kubajvc Opublikowano 10 Czerwca 2016 #1 Opublikowano 10 Czerwca 2016 Wiram . Jest to moj pierwszy post wiec prosze o wyrozumiałosc Mieszkam w kamienicy z lat 50 .42 m2 4 okna 2 sciany szczytowe pode mna i nade mna sasiedzi lubiacy ciepło w zeszłym roku kamienica została ocieplona steropianem 15 cm . sciany sa z cegieł . mieszkanie jest bardzo ciepłe . mam wymienione nowe okna 2 szybowe drzwi na klatke nowe . w całym mieszkaniu mam zrobiony remont i nie chciałbym nic zmieniac. Niestety w jednym pokoju stoi duzy piec kaflowy ktory ogrzewa całosc . Chce go zlikwidowac i zainwestowac w cos wygodniejszego w obsłudze . i teraz pytanie 1. czy inwestowac w ogrzewanie gazowe ? taki był moj pierwszy zamysł ale widze ze koszty zwiazane z instalacja powalają na kolana i nigdy mi sie to nie zwróci Piec kondensacyjny plus wkład kominowy 7000 kaloryfery 3 x po 250 zl 750 pozwolenia i inne rzeczy pewnie z 1500 robocizna z 1000 daje spora sume chyba ze gdzies sie pomylilem 2.2gim rozwiazaniem sa piece akumulacyjne . widze ze bardzo mało ludzi w ogole porusza ten temat ale ciekawy jestem co wy o nich myslicie ? koszty instalacji prawie zadne jedynym problemem sa gabaryty oraz ile takie piece ciagna prądu ? i to mnie bardzo interesuje ile potrafia takie piece pociagnac z konta ?3. 3cie rozwiazanie to kominek z nadmuchem ale wydaje mi sie ze to bedzie porazka ze wzgledu na to ze znowu mam kotłownie w salonie i ciagle trzeba chodzic i obsługiwac Bardzo prosze o wszelkie sugestie Zaznaczam ze w piecu palilem drewnem i przez cały sezon spalalem max 4 metry czyli cała zima kosztowała mnie 400 500 zl max Wode ogrzewam boilerem elektrycznym i na to idzie troche prądu bo boiler ciagnie okolo 100 zl za prad na miesiac .
henryk1953 Opublikowano 11 Czerwca 2016 #2 Opublikowano 11 Czerwca 2016 Takich tematów jak twój jest mnóstwo na forum tu przykład jednego .Dużo zależy od tego czy jesteś właścicielem mieszkania czy tylko najemcą? https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21689-mieszkanie-38m2/ Na twoim miejscu -gaz (dużo roboty) potem prąd (różne warianty) Prz piecach z dynamicznym rozładowaniem instalacja 2 taryfowa ,a instalację prowadzisz w listwach przypodłogowych, Najtańszym pod względem ekonomicznym to piecokuchnia , ale różnica w eksploatacji nie wielka w stosunku do poprzednich rozwiązań. Z ciekawostek ci powiem ze nawet jak jesteś właścicielem tego mieszkania ,to na zmiane systemu ogrzewania (podstawowego) musisz mieć zgodę na pismie właściciela budynku.. Na wyburzenie piecy kaflowych też.
kubajvc Opublikowano 11 Czerwca 2016 Autor #3 Opublikowano 11 Czerwca 2016 Tak o zgodach wiem i nie bedzie z tym problemu bo niby dlaczego ? wszyscy w klatce juz maja ogrzewanie gazowe w mieszkaniach tylko ja zostałem bo dopiero je kupiłem . Kolejnym problemem jest pomieszczenie w ktorym chciałbym powiesic kocioł . bo mam w tym mieszkaniu pomieszczenie gospodarcze o wymiarze 4,5 metra szesciennego . i tu jest kolejny problem . w pomieszczeniu tym sa drzwi ale mógłbym zrobic do tego pomieszczenia spora wentylacje tylko jak to wyglada prawnie ?
henryk1953 Opublikowano 11 Czerwca 2016 #4 Opublikowano 11 Czerwca 2016 Jak się nie mylę to do gazowego pomieszczenie minimum musi mieć 8m3 ,ale to sprawdz . Jezeli nie ma odpowiedniego pomieszczenia to kocioł można montowac w kuchni lub lazience.Jak to mają zrobione sasiedzi? Pogadaj z kominiarzem on ci powie czy możesz się podłączyc do wspólnego komina ,czy musisz mieć odrębny przewód kominowy? i kiedy? Jezeli decydujesz się na gaz ,to znajdz wykonawcę ,oni z reguły załatwiają wszystko z gazownią nie musisz nigdzie sam gonić. Popytaj sąsiadów jak oni ten gaz robili ,i czy sa zadowoleni z wykonania instalacji.Masz juz przetarte szlaki.
kubajvc Opublikowano 13 Czerwca 2016 Autor #5 Opublikowano 13 Czerwca 2016 Niby wszyscy zadowoleni ale nikt nie pamieta gdzie kto co wykonywał bo to jeden przyszedł piec podłączył a to inny kaloryfery itd. nik nic nie wie. Firma ktora zaprosiłem na wycene proponuje mi zrobienie wszystkiego od podstaw tylko nie wiem czy wszystko jest ok . moze ktos mółby sie wypowiedziec na temat kotłaARISTON CARES PREMIUM 24 EU bo taka padła propozycja i grzejniki firmy diamond c22 600x1100/1555wdiamond c22 600x16000/2262wdiamond c22 600/600/848wInteresuje mnie tez jakis inny programator bo tu zaproponowali mi salus 091 ale powim ze srednio mi sie podoba :) moze zaproponujecie cos innego ? Bardzo dziekuje za dotychczasowe odpowiedzi . faktycznie podpowiedz z tym bym poszedł do sasiadów był dobrym pomysłęm . dzieki . aha . jezeli chodzi o wymiary pomieszczenia to musi ono miec 6,5 metra szesciennego . moje ma 4,5 :/ powiedzcie mi czy jest jakas mozwilosc zeby przerobic to pomieszczenie ? np nie wiem sciagniecie drzwi jakas dza kratka wentylacyja? moge tez wykonac spore "okno" do kuchni . wolalbym jednak zeby ten kocioł wisiał nie na widoku i w pomieszczeniu ktore powiedzmy ze do tego przeznaczyłem . głosne sa takie kotły podczas pracy ? mam kuchnie połączona z salonem i nie chciałbym zeby przeszkadzała mi praca ktoła w ogladamiu tv albo słuchaniu muzyki :D
henryk1953 Opublikowano 14 Czerwca 2016 #6 Opublikowano 14 Czerwca 2016 O tym czy głośne są kotły - nie wiem ,ale tak z tym problemem estetycznym i nie tylko ludzie sobie radzą. https://www.google.pl/search?q=zabudowa+pieca+gazowego+w+kuchni&biw=1280&bih=859&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjctsTVzKbNAhVlEJoKHbAOA0gQsAQIHQ#imgrc=_
Gość mak Opublikowano 14 Czerwca 2016 #7 Opublikowano 14 Czerwca 2016 Kubatura pomieszczenia jest wielkością bezwzględną. Dla kotła z zamkniętą komora spalania ( a taki jest kocioł kondensacyjny) kubatura pomieszczenia gdzie zamontowany jest kocioł może wynieść 6,5m3, ale warunkiem jest pobór powietrza z poza miejsca montażu kotła np przez komin, Jak powietrze jest pobierane z pomieszczenia gdzie zamontowany jest kocioł to kubatura pomieszczenia musi wynosić 8 m3, , do tego trzeba zapewnić nawiew, o kratce wywiewu nie ma co wspominać. Ogólna zasada brzmi że zakazana jest zabudowa kotła (te szafki w których zabudowane są kotły), ale za to są dostępne na rynku kotły które są konstrukcyjnie przystosowane do montażu we wnęce. Nim zaczniesz cokolwiek robić poproś kominiarza o opinię i wskazanie wolnych kanałów spalinowych i powietrznych, drugi etap to zgoda administratora budynku
kubajvc Opublikowano 14 Czerwca 2016 Autor #8 Opublikowano 14 Czerwca 2016 Dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Powiedzcie mi tylko czy ten kociol Ariston jest ok czy lepiej szukać czegoś innego? I czy grzejniki firmy diamond też będą ok czy lepiej coś innego. Bo i najważniejsze dla mnie. Jak głośno pracuje taki kociol? Tak jak te stare junkersy gdzie słychać że zapala się gaz wybuchy wszystkie itp ? :)
kubajvc Opublikowano 16 Czerwca 2016 Autor #9 Opublikowano 16 Czerwca 2016 Mam jeszcze pytanie odnosnie grzejników . czy do tego zestawu mozna zamontowac grzejniki aluminiowe ? powiem szczerze ze bardziej mi sie podobaja niz stalowe tylko jak z kondensacja przy grzejnikach aluminiowych ?
sieno2601 Opublikowano 19 Czerwca 2016 #10 Opublikowano 19 Czerwca 2016 Kilka już takich Aristonów montowałem i zdarzały sie problemy pompką a mianowicie jej zacięciem. Ale to tylko przy pierwszym odpaleniu. Poza tym kocioł jak kocioł. Jak mieszkanie małe to sobie poradzi bez problemu. Do najcichszych może nie należy ale bez przesady. Co do sterowania to może euroster bezprzewodowy??
kubajvc Opublikowano 20 Czerwca 2016 Autor #11 Opublikowano 20 Czerwca 2016 Wolalbym bezprzewodowy ale chyba poradze sobie z przewodem . a długi jest przewód w sterowniku ariston sensys ? wie ktos moze ?
kubajvc Opublikowano 20 Czerwca 2016 Autor #12 Opublikowano 20 Czerwca 2016 aha . jeszcze jedno pytanie . monter powiedziałmi ze grzejnikow aluminiowych nie wolno zalewac woda tylko jakis specjalnym płynem czy to prawda ?
marcin Opublikowano 7 Lipca 2016 #13 Opublikowano 7 Lipca 2016 Ja zalałem monotlenkiem diwodoru i śmigają od lat.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.