Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Hef Uni-Plus 25Kw Brucer Problemy Z Podtrzymaniem


dreamlogic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie Forumowiczów .

Do napisania posta zmusiły mnie zmartwienia dotyczące mojej niemocy oraz nieumiejętności obsługi w/w kotła . Kocioł został uruchomiony listopadzie 2015 i nie bardzo potrafię ogarnąć temat palenia w nim .Poczytałem dużo na ten temat a ilość spędzonych godzin w kotłowni i testów przyprawia mnie już o mdłości.

Kocioł to Hef Uni-Plus 25Kw z palnikiem Brucer i sterownikiem Tech ST- 480 .Groszek z Piekar , suchy ( widać najlepiej po tym jak pyli po kotłowni )  , powierzchnia ogrzewania to dwie kondygnacje (230 m2), stare grzejniki. Temperatura rury wylotowej do komina jest taka , że organoleptycznie mierząc można rękę 7-8 sekund przytrzymać na niej ,  potem parzy . Wylot do komina jest przysłonięty na 50% . Kocioł jest ustawiony aktualnie na 56 stopni a histereza na 2 stopnie . Do całości podłączony jest zawór 4D i nad jego pracą czuwa pogodówka ustawiona na następujące zakresy :

-20  stopni : temp. na zaworze   59

-10  stopni : temp. na zaworze   52

   0  stopni : temp. na zaworze   47

+10 stopni : temp. na zaworze   42

 

W domu jest ciepło i wygoda w porównaniu z węglowcem ogromna . Ale nie ma róży bez kolców .A mianowicie podstawowym problemem jest bardzo krótki czas podtrzymania w stosunku do czasu pracy. Oto wyniki z wczorajszych pomiarów bez pracy wentylatora w podtrzymaniu   :

 

Praca :  7:47       Podtrzymanie : 5:54

Praca :  7:30       Podtrzymanie : 6:12

Praca :  7:16       Podtrzymanie : 5:44

Praca :  7:47       Podtrzymanie : 5:59

Czyli podtrzymanie rzędu 10-20 min jak czytałem u innych to jakieś marzenie . Czas podawania ustawiłem na 13 sek. przerwę na 52 sek. Jak dam na mniej to przesypuje . Foto palnika podczas pracy i podczas podtrzymania to zdjęcia nr 1 i 2 . Wentylator ustawiłem na 40 % i jest mocno przysłonięta klapka ( zdjęcie nr 3) . Jak dam na 30 % to dochodzi z 54 do 56 po ponad 13 - 14 minutach i podtrzymuje także 5 - 6 minut . Jak dam na 50 % to spieka na totalne kalafiory . Jak włącza się wentylator przy 54 stopniach to temp spada do 53 stopni i zaczyna rosnąc po 5 minutach pracy do 54 stopni a do 56 dochodzi po kolejnych prawie trzech .

 

Czyli moje największe bolączki to :

1 . Jak ustawić kocioł aby pracował na dłuższym podtrzymaniu ? W takiej konfiguracji jak teraz w zależności od temp. na zewnątrz na dobę idzie groszku  

     od 4 do 6 wiader po farbie 10L . Czy starać się podwyższyć temp. kotła na 65 - 70 stopni ? Bo mam wrażenie że coś strasznie szybko zabiera z niego

      ciepło podczas podtrzymania . Czy może zmienić parametry albo wyłączyć pogodówkę i ustawić zawór ręcznie bo źle steruje ?

2.   Na deflektorze jest dużo sadzy ( ilość widoczna na foto po jednej dobie ) czy tak ma być ? Martwi mnie to bo pewnie wszędzie jest jej tyle a jak piec był

      czyszczony po pierwszym miesiącu pracy to nie wyglądało to tak tragicznie . Jutro kolejne czyszczenie to zobaczę co z sadzą .

3.   Jak sensownie ustawić pracę wentylatora w podtrzymaniu ? Minimalnie mogę ustawić go na załączenie po 2 minutach i maksymalna pracę ustawić  

      przez 2 minuty ale wtedy już mam z powrotem 54 stopnie i zaczyna się praca i tak w kółko .

 

Proszę Was o sugestie jak okiełznać bestię . Mam film z pracy kotła ale nie mogę dodać go jako załącznika  .

Serdecznie dziękuję za pomoc i poświęcony czas .

Pozdrawiam .

Marcin .

 

 

post-66397-0-76778800-1452197866_thumb.jpg

post-66397-0-06837100-1452197873_thumb.jpg

post-66397-0-97247300-1452197878_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.Odnośnie deflektora to podniosę go jutro przy okazji czyszczenia pieca.Jezeli chodzi o ciężarek przy dmuchawie to jeżeli dobrze Ciebie zrozumiałem to jest to dźwignia przepustnicy.Jak ją podniosę to wtedy maksymalnie zamykam a napisałeś że ma być otwarte ? Czyli mam maksymalnie ograniczyć czy otworzyć dopływ powietrza ? Dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.Odnośnie deflektora to podniosę go jutro przy okazji czyszczenia pieca.Jezeli chodzi o ciężarek przy dmuchawie to jeżeli dobrze Ciebie zrozumiałem to jest to dźwignia przepustnicy.Jak ją podniosę to wtedy maksymalnie zamykam a napisałeś że ma być otwarte ? Czyli mam maksymalnie ograniczyć czy otworzyć dopływ powietrza ? Dziękuję za odpowiedź.

 

Dźwigienkę z boku masz tak zablokować, aby była maksymalnie otwarta (chodzi mi o tą śrubkę z boku dmuchawy z nakrętkami, nie mówię o przysłonie bocznej na dmuchawie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.