giovanne Opublikowano 31 Maja 2016 #1 Opublikowano 31 Maja 2016 Witam, proszę was o rade w wyborze ogrzewania. Przeszukałem wiele stron ale nie uzyskałem odpowiedzi albo posty były sprzed 10 lat, a wiele się pozmieniało. Zaczynając od początku, dostałem mieszkanie z zasobów miasta (do generalnego remontu) 38m2, stary blok z cegly (brak ocieplenia), mieszkanie jest na drugim piętrze po środku (sąsiedzi po bokach, od dołu i góry ale nie wiem czy wszyscy grzeją), do ogrzania 2 pokoje, wc, kuchnia, brak gazu. Sufity planuje obniżyć do 2.5m i dać pod to 15cm wełny mineralnej a na ściane zew 10cm wełny. I tutaj pytanie jak ogrzać tanio takie mieszkanie i CWU ? Myslałem nad piecami akumulacyjnymi ale nie wiem czy to dobry wybór, dodam tylko, że jest tam jedna faza i nie ma raczej możliwości podłączenia siły. Liczę na wasza pomoc, pozdrawiam. Myślałem jeszcze o kotle CO na paliwo stałe ale nie wiem czy to dobry pomysł ponieważ pracuje na 3 zmiany i boje się, że wiecznie bedzie tam zimno, na dodatek dochodzi brud i straciłbym trochę miejsca, a przy tak małym mieszkaniu liczy się każdy cm :) Dochodzi jeszcze jedna kwestia ale nie wiem czy brać ją w ogóle pod uwage, mianowicie miasto planuje podłączyć te bloki pod CO miejskie, podobno projekty są już wykonane ale nikt nie potrafi udzielić żadnych informacji więc nie wiem czy to w ogóle zrobią i za ile lat..
drewniak Opublikowano 31 Maja 2016 #2 Opublikowano 31 Maja 2016 Jak jest komin to może piecokuchnia z wężownicą do cwu + 2-3 grzejniki lub bojler elektryczny + koza (kominek norweski)
giovanne Opublikowano 1 Czerwca 2016 Autor #3 Opublikowano 1 Czerwca 2016 Komin w kuchni jest na pewno wiec piecokuchnia to nie najgorszy pomysł z tym, że doświadczenia z kotłami nie mam w ogóle. Dużo czytałem o kotłach i pytanie brzmi czy w takiej piecokuchni da się palić od góry ? Co do kominka norweskiego to też bardzo fajna propozycja, tylko czy stawiając go w salonie ogrzeje reszte pomieszczeń ? Słyszałem jeszcze o kominku z płaszczem wodnym ale nie wiem czy brać to wgl pod uwagę ? Wiem też, że cieżko wyliczyć zapotrzebowanie na energie nie znając dokładnie strat ciepła ale tak mniej więcej jakiej mocy mają być te piece ? 8kW ? Dziękuje za odpowiedz :)
henryk1953 Opublikowano 1 Czerwca 2016 #4 Opublikowano 1 Czerwca 2016 Kolego -wejdz na profil kolegi stasiu ,on tez dostał mieszkanie do remontu .Założył wiele wątków. Z nich się dowiesz co ci wolno a co nie jezeli chodzi o ogrzewanie na paliwa stałe.Na twoim miejscu dowiedział bym się jakie są warunki dostarczenia siły do twojego mieszkania i ile to będzie kosztowało.Na stronach producentów pieców z dynamicznym rozładowaniem są programy do obliczania mocy potrzebnej dla danej wielkości mieszkania,.Możesz sie zwrócić telefonicznie do nich , Co do izolacji mieszkania.,to wewnętrzne ściany możesz ocieplić dowolnie.Tu zalecał bym przede wszystkim ocieplić te ściany za którymi są pomieszczenia nieogrzewane, np klatka schodowa.Co do ocieplenia ścian za którymi są pomieszczenia ogrzewane ,to takie izolowanie ścian jest raczej bardziej izolacją dżwięko chłonną niż termiczną.Szkoda kasy tym bardziej że z twojego postu nie wynika czy jesteś właścicielem tego mieszkania czy tylko najemcą.,a to zasadnicza różnica.Natomiast co do izolowania ścian zewnętrznych od wewnątrz, to sprawa nie jest taka prosta. Najlepiej zastosować w tym przypadku płyty klimatyczne np. coś takiego. 200802191330481409360.pdf Dostałeś umowę ,co w tej umowie jest napisane ,odnośnie ogrzewania?.Czy są jakieś zalecenia?
drewniak Opublikowano 1 Czerwca 2016 #5 Opublikowano 1 Czerwca 2016 Na 38 m to najprościej chyba ogrzewanie elektryczne. Użytkowanie droższe ale koszty instalacji mniejsze i bez kłopotów z paleniem i bałaganem.
giovanne Opublikowano 1 Czerwca 2016 Autor #6 Opublikowano 1 Czerwca 2016 Kolego -wejdz na profil kolegi stasiu ,on tez dostał mieszkanie do remontu .Założył wiele wątków. Z nich się dowiesz co ci wolno a co nie jezeli chodzi o ogrzewanie na paliwa stałe.Na twoim miejscu dowiedział bym się jakie są warunki dostarczenia siły do twojego mieszkania i ile to będzie kosztowało.Na stronach producentów pieców z dynamicznym rozładowaniem są programy do obliczania mocy potrzebnej dla danej wielkości mieszkania,.Możesz sie zwrócić telefonicznie do nich , Co do izolacji mieszkania.,to wewnętrzne ściany możesz ocieplić dowolnie.Tu zalecał bym przede wszystkim ocieplić te ściany za którymi są pomieszczenia nieogrzewane, np klatka schodowa.Co do ocieplenia ścian za którymi są pomieszczenia ogrzewane ,to takie izolowanie ścian jest raczej bardziej izolacją dżwięko chłonną niż termiczną.Szkoda kasy tym bardziej że z twojego postu nie wynika czy jesteś właścicielem tego mieszkania czy tylko najemcą.,a to zasadnicza różnica.Natomiast co do izolowania ścian zewnętrznych od wewnątrz, to sprawa nie jest taka prosta. Najlepiej zastosować w tym przypadku płyty klimatyczne np. coś takiego. 200802191330481409360.pdf Dostałeś umowę ,co w tej umowie jest napisane ,odnośnie ogrzewania?.Czy są jakieś zalecenia? Nie wiem czy w ogóle jest możliwość dostarczenia siły gdyż nikt w bloku nie ma takiej instalacji, ale dowiem się w ZE. Co do ścian to właśnie planowałem tylko te które dziele z klatką schodową i zew. Myślałem, że wełna też nadaje się do izolowania ścian zewnętrznych od wew ale poczytam i poszukam innych rozwiązań. Umowę podpisuje się dopiero po ukończeniu remontu, zostanę wtedy głównym najemcą, co do zaleceń to nie ma żadnych szczegółów pisze żeby wykonać instalacje grzewczą, dziękuje za zainteresowanie :) Na 38 m to najprościej chyba ogrzewanie elektryczne. Użytkowanie droższe ale koszty instalacji mniejsze i bez kłopotów z paleniem i bałaganem. Też byłem takiego zdania ale wszystkich których pytam idą twardo w paliwa stałe, może z niewiedzy ? Czy przy ogrzewaniu elektrycznym sprawdzą się piece akumulacyjne czy lepsze klimatyzatory, a może jeszcze coś innego ?
Mario1969 Opublikowano 1 Czerwca 2016 #7 Opublikowano 1 Czerwca 2016 Założyciel tematu chce docieplić mieszkanie (popieram) a niektórzy wungiel do mieszkania na 38m2 chcą pchać Zapotrzebowanie po ociepleniu przy -20 będzie od 2,5 do max 4 kW. Średnie pewnie trochę powyżej 1kW. Wg mnie najtaniej i najlepiej piece akumulacyjne (mogą być używane) lub klimatyzatory ( kwestia możliwości zawieszenia urządzenia na budynku lub dachu) plus mata grzewcza , ostatecznie kocioł elektryczny i instalacja CO. Piece akumulacyjne do łazienki 0,81kW, do pokojów 1,2-2 kW , kuchnia 1,2 kW.
sambor Opublikowano 1 Czerwca 2016 #8 Opublikowano 1 Czerwca 2016 Piece akumulacyjne mają sens przy upewnieniu się w Rejonie En czy ma tyle mocy i zmianie taryfy z G11 na G12
Mario1969 Opublikowano 1 Czerwca 2016 #9 Opublikowano 1 Czerwca 2016 Też byłem takiego zdania ale wszystkich których pytam idą twardo w paliwa stałe, może z niewiedzy ? Czy przy ogrzewaniu elektrycznym sprawdzą się piece akumulacyjne czy lepsze klimatyzatory, a może jeszcze coś innego ? z tymi doradcami To tak jak moimi sąsiadami powyżej - nie umiejętnie kopcili węglem 45m2 pona 2,5 tony rok w rok (powinni zmieścić się w 1,5 tony). Przeszli na gazowe za ten sezon przy 21stC 1300 zł w tym opłaty stałe po 47zł (tylko nie pamiętam czy za m-c czy za 2)
henryk1953 Opublikowano 1 Czerwca 2016 #10 Opublikowano 1 Czerwca 2016 Nie wiem czy w ogóle jest możliwość dostarczenia siły gdyż nikt w bloku nie ma takiej instalacji, ale dowiem się w ZE. Co do ścian to właśnie planowałem tylko te które dziele z klatką schodową i zew. Myślałem, że wełna też nadaje się do izolowania ścian zewnętrznych od wew ale poczytam i poszukam innych rozwiązań. Umowę podpisuje się dopiero po ukończeniu remontu, zostanę wtedy głównym najemcą, co do zaleceń to nie ma żadnych szczegółów pisze żeby wykonać instalacje grzewczą, dziękuje za zainteresowanie :) Też byłem takiego zdania ale wszystkich których pytam idą twardo w paliwa stałe, może z niewiedzy ? Czy przy ogrzewaniu elektrycznym sprawdzą się piece akumulacyjne czy lepsze klimatyzatory, a może jeszcze coś innego ? I własnie od tego zacznij ,Z reguły do każdego budynku wielorodzinnego jest doprowadzona "siła"a doprowadzenie jej do twojego mieszkania nie będzie problemem.Instalację w mieszkaniu możesz poprowadzić w listwach przypodłogowych.A żeby obnizyć koszty to mozesz kupić piece z dynamicznym ogrzewaniem ,używane takie sprzedają z 2 letnią gwarancją,i jezeli cena nie jest rażąco wyższa to ciut mocniejsze.Zawsze grzałkę można odłączyć ,będzie na zapasie. Wwjdz na stronę dostawcy prądu ,tam będa cenniki zrobienia takiego podłączenia ,tam również będą taryfy ,wybierzesz taką jaka ci będzie pasować. Do twojego mieszkania tylko prąd ,ewentualnie gaz jak jest możliwość. A jak do tej pory ogrzewane było to mieszkanie?Jeżeli chodzi o ogrzewanie na paliwa stale , to należy sprawdzić czy przepisy( ilość kondygnacji) w budynku na to pozwalają.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.