Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulator Ciągu Kominowego - Ustawienie Wartości Ciągu


Tomek0407

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Z zaciekawieniem obserwuję dyskusję na tym wątku, ale mam pytanie nie do końca związane z MPM-mem.

W instrukcji mego pieca (Viadrus) jest podana dana, by ciąg kominowy wynosił od 10 do 25 Pa, na RCK mogę sobie tę wartość dowolnie regulować. W sumie to nie wiem od czego uzależnić ten parametr, czy od paliwa ( drewno to mniejszy, przy węglu ten max 25Pa) czy też ustalić sobie coś pośrodku i tak zostawić?

Proszę o podpowiedź, jeśli już gdzieś ten temat był poruszany to o link proszę.

P.S. komin 9m śr. 200mm ceramiczny

Opublikowano

A jaki duży ten Viadrus? Moje Camino 18 Kw ma określony przez producenta ciąg na 18 Pa. Mój komin ma wysokość 7.5m,średnica fi 150. Daje spoko radę.

Opublikowano

Tomek sorki, znikła opcja edytowania postu. Ja gdybym miał taką fajną zabawkę, zacząłbym ustawiać od tych 10 Pa. Jeśli by się paliło opornie czy dymiło na kotłownię to bym podkręcił parę paskali i tak do skutku aż by się spalało spokojnie i bez kopcenia. O takim sposobie regulacji czytałem w ulotce o regulatorze ciągu montowanym na wylocie komina tylko już nie pamiętam jakiej firmy. A swoją drogą mam apetyt na to przydatne urządzonko.

Opublikowano

Viadrus 5członowy to około 29 kW .

Jestem po gruntownej przebudowie kotłowni. Już chyba wiosną pisałem, że mam dosyć  "kiszenia" węgla w piecu i od wiosny po zakończeniu sezonu grzewczego dołożyłem 1000l bufor,  nowy komin,  RCK,dwie grupy pomp z zaworami i siłownikami, ogónie nową automatyką ( podwójnie dlatego,że rodzice mają inne zapotrzebowanie na ciepło.

Ogólnie to pale w zime węglem i tak sobie teraz przepalam starym drewnem, a na drewnie w związku z tym,że viadrus mam mały wymiennik muszę trochę zmiejszać temperaturę spalin i robię to poprzez przymknięcie czopucha. Dzisiaj mam ustawione na 10 Pa i nic nie kopci, pali się bez problemów. Moje pytanie zadałem bo myślałem, że Panowie macie jakieś na tym polu obserwacje i doświadczenie , ja z RCK pierwszy raz mam do czynienia, a chciałbym z tego nowego mojego układy CO wyciągnąć jak największą sprawność. Do tej pory średnio to spalaliśmy około 7 ton węgla, dom z lat 70 -tych, typowa kostka bez jakiegokolwiek ocieplenia

Opublikowano

Koledzy używający RCK na pewno się podzielą swoimi spostrzeżeniami. Z założenia RCK ma stabilizować  spalanie.Jeśli przy 10 Pa spala się stabilnie to tak zostaw.Na pewno za jakiś czas zauważysz że ilość spalonego paliwa jest mniejsza bo nie będzie wyciągać większości ciepła w komin,zbędne powinno być przymykanie szybra więc kociołek powinien być dobrze wypalony bez złogów smoły  i sadzy.

Opublikowano

dzięki za odpowiedź, jak zacznę normalnie palić  już węglem  to już nie będę się bawić się szybrem. Palę od góry i nie przypuszczam, że będę osiągał tak wysokie temperatury  spalin jak na drzewie

Opublikowano

Ja mam kocioł Ogniwo S6WC 20kW wymagany ciąg kominowy podawany przez producenta to 20Pa. RCK ustawiam na max 15Pa a nawet 10Pa i spala się bardzo dobrze, równo i trochę dłużej niż bez RCK.

Opublikowano

Też mam S6WC 20kW, ale nie mam RCK, więc żeby móc zejść z ciągiem do ok. 5Pa w momencie uzyskania założonej temperatury,

taka wartość ratuje mój kocioł od przebicia zadanej o kilkanaście stopni C, mimo zamknięcia wszystkich klapek, zrobiłem protezę :unsure:, mechanizm - regulacji przesłony spalin.

W początkowych fazach spalania z ciągiem jakoś radzi  sobie klapka PG, chociaż niejednokrotnie jego wartość szleje okrutnie, nawet do 50Pa.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.