polonez123 Opublikowano 1 Stycznia 2016 #1 Opublikowano 1 Stycznia 2016 Witam! Zamierzam zainstalować ogrzewanie na pellet. (Tylko i wyłącznie na pellet) Mieszkam w budynku dwupiętrowym (budynek z lat 50-tych-„dwuklatkowiec”). Budynek ocieplony-poddasze i piwnice również – taki „termosik”. Do ogrzania mam dwa mieszkania na parterze i 1-wszym piętrze o łącznej powierzchni 120m2. Ogrzewanie tylko c.o.-w mieszkaniach są zainstalowane grzejniki aluminiowe. Okna w mieszkaniach są plastykowe. Komin jest wysoki na 12m, a jego średnica to f160mm. Mam wybrane już dwa kotły na pellet na d którymi rozważam swój wybór : Ecofire PE+ FLAME CONTROl 14kW RED Compact 14 kW Czytając To Forum widzę że jest tu wielu fachowców, dużo mądrych rad i nie chciałbym, aby mój instalator „za przeproszeniem” wciskał mi jakiś „kit”. Więc mam następujące pytania i prośbę o doradzenie w wyborze pieca jak i instalacji: podstawowe pytanie czy ktoś maił doświadczenie z w/w kotłami i który z kotłów polecacie czy moc 14kW nie jest przewymiarowaną mocą na opisane przeze mnie powierzchnię mieszkań czy dodatkowo zainstalować „ Bufor”, jeżeli tak to jakiej pojemności Za każdą podpowiedź, poradę z góry serdecznie dziękuję i życzę wszystkim Dosie go Roku
klaus1973 Opublikowano 1 Stycznia 2016 #2 Opublikowano 1 Stycznia 2016 ja od 2 tygodni rozglądam się za piecem i na razie wiem że: odwiedź stronę ciepło właściwe bufor nie jest polecany przy dobrze dobranym piecu (choć są tego zwolennicy) - odwiedziłem na razie jeden dom gdzie jest piec na pellet EG Greń i bez bufora jest dobrze (jest tam zbiornik CWU) nie ma co brać większego kotła i nie ma co słuchać "fachowców"w doborze poczekaj nie wiem ile ? odpisali mi że miesiąc a pojawią się informacje o piecach na pellet na czysteogrzewanie.pl z tym że u mnie to tylko teoria i początek drogi przed zakupem. 12 tys. na zakup pieca to może i nie majątek jednak lepiej być pozdrawiam Klaus
henryk1953 Opublikowano 1 Stycznia 2016 #3 Opublikowano 1 Stycznia 2016 Mam nadzieję ze chcesz to zrobić zgodnie z przepisami. Jezeli wiesz o co chodzi. Do Paletu musisz mieć komin który spełnia warunki komina mokrego.W innym przypadku zamoczysz komin ,sąsiadom wyjdą plamy .Wiesz ile cię to będzie kosztowało????? -powiem ci -dużooooo !!!!! poczytaj: http://www.pelletmont.pl/na_co_uwazac.html
polonez123 Opublikowano 1 Stycznia 2016 Autor #4 Opublikowano 1 Stycznia 2016 henryk1953 dziękuję za bardzo ważną informację w sprawie odpowiedniego komina (muszę włożyć wkład kominowy-kwasoodporny) klaus1973 czytałem na temat buforu do pieca na pellet i też się zastanawiam nad tym wariantem. Piec który zamierzam zakupić 14kW wydaje mi się że w moich warunkach i tak będzie za mocny. Dlatego myślę o buforze aby kocioł pracował na optymalnej mocy.
henryk1953 Opublikowano 1 Stycznia 2016 #5 Opublikowano 1 Stycznia 2016 To moze poczytaj jeszcze to- trochę zagadnień prawnych. https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19152-samodzielne-wykonanie-instalacji-co-dobór-grzejników-i-piecokuchni/page-1 https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/20461-ogrzewanie-mieszkania-47m/ Pamiętaj - ten budynek to nie jest twoja wlasność i nie możesz bez zgody właściciela robić co chcesz. Gdzie ten kocioł będzie stał?.
polonez123 Opublikowano 1 Stycznia 2016 Autor #6 Opublikowano 1 Stycznia 2016 Kocioł będzie zamontowany w piwnicy (obecnie mam piec na węgle-zasypowy). Komin był już frezowany i uszczelniony. Teraz tylko wkład kwasoodporny?
henryk1953 Opublikowano 1 Stycznia 2016 #7 Opublikowano 1 Stycznia 2016 A wiesz że piwnica nie jest twoja własnością , jest tylko przypisana do twojego mieszkania ,i masz ją użytkować zgodnie z przeznaczeniem.Na zmianę sposobu użytkowania piwnicy musisz mieć zgodę właściciela budynku. Chcę cię tylko uświadomić że cokolwiek zrobisz z ogrzewaniem ,musisz uzyskać zgodę wlaściciela budynku ,ponadto musisz mieć to wszystko zrobione zgodnie z prawem ,oraz z przepisami. Wystarczy anonim do prokuratury (zagrożenie życia i zdrowia) lub do nadzoru budowlanego i masz przechlapane.Wystarczy sąsiad który cię "lubi" W swojej praktyce spotkałem się z kotłami montowanymi na klatce schodowej.To dopiero była jazda!!!. Podejrzewam że tym budynkiem zarządza wspólnota,i każdy robi co chce.Ale każda wspólnota podlega kontroli.
polonez123 Opublikowano 2 Stycznia 2016 Autor #8 Opublikowano 2 Stycznia 2016 Tak wiem i rozumiem, oraz mam wszystkie zezwolenia. Piec ma czopuch f130 i wkład kwasoodporny chcę zamontować f30 - czy tak będzie OK Co powiesz o montażu buforu?
polonez123 Opublikowano 2 Stycznia 2016 Autor #9 Opublikowano 2 Stycznia 2016 A co powiecie o uszczelnieniu komina FuranFlex ?
henryk1953 Opublikowano 2 Stycznia 2016 #10 Opublikowano 2 Stycznia 2016 Tak wiem i rozumiem, oraz mam wszystkie zezwolenia. Piec ma czopuch f130 i wkład kwasoodporny chcę zamontować f30 - czy tak będzie OK Co powiesz o montażu buforu? O buforze pogadaj z samborem on ma palnik na palet zamontowany w olejaku . powie ci jakie są zalety stosowania bufora w jego instalacji. Ty będziesz miał kociołek typowy dla paletu , nie wiem czy to moze mieć znaczenie ,aby montaż buforu był konieczny.Wydaje mi się ze to będzie zależało od tego jak będzie pracował kocioł, jezeli tak jak kocioł gazowy ,to znaczy z pełną mocą i często będzie się wyłączał to bufor ma uzasadnienie .(Palet to nie gaz)Jezeli natomiast kociołek będzie miał modulację mocy i postój będzie rzadki to bufor będzie zbędny.Ale to są moje przypuszczenia nie poparte żadną praktyką.Pytaj sambora nawet na priva. a o tym FuranFlex http://www.kominiarczyk.com/cennik/jak-zabezpieczyc-komin
polonez123 Opublikowano 2 Stycznia 2016 Autor #11 Opublikowano 2 Stycznia 2016 Dzisiaj dzwoniłem do firmy z Bielska i dowiedziałem się że metr uszczelnienia komina metodą FuranFlex kosztuje 400zł netto za mb.Cena zaporowa!!!
sambor Opublikowano 2 Stycznia 2016 #12 Opublikowano 2 Stycznia 2016 Dodatkowo ten "wkład" jest tylko do 450C , czyli nie jest odporny na ew pożar sadzy
henryk1953 Opublikowano 3 Stycznia 2016 #13 Opublikowano 3 Stycznia 2016 Wkład może nie jest odporny na pożar sadzy ,ale komin do którego ten wkład włoży ,już tak.W jego przypadku ważniejsze jest to ,by komin pracował w trybie mokrym.A w trybie mokrym pożar sadzy jest mało prawdopodobny.Tym bardziej że na pewno będzie musiał założyć regulator ciągu.
polonez123 Opublikowano 3 Stycznia 2016 Autor #14 Opublikowano 3 Stycznia 2016 A co powiecie o wkładzie elastycznym dwuwarstwowym kwasoodpornym. Mam obecnie komin frezowany i uszczelnimy f160. Czopuch kotła ma f130 i chcę włożyć właśnie ten wkład elastyczny kwasoodporny. - czy włożyć o średnicy f130 jak ma czopuch kotła ? - długo wytrzymują takie wkłady dwuwarstwowe przy paleniu Tylko peletem ?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.