BartekCz Opublikowano 25 Listopada 2015 #1 Opublikowano 25 Listopada 2015 Witajcie. Pierwszy raz piszę na tym forum jednak od dłuższego czasu śledzę wątki tu poruszane. Potrzebuję Waszej pomocy. Instalator w ubiegłym roku stworzył instalację co (wszystko, oprócz kotła oraz jego podłączenia). Do dnia wczorajszego wszystko stało nieruszane - zajmowałem się sprawami wykończeniowymi. Sprawy tak się potoczyły, że kocioł podłączyłem sam (instalator do kotłowni wprowadził zasilanie i powrót - wystarczyło podpiąć kocioł). Przyszedł jednak czas na uruchomienie instalacji. Od pionu głównego odchodzi rozgałęzienie na rozdzielnicę, w której znajduje się listwa zasilająca i powrotna do grzejników oraz drugą rozdzielnicę w której jest listwa zasilająca i powrotna a także pompka do podłogówki. Grzejniki działają ok. Co do podłogówki to myślę, że udało mi się ją odpowietrzyć, jednak nie hula tak jak powinno. Zerknijcie proszę na zdjęcie rozdzielnicy podłogowej i oceńcie czy jest wszystko dobrze podłączone. Z góry dziękuję za wszelką pomoc Pozdrawiam Bartosz
kiminero Opublikowano 25 Listopada 2015 #2 Opublikowano 25 Listopada 2015 Ten rozdzielacz w stanie ze zdjęcia jest niekompletny. Brakuje głowicy termostatycznej z kapilarą pomiaru temperatury. Ogólnie ludzie maja masę kłopotów z regulacją tego typu mieszacza.
BartekCz Opublikowano 25 Listopada 2015 Autor #3 Opublikowano 25 Listopada 2015 To, że brakuje głowicy to wiem. Na czym polegają kłopoty z regulacją? od czego są uzależnione? Rozumiem, że ogólny schemat jest poprawny?
kiminero Opublikowano 25 Listopada 2015 #4 Opublikowano 25 Listopada 2015 Na czym polegają? No np. "nie hula jak powinno". Nie napisałeś nic nt. co to oznacza, a to cenna informacja. Masz przepływy na rotametrach? Jakie? Co do poprawności, to upewnij się, że wszystko masz zgodnie z rys. poniżej: Do prawidłowego działania tego typu rozdzielacza potrzeba min 20 st różnicy między tym co chcesz posłać w podłogę, a zasilaniem z kotła.
BartekCz Opublikowano 25 Listopada 2015 Autor #5 Opublikowano 25 Listopada 2015 Przepływy na rotametrach są w granicach 50% na 1 biegu pompy, 80% na 2 biegu pompy, 100% na 3 biegu pompy. Instalację mam kompletną prócz głowicy termostatycznej. Wynika z tego, że faktycznie to tylko kwestia regulacji. Może faktycznie problem tkwi w tej różnicy temperatur pomiędzy zasilaniem z kotła a docelową temperaturą idącą w podłogę... Co do tego, że nie hula - odpowietrzone wszystko mam, natomiast cały czas słyszę jakby pompa mieliła powietrze. Poza tym temperatura na powrocie jest o wiele niższa, niż na zasilaniu (aż takie byłyby straty ciepła?) - górna listwa, którą woda wraca z instalacji jest wręcz zimna (nieco cieplejsza jest od strony pompy).
DoradcaKAN Opublikowano 25 Listopada 2015 #6 Opublikowano 25 Listopada 2015 Napisz nam jakie masz temperatury z pieca, jakie temperatury w pomieszczeniu gdzie jest OP. Czy pompę odpowietrzałeś? Sprawdź czy zawór termostatyczny przypadkiem nie zawiesił się - wciśnij kilka razy trzpien zaworu i zobacz czy odbija z powrotem. Zaworem regulacyjny pod pompą służy do nastawiania temp. zasilania pętli OP - odkręcając go zwiększasz temp zasilania pętli OP, dławiąc go zmniejszasz temp. zasilania OP.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.