koncepcja nr 2 jest jak najbardziej słuszna, ale powinieneś wykonać komin dymowy wraz z kanałem wentylacyjnym np z elementów prefabrykowanych i o to powinieneś wystąpić do administracji
chmiela1991 Opublikowano 14 Października 2016 Autor #8 Opublikowano 14 Października 2016 Szanowny Panie mak, nawiew do kotłowni znajduje się w ścianie z lewej strony na wysokości ok 20cm i wychodzi na klatkę schodową, wentylacja znajduje się na suficie z lewej strony i jest wyprowadzona ponad dach. Być może nie jest to rozwiązanie idealne czy może nawet poprawne, ale jest. Nie załączyłem tego na rysunku, bo nie ma to związku z moim pytaniem. Niestety nie miałem wpływu na proces tworzenia tej kotłowni. Staram się teraz jakoś to naprawić i zadaje pytanie w celu uzyskania pomocy a nie krytyki.
Gość mak Opublikowano 15 Października 2016 #9 Opublikowano 15 Października 2016 Ja komentuje to co widzę na schemacie, nic nie krytykuje!. To bardzo dobrze że masz wentylacje i nawiew tylko się cieszyć że zadbałeś o bezpieczeństwo swoje i rodziny!!! Zamiast dwóch rur zrób jeden komin tak jak to mówią przepisy i zdrowy rozsądek co polecam. Oczywiście decyzja i wydatki są twoje
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.