sorier Opublikowano 27 Września 2016 #1 Opublikowano 27 Września 2016 Kocioł 25kW, palnik zwykła fajka, sterownik z pid, dmuchawa M Plus M WPA06 (wyposażona w przepustnice z ciężarkiem z nakrętek), ekogroszek retopal. Sterownik posiada zakres regulacji obrotów dmuchawy 1-100%, z tym że ten "%" to pewien wycinek zakresu obrotów, a nie całkowity zakres obrotów dmuchawy. Pomiar multimetrem wskazał 67V przy ustawieniu 1% Problem mam taki, ze po ustawieniu dmuchawy na 1% (czyli teoretycznie minimalna moc kotła bez przechodzenia w podrzymanie) i dopasowaniu do tego ilości węgla, kocioł pracuje z dziwnie dużą mocą. Spala bezdymnie, nie przerzuca koksików do popielnika, palenisko sie nie zapada, ale płomień jest wysoki (sięga deflektora) i pracując nonstop na mocy minimalnej (nie przechodząc w podtrzymanie) spala ok 0,8kg/h (20kg/dobe). Samo zużycie węgla nie jest problemem, bo i tak jest rewelacyjne w porównaniu z kopciuchem którym paliłem do tej pory, ale dziwna jest duża moc minimalna w PID. Pytanie do znawców tematu. Czy sterownik ma zbyt wysoko ustawione przez producenta obroty minimalne (67V), czy może to tak ma być i z jakichś powodów dmuchawa nie może pracować z niższymi oborami, lub sama retorta nie może pracować na niższej mocy?
Pieklorz Opublikowano 27 Września 2016 #2 Opublikowano 27 Września 2016 a twój sterownik nazywa się..... ??
Lorlen Opublikowano 27 Września 2016 #3 Opublikowano 27 Września 2016 Z tego co doczytałem na tym forum to nieroztropne grzebanie przy zakresach obrotów dmuchawy(w algorytmie PID) kończyło się proszeniem producenta sterownika o wysłanie programu z fabrycznymi ustawieniami dmuchawy w celu ponownego wgrania do sterownika. Obroty minimalne, jeżeli koniecznie chcesz je zmniejszyć, ustawia się przeważnie w menu serwisowym sterownika. Producent układa program tak by mogło na nim dobrze pracować odpowiednio dużo kotłów funkcjonujących na rynku. Oczywiście przy zastosowaniu odpowiednio dobrych paliw. Kocioł o mocy 25 kW "na wolnych obrotach" siłą rzeczy będzie szedł z większą mocą niż kocioł 12 kW. Najważniejsze że spalanie Cię zadowala, nie ma problemu z niedopalonym paliwem. Z tego co pamiętam w moim sterowniku w zależności od jakości paliwa którą wybiorę minimalne obroty dmuchawy się różnią. Po wybraniu opcji gorszej jakości paliwa("granulacja drobna") obroty minimalne dmuchawy są wyższe o 100 obr/min.
sorier Opublikowano 27 Września 2016 Autor #4 Opublikowano 27 Września 2016 Sterownik Compit. To ten sterownik w którym użytkownik musi ręcznie zdefiniować cztery poziomy mocy, a algorytm PID tylko się między tymi poziomami przełącza. W teorii ciekawe rozwiązanie, bo można sobie dokładnie (nieliniowo) dopasować stosunek powietrze/paliwo na każdym stopniu mocy, ale co z tego skoro najniższy poziom mocy jest tak duży ze kocioł przechodzi w podrzymanie w cieplejsze dni i w praktyce pracuje dwustanowo.
hektoras Opublikowano 27 Września 2016 #5 Opublikowano 27 Września 2016 Wszystko OK bo obecnie dom nie potrzebuje tyle ciepła co jest w stanie minimalnym wytworzyć piec na takim paliwie jak teraz palisz. Wg mnie są dwa wyjścia pierwsze to przy takich temp. jak obecnie stosować gorsze jakościowo paliwo ale jeszcze tak jak radził wyżej zmienić w sterowniku rodzaj paliwa i myślę że gdy gorsze jakościowo paliwo to po wyborze w sterowniku od najgorszego drogą prób i błędów - sam ocenisz - dobierzesz odpowiedni parametr a sterownik już zrobi pozostałą pracę. W obecnym stanie wypróbuj jeszcze w ten sposób że ustaw w sterowniku rodzaj paliwa jako najlepsze. Być może się poprawi - zaobserwujesz czy jest lepiej ale zwróć uwagę na sposób spalania by się nie pogorszył.
sorier Opublikowano 2 Października 2016 Autor #6 Opublikowano 2 Października 2016 Po drobnej modyfikacji dmuchawy i eksperymentach z wydajnością podajnika udało mi się zejść ze stosunku 1:11 (czas podawania:przerwa podawania) do 1:30, bez zapadania sie paleniska. Wymiennik zrobił sie też jak by bardziej szary. Matematycznie licząc (bo nie chciało mi sie ważyć takich małych ilosci węgla) dobowe zużycie spadło z ok. 20 do ok. 8kg/dobę.
xv750 Opublikowano 8 Października 2016 #7 Opublikowano 8 Października 2016 Mam też tą dmuchawę w swoim kotle. Generalnie moc tej dmuchawy to jest strasznie duża... Niestety u mnie w sterowniku mam możliwość regulacji tylko minimalnych obrotów dmuchawy(mam ustawione 25%. Przy niższej wartość dmuchawa ciężko ruszała/buczała). Na sterowniku mam ustawioną moc dmuchawy na 10-15%,. Niżej nie mogę zejść, a tak mam zbyt dużą moc przy stosunku paliwo 7s - przerwa 40s. Do tego przesłona na +/- 1,5 cm. Szukałem informacji jak zmniejszyć wydajność tej dmuchawy i ktoś pisał o zmianie kondensatoru. Czy to pomaga rzeczywiście, ciężko mi się przekonać... Próbował ktoś zmienić jakoś wydajność tej dmuchawy?
sorier Opublikowano 9 Października 2016 Autor #8 Opublikowano 9 Października 2016 Nie używam tej przysłony na wlocie. U mnie lepiej sprawdza się przysłona na wylocie z dmuchawy, czyli przepustnica/klapka z ciężarkiem z nakrętek. Ustawiłem tak, ze przepustnica na najniższych obrotach dmuchawy całkowicie zamyka wylot dmuchawy. Dzięki temu udało mi się zejść w proporcjach podawanie przerwa na 2/58.
xv750 Opublikowano 9 Października 2016 #9 Opublikowano 9 Października 2016 Żeby dojść do wewnętrznej przesłony muszę rozbierać dmuchawę?
sorier Opublikowano 9 Października 2016 Autor #10 Opublikowano 9 Października 2016 Odkręcić ją od podajnika.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.