Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wydłużenie Drogi Spalin


Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się czy by nie wydłużyć drogi spalinom bo paląc drewnem języki ognia potrafią sięgać czopucha, mój piec ma 10kW pierwszy rysunek przestawia oryginalny przekrój, Jeżeli bym wydłużył drogę spalinom czy zwiększy się moc kotła? Czy może podniósł bym tylko jego sprawność? Jedynie martwi mnie ciąg który na pewno drastycznie spadnie więc można by się wspomóc wentylatorem wyciągowym ale to ostateczność jeżeli był by sens takiej konstrukcji wykonać. Odległość jaką mam między wymiennikami to 8cm więc jest sporo miejsca aby wstawić ćwiartkę szamotu ewentualnie blachę bardzo grubą

post-58437-0-52530500-1451063743_thumb.jpg

 

post-58437-0-56088400-1451063755_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba przegiołeś a ile masz tem na czopuchu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawirowywacze !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i tak dużo. Ja miałem do 220* i podkusiło mnie na zawiriwywacze ( pseudo) i temp teraz max 170*. Moż zmodyfikować te zawirowywacze lub tak jak proponujesz ale tylko w ostarnim ciągu ?

Miarkownika przestałem używać, lepiej jest na stałej szczelinie, nad ruszt i trochę przez zasyp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mogę zejść nawet i do 200 wystarczy zmienić zadaną na sterowniku. Powiem Ci że mając 260 to klapka jest gdzies uchylona na 4-5mm. Jak mam zadaną niższą to i zaczyna dymić z braku powietrza więc utrzymuję sobie taką własnie temperaturę ale i dla komina zdrowo. A jak bym wydłużył drogę spalinom mógłbym zwiekszyć ilość dostarczanego powietrza i spalał może z większą sprawnością

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl nad zawirowaczami tak aby spaliny były bliżej ścianek wymiennika i miały większą prędkść.Te przegrody mogły być tylko ewentualnie tak aby spaliny biegły dwoma kanałami w dół i w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie spaliny lecą 1,5 cm od ścianek płomieniówek wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc kotła by się zwiększyła, gdyby dodane przegrody były wymiennikami (z wodą w środku). W ten sam sposób zwiększyłbyś sprawność. Dodając blachę zwężysz kanały, co spowoduje zwiększenie prędkości przepływu spalin, dlatego faktycznie lepiej dopracować zawirowywacze. A może teraz masz za duży ciąg i dlatego tak rwie? Myślałeś o RCK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nawet za bardzo ok? Czy RCK dobrze ustawiony? Jak już gdzieś tu pisałem, u mnie na drewnie to na czopuchu jest jakieś 120 stopni (a w kotle huczy). Może nie dawaj powietrza nad zasyp, żeby się cały wsad nie rozpalał? Na przekroju kotła widzę kanał PW w ceramice, to plus PP pod ruszt powinno wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą temp w czopuchu to jest różnie, zależy gdzie jest umiejscowiony czujnik. W moim czujnik umieszczony w środku 18cm czopucha pokazuje 170* a drugi 3cm o ścianek 115*. A gdzie wy macie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rck miałem i 10Pa i 25Pa ustawione, różnie testuje. Nad zasyp nie podaje juz powietrza tylko w ruszt pionowy i trochę w popielnik. PW mam podowane po bokach kotla ale nie na maxa a temperaturę mierze gdzieś 30cm od pieca na czopuchu bo mam gdzieś 60cm czopuch. Czopuch ocieplony wełna. A jaką macie odległość po sznurku od poczatku wymiennika do czopucha i jaka odległość miedzy płaskimi wymiennikami bo u mnie te 8cm nie wychlodzi spalin które płyną środkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam początkowo opłomki 6szt i płomienióki dł 15 cm i 15szt. Tamp mierzę ok 40cm od poczätku czopucha jak pisałem w dwóch miejscach. Termometr który pokazuje w odl 3cm od ścianek czopucha jest przewodem 10m zainstalowany w przedpokoju i sygnalizuje mi spadki i wzrosty ponad zadane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przekłamuje tylko temp przy ściankach jest niższa a sonda ma tylko 3cm dł. Termometr który siadzi w środku jak go umiszczę przy sciance czopucha to pokazuje podobnie. Ale nie chodzi mi o prawidłowe wskazania , bo to robi ten w środku, a o tendencję spadkową (drewno się zawisiło lub konic opału) lub wzrostową (wypada wtedy przymknąć PP.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki zwykły elektroniczny z allegro za 60 zł. Klibrowałem go tym co siedzi w środku taki do wēdzarni do 300*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.