dodde Opublikowano 16 Stycznia 2016 #1 Opublikowano 16 Stycznia 2016 Witajcie.Przedstawiam schemat do rozważenia . Czy to ma prawo zadziałać. Problem tkwi , że źródło ciepła działa na 55*C , jak spowodować , żeby stabilna temperatura ok 30 do 45 *C w zależności od warunków na dworze doszła do podłogówki. Bo mam wrażenie , że zawór trójdrożny nie podoła zmianą , kiedy kocioł zacznie grzać . Mam na myśli , że będzie się otwierał i zamykał za często i nie nadąży z prędkością nastawy. Dość wolno to się otwiera i zamyka. Automatyka zastosowana to Danfoss ecl 110.Czy macie jakieś inne propozycje ?
sambor Opublikowano 16 Stycznia 2016 #2 Opublikowano 16 Stycznia 2016 Automatyka jest Ok, przecież sterownik jest do tego stosowany, a zmiany otwarcia są niewielkie - 20- 30% Schemat podłączenia poniżej
kiminero Opublikowano 16 Stycznia 2016 #3 Opublikowano 16 Stycznia 2016 "Wachlowanie" zaworem może wystąpić wyłącznie przy rozruchu zimnego układu. Z każdym cyklem amplituda będzie mniejsza, a po wygrzaniu podłogi sytuacja się ustabilizuje. To normalne. Myślę, że te podane wyżej 20-30% to już naprawdę max. Sam sposób na utrzymanie zadanej to już zależy od możliwości i ustawień sterownika. Trzeba sprawdzić, czy są opcje pozwalające na regulację czasu próbkowania, czyli jak często sterownik bada wskazania z czujnika. Jak korektę ustawienia siłownika wprowadza co minutę, to efekt będzie szybciej niż przy próbkowaniu co 2 minuty. Czasem ustawia się też czas korekty (pracy siłownika), gdzie skutkiem będzie mniejsza dokładność ustawień, ale szybsza reakcja na zmiany. Tu akurat lepiej trzymać małe korekty, bo w dłuższym okresie dostaniesz stabilniejszą temperaturę zasilania podłogi.
dodde Opublikowano 23 Stycznia 2016 Autor #5 Opublikowano 23 Stycznia 2016 Ważne jest jednak to , jak się będzie to sprawować. Ponieważ kocioł grzeje do 55 , jest krótki obieg do podłogówki no i grzanie zbiornika cwu. Ale grzanie podłogi w takim wypadku jest poprzez powrót ze zbiornika cwu ? Bo na tej nitce od pieca do zaworu 3d ,to raczej za bardzo nie narobi się, zawór się zamknie bo za ciepło , piec się wyłączy i powrót ze zbiornika grzeje podłogę ? Czyli ten zawór to tak sobie potrzebny i w sumie trzeba by go inaczej połączyć ?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.