Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zasypowiec Umiera - Potrzebna Pomoc


komor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych.

Mam ogromną prośbę. Z racji (jak w temacie), ze dotychczasowy zasypowiec cieknie i na szybko potrzeba nowego kotła, to i przy okazji chcę sobie trochę ułatwić i w podajnikowca uciec.

I teraz dylemat.

 

Dotychczas: miałowiec z pleszewa 50 KW, powierzchnia do ogrzania: dom - 200 m2, pomieszczenia inne (4,0 m wys) 170 m2. Lata 70-te. Co do instalacji i ocieplenia, dużo by opisywać... i może szkoda na to czasu. W każdym razie: większość instalacji stara na żeliwnych żeberkach + fawiry niestety (jedna podłogówka w łazience - ok. 6 m2), dachy ocieplone, okna nowe.

 

Dogorywający miałowiec zjadał do tej pory (przez ostatanich 7 lat) groszek z macela (31kJ, typ 33) i szło tego średnio 7,5 tony/sezon. Ów kocioł został (a w zasadzie jego palnik) doposażony w 10-12 cegieł szamotowych, bo niestety na tym paliwie okazał się przewymiarowany. Jak to z zasypowcem, w okresach przejściowych palone na pół gwizdka wieczorem, w środku zesonu od wygaszenia do wygaszenia (1 na dobę). W domu temp. utrzymywana na poziomie 22-23C w pomieszczeniach gospodarczych ok. 19-20C - tak jakoś samo działa.

 

Czy jesteście w stanie określić i pomóc mi w dobraniu mocy podajnikowca na podstawie dotychczasowego zużycia.

Czy np. SAS SOLID 36KW lub Defro Komfort Eko PZ 35 kW wystarczy, czy muszę już wskakiwać w wyższą półkę (40-50 kW).

Myślałem jeszcze o SKAM-ie (są 40kW), lecz nie mam szans na dość szybki zakup, a do grudnia to może nie dać rady wysłużony miałowiec.

 

Za wszelkie sugestie z góry dziekuję i nie ukrywam, ze czas goni i szybko będę musiał podjąć decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew i sugestię :)

Co do: nie chce mi się pisać... ocieplenia elewacji nie ma, mury grube (nie mam projektu) i z tego co pamiętam, przy okazji jakiegoś przekuwania się, że to dziurawka, pustka powietrzna w środku i jeszcze jakiś pustak, czy coś, sorry, nie dopytałem swego czasu.

 

Dlatego w pierwszym poście bardziej skupiłem się na dotychczasowym zużyciu, które to, wdawało mi się, może pomóc w ustaleniu mocy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.