edzio Opublikowano 21 Listopada 2015 #1 Opublikowano 21 Listopada 2015 Witam, Mam pytanie na temat wykonanej instalacji CO i CWU w moim domu. Posiadam Piec Eco SAS 23KW, zawór 4D, całość w podłogówce, 2 pompy (1 na podłogówkę i 1 na bojler), Sterownik pieca ST-450H, z pieca idzie połączenie do zaworu 4D i tam na pompę podłogową. Przed zaworem 4D jest odejście na bojler i tam jest pompa do bojlera. instalator poustawiał to tak: typ zaworu: CO (do wybór CO i podłogowy) pompa podłogowa jest wpięta do pieca do gniazdka CO (jest jeszcze do wyboru podłogowy) Pompa na podłogówkę idzie non stop. pompa CWU wyłączy się po osiągnięciu zadanej temp. czy takie ustawienia są poprawne ? mogę podać więcej danych tylko nie wiem co jeszcze. dla testów zmieniłem typ zaworu na podłogowy i zawór zmienił tylko sposób startu po kalibracji tzn. zaczyna od zamkniętego i popuszcza pomału na podłogówkę. Przy ustawieniu przez instalatora na typ CO zawór startował od otwarcia 100% czyli od razu pełna temp z pieca szła na podłogówkę po czym stopniowo zmniejszała się z np 50 aż do zadanej 25 Proszę o opinię bo wydaje mi się że instalator coś nie do końca dobrze poustawiał. twierdzi również że piec powinien cały czas pracować w trybie Praca a jak najmniej w trybie Podtrzymanie (czyli powinien być tak ustawiony aby balansował na granicy temp zadanej ale nie osiągnął jej aby nie przełączył się w tryb podtrzymania) Aktualnie piec mam tak ustawiony że ładnie osiąga zadaną temp i potem w podtrzymaniu paruje sobie ok. godziny z temp +-3 stopnie ponad zadanej.
sambor Opublikowano 21 Listopada 2015 #2 Opublikowano 21 Listopada 2015 Zrób rysunek, jak masz to połączone, bo raczej masz źle.
edzio Opublikowano 21 Listopada 2015 Autor #3 Opublikowano 21 Listopada 2015 zrobiłem rysunek. Mam nadzieje że będzie czytelny. Namalowałem tylko zasilanie powrotów nie malowałem. Jeżeli są konieczne to mogę to jutro dodać. W piecu są podłączenia: czujnik podłogowy (pusty), czujnik CWU (podłączony - mierzy temp wody w bojlerze), pompa cyrkulacyjna (pusty - nie mam cyrkulacji), pompa podłogowa (pusta), pompa CWU (podłączone do pompy CWU pompa 2), pompa CO (podłączony do pompy 1) są jeszcze dodatkowe podłączenia pod metalową obudową gdzie wiem że jest podłączony czujnik co mierzy temp zaraz za pompą nr 1
sambor Opublikowano 21 Listopada 2015 #4 Opublikowano 21 Listopada 2015 Jak masz samą podłogówkę to powinna pompa być podł jako podłogowa. Powinien być podłączony też czujnik podłogówki. Narysuj powroty aby była pewność że hydraulicznie jest dobrze,
kiminero Opublikowano 21 Listopada 2015 #5 Opublikowano 21 Listopada 2015 Powinieneś korzystać z wyjść oznaczonych jako podłogowe. Chodzi o to, aby sterownik wiedział jaką instalacją (pompą) zawiaduje. W Twoim przypadku jest tylko podłoga i sterownik dbał będzie o to, by nie uszkodzić płyt grzewczych poprzez ich przegrzanie. Są sterowniki, które np. w sytuacji przegrzania kotła reagują włączeniem wszystkich pomp (nawet jak w danej chwili nie ma potrzeby ich pracy). Jednak jeśli sterownik ma osobne wyjście na pompę podłogową, to tej pompy nigdy awaryjnie nie uruchomi. Teraz masz ustawione na CO, czyli ster myśli, że masz grzejniki. Jakby doszło do przegrzania kotła, to otworzy 4D na max i obligatoryjnie uruchomi pompę CO i CWU w celu odprowadzenia nadmiaru ciepła. Innymi słowy zmień ustawienia na odpowiadające stanowi faktycznemu.
edzio Opublikowano 22 Listopada 2015 Autor #6 Opublikowano 22 Listopada 2015 przesyłam rysunek uzupełniony o odpływy. Też mnie zadziwiła sytuacja kiedy po kalibracji zaworu sterownik otwiera zawór 4D na maxa po czym przykręca, temp na podłogę idzie 50 stopni i spada. Jak już pisałem wcześniej po zmianie typ zaworu na piecu zawór zachowuje się odwrotnie. wg. mnie prawidłowo. Nie chce sam na oko zmieniać dlatego postanowiłem najpierw zapytać. Bo może jednocześnie trzeba jeszcze coś innego przestawić albo zmienić. Pytanie jeszcze dodatkowe mniej ważne może na razie: mam sterownik pokojowy z funkcjami typu pogodynka itp. Co reguluje ten sterownik? bo zwykłe termostaty w pokojach rozumiem ustawiam temp na 20 stopni i po osiągnięciu tej temp siłownik na rozdzielaczu przykręca pętle w tym pokoju. natomiast na pozostałych pętlach nie ma termostatów czyli w pomieszczeniach typu salon kuchnia oraz jadalnia (tu w centralnym punkcie znajduje się ten regulator z opcjami)
sambor Opublikowano 22 Listopada 2015 #7 Opublikowano 22 Listopada 2015 W tym sterowniku jest funkcja regulacji temp wody na inst CO wg krzywej pogodowej - wtedy jest potrzebny czujnik temp zewnętrznej i trochę pracy użytkownika aby wprowadzić zadaną krzywą grzewczą do sterownika - jak to wykonać - str 13, 14 w instrukcji sterownika. Po wprowadzeniu takiej krzywej , sterownik sam dobiera temp wody w instalacji wg temp zewnętrznej. Dla podłogówki to ważna rzecz, gdyż wtedy nie trzeba nawet siłowników na pętlach aby temp była stabilna w pomieszczeniach
kiminero Opublikowano 22 Listopada 2015 #8 Opublikowano 22 Listopada 2015 Po lekturze DTR ST-450 H mam dylemat. Opis funkcjonowania wyjścia "Pompa podłogowa" przewiduje sterowanie pompą podłogową na zasadzie ON/OFF, co jest wg mnie gorszym rozwiązaniem. Wg instrukcji pompa podłogowa osiąga temp zadaną zasilania podłogi i sie wyłącza, po czym czeka aż temp spadnie o 2 stopnie i się ponownie załącza i tak cyklicznie dalej. Ustawiłbym typ zaworu na podłogowy, a pompę podłogi zostawił pod wyjściem CO, wtedy pompa podłogi będzie pracować w trybie ciągłym. Takie małe oszustwo. Sterownik pokojowy powiniem w Twoim wypadku współpracować z czujnikiem zewnętrznym (pogodowym). Wtedy ustawiasz na nim określoną wrtość obniżenia (np 2 st) i po osiągnięciu docelowej temp w pomieszczeniu (np 21 st), sterownik wprowadzi korektę obniżenia temperatury zasilania podłogi o te 2 stopnie (czyli jak pogodówka wyliczył 29 stopni, to po korekcie ostatecznie wyjdzie 27). Ma to na celu doprecyzowanie wyliczeń pogodowych, które nie biorą pod uwagę sytuacji w domu (np. rozpaliłeś w kominku, masz imprezę na 20 osób, romantyczny wieczór na 250 świec, albo duże zyski z nasłonecznienia). Wszystkie te funkcjonalności sa dobrze opisane w instrukcji, więc zachęcam do lektury. Osobiście jestem zwolennikiem podłogi sterowanej pogodowo z korektą pokojówki. Wyłączanie pętli przez sterowniki to wychładzanie podłogi, co czasem daje uczucie dyskomfortu pod stopami.
edzio Opublikowano 22 Listopada 2015 Autor #9 Opublikowano 22 Listopada 2015 dzieki za zainteresowanie. Tak też mam w planie z tym małym oszustwem, narazie dziala ok. czyli zostawiam pompe przy podłączeniu CO a typ jako podłogówka. Co do pogodówki to czytałem i rozumiem zasade dzialania. Mam zewnętrzny czujnik i dziala. w zeszłym roku ustawilem na piecu i bylo ok. Ale nie uzywalem regulatora pokojowego. Stąd moje pytanie co będzie sterowal? jak w piecu ustawię całą pogodynke i ustawie np inaczej na regulatorze pokojowym które ustawienie przyjmnie piec? no i pytanie bo na zaworze mam ustawioną temp np 26 stopni a na regulatorze pokojowym 18 po osiagnięciu tej temp na zaworze dalej jest 26. po czasie temp pokojowa rośnie do nawet 20 stopni a na zaworze dalej 26. czy to nie powinno jakoś reagować? Pogodówka aktualnie wyłączona
kiminero Opublikowano 22 Listopada 2015 #10 Opublikowano 22 Listopada 2015 Musisz określić w menu zaworu, jak ma interpretować dane z pokojówki. Poczytaj DTR pkt. III.10 (str.15).
edzio Opublikowano 22 Listopada 2015 Autor #11 Opublikowano 22 Listopada 2015 niestety nie zostawil mi informacji jaki to model regulatora i czy obsługuje RS :/ podłączony jest 2 żylowym kabelkiem do pieca i zasilany z baterii. czyli rozumiem że do całości instalacji nie ma jako tako wiekszych zastrzeżeń poza tym co też zrobiłem zmienieniem typu zaworu z CO na Podłogowy. pozostałe ustawienia oraz podłączenia zostawię bez zmian
kiminero Opublikowano 22 Listopada 2015 #12 Opublikowano 22 Listopada 2015 Ustaw w menu zaworu w opcji Regulator pokojowy - Regulator standard, w opcji Obniżenie pokojówki - wprowadź wartość o jaką ma być obniżona temp zaworu.
edzio Opublikowano 22 Listopada 2015 Autor #13 Opublikowano 22 Listopada 2015 tak tez mam ustawione. w tym przypadku ustawienia tygodniowe na regulatorze będą jakoś przesyłane do pieca? czy poprostu regulator będzie tylko wysyłał informacje o temperaturze a całą resztą będzie zajmował się regulator? mam też temp CWU ustawioną na 40 stopni, pompa załącza się i wyłącza po uzyskaniu temp 40 stopni lecz potem rośne jeszcze i potrafi dojść nawet do 60 stopni. czy takie coś jest ok?
kiminero Opublikowano 22 Listopada 2015 #14 Opublikowano 22 Listopada 2015 Jakie obniżenie temp od pokojówki ustawiłeś? Masz to zrobić w menu zaworu (nie kotła). Czy zawór nie reaguje w momencie osiągnięcia temp zadanej w domu? Ustaw chwilową na pokojówce żądaną 19 i sprawdź czy sterownik kotła koryguje temp zaworu. Może po prostu ciągle jesteś poniżej zadanej w domu? Gdybam. Tak, termostat pokojowy tylko mierzy temp w domu i wysyła dwa rodzaję informacji: 1. osiągnięto temp zadaną pomieszczeń, 2. nie osiągnięto tem zadanej pomieszczeń. W zależności od ustawień sterownika są podejmowane dalsze kroki. Po info o dogrzaniu budynku może być wyłączana pompa (czasem jest na krótko cyklicznie załączana, by złagodzić zmiany i nie wychładzać zbytnio wody w układzie), może być też utrzymana praca pompy non stop, ale temperatura zasilania połogi jest korygowana o wartość "Obniżenia od pokojówki". Rązwiązania są różne. Program tygodniowy nie ma znaczenia, bo zmieniasz tylko oczekiwaną temp komfortu w domu, więc sygnał dogrzania pojawi się albo wcześniej, albo później. CWU ci przeciąga albo z braku zaworu zwrotnego za pompą, albo masz "cudowny" zawór róznicowy na obiegu CWU i grawitacja psuje plan utrzymywania stałej temp. Zawór różnicowy jeśli ma możliwość (warunki zadziałania grawitacyjnego obiegu), to otwiera się po zatrzymaniu pompy CWU i podtrzymuje przepływ. Bez schematu ciężko ustalić przyczynę.
edzio Opublikowano 22 Listopada 2015 Autor #15 Opublikowano 22 Listopada 2015 obniżenie podłogówki w piecu: 0 na zaworze: obniżenie podłogówki: 7 kontrola temp: 30 sec czas otwarcia: 150 - wg. instrukcji zależny od rodzaju zaworu 4D regulator pokojowy: standard zmiana zadanej zaworu: 10 różnica temp pomieszczenia: 0.1 Co do CWU to tak właśnie jest. Grawitacja psuje temp zadaną. po zakręceniu zaworu za pompą temp CWU nie rośnie. Oczywiście test zrobiłem przy wyłączonej pompie, może tak zostać czy lepiej coś z tym zrobić?
kiminero Opublikowano 22 Listopada 2015 #16 Opublikowano 22 Listopada 2015 Pisałeś, że aktualnie pogodówka wyłączona, a zadana zaworu to 26. Byćmoże te 26 to jest temp minimalna i dlatego nie widzisz efektu korekty od pokojówki (-7). Ustaw zadaną zaworu wyżej, to sie przekonamy, np. zadana zaworu 30, to po krekcie powinno wyjść 26 (niżej się nie da prawdopodobnie), analogicznie dla zadanej zaworu 40 po obniżeniu pokojówki powinno być 33. Masz zawór zwrotny sprężynowy za pompą CWU?
edzio Opublikowano 22 Listopada 2015 Autor #17 Opublikowano 22 Listopada 2015 tak pogodówka wyłączona, chcę dość do ładu na razie tylko z podstawowymi ustawieniami. ustawiłem na zaworze temp 30 stopni. na regulatorze ustawiona 20 stopni. temp na zaworze na czujniku wynosi 23 stopnie. temp w pomieszczeniu na regulatorze aktualna 18 stopni. ten regulator to chyba tybox 117 w piecu jest gdzieś do ustawienia co ma regulować regulator pokojowy może może tam trzeba zmienić? tak dokładnie zawór zwrotny jest zaraz za pompą. Są to pompy Wilo yonos pico. przed pompami są też chyba zawory z filtrem w kształcie odwróconej w bok litery "v"
edzio Opublikowano 23 Listopada 2015 Autor #18 Opublikowano 23 Listopada 2015 Dziś rano sprawdziłem i niestety temp bez zmian. zawró tak jak by na sztywno przyjmował tylko te temp które mu ustawie na piecu. Ignoruje sygnał z regulatora pokojowego choć ten zgłasza że trzeba dogrzać. Temp na zaworze zadana 30, na czujniku 23, obniżenie pokojówki (w menu zaworu) 7, urządzenie regulujące: standard.
kiminero Opublikowano 23 Listopada 2015 #19 Opublikowano 23 Listopada 2015 Sprawdź poprawność podłączenia Tybox117. Przewód ma być podłączony zgodnie z rysunkiem poniżej: Tu cała instrukcja rozszerzona: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjryoKRmabJAhWFCCwKHSFjAS0QFggcMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.immergas.com.pl%2FProdukty%2C4769%2FInstrukcja_obslugi_rozszerzona&usg=AFQjCNHn_kQy2QF5Mo0R4gdecXmPThMVHA&bvm=bv.108194040,d.bGg Jeśli tu leży problem, to możesz to ustalić wymuszając na Tybox'sie sygnał odwrotny od obecnego. Teraz masz ustawine docelowo 20, a otoczenie ma 18, czyli teoretycznie powien wysłać sygnał niedogrzania. Zobacz co sie stanie jak dla tych 18 stopni ustawisz zadaną 16. Styk zwierny Tybox'a powinien przeskoczyć w stan rozwarcia. Wtedy spradź jak tą zmianę sygnału zinterpretuje regulator kotła dla wysterowania zaworu 4D. Teoretycznie powinno zostać zniesione żądanie "Obniżenia pokojówki" (-7) i zawór wróci do zadanej 30. Taka teoria... Jak się potwierdzi, to kontrola podłączenia przewodu dwużyłowego Tybox.
edzio Opublikowano 23 Listopada 2015 Autor #20 Opublikowano 23 Listopada 2015 wydaje mi się że tu jest pies pogrzebany... ustawiłem temp na regulatorze 16 stopni czyli mniejszą od otoczenia i na piecu obniżenie podłogówki wskoczyło na 0 i zawór otworzył się i temp na czujniku uzyskała 30 stopni czyli tyle ile zadałem na zaworze. Po zwiększeniu temp na regulatorze do 22 (otoczenie ma dziś 19) na piecu pojawiło się obniżenie podłogówki -7 i zawór wrócił do temp 23 stopnie (zadane 30). z regulatora idą 2 przewody do pieca. wystarczy zamiana tych 2 kabelków? w piecu nie ma więcej gniazdek pod regulator są tylko dwa. czy raczej zmieniać podłączenie przy regulatorze?
kiminero Opublikowano 23 Listopada 2015 #21 Opublikowano 23 Listopada 2015 Wejście do sterownika kotła zostaw w spokoju. Masz sprawdzić jak jest podłączony Tybox. Tam jest kostka przyłączeniowa potrójna i znaczenie ma do jakich pinów te dwie żyły podepniesz. Masz rysunek jak ma być i to sprawdź, ewentualnie zamień. Kolejność przewodów nie powinna mieć znaczenia. Ważne by były podpięte pod piny nr 2 i nr 3. P.S. Obniżenie -7 dla ogrzewania podłogowego, to prawie jak odłączenie pompy. Wystarczy 3-4 stopnie.
edzio Opublikowano 23 Listopada 2015 Autor #22 Opublikowano 23 Listopada 2015 były podłączone do 1 i 2, zamieniłem na 2 i 3 i teraz zawór działa prawidłowo :) dzięki ustawiłem obniżenie na 4 stopnie zmiana zadanej zaworu 10 - ten parametr zostawić czy też go zmienić?
kiminero Opublikowano 23 Listopada 2015 #23 Opublikowano 23 Listopada 2015 Dziwne, że ten parametr w ogóle widzisz, ponieważ wg DTR współpracuje on tylko ze sterownikiem pokojowym TECH z komunikacją RS. Dla sterownika dwustanowego "standard" nie powinien on mieć znaczenia. Generalnie namawiam do używania opcji pogodowej w połączeniu z obniżeniem od pokojówki. Jak dobrze dobierzesz krzywą grzewczą, to załączenie obniżenia powinno być sporadyczne. Grunt to rozumieć zasadę działania sterowania i wybrać taką, która daje nam poczucie najlepszego komfortu.
edzio Opublikowano 23 Listopada 2015 Autor #24 Opublikowano 23 Listopada 2015 czyli chodzi oto aby temp graniczna była przed załączeniem obniżenia (nie dopuszczać do załączenia obniżenia)? z pogodówką będe próbował aż ogarnę podstawowe działanie. w przypadku grawitacyjnego dogrzewania CWU narazie nic nie robić?
kiminero Opublikowano 23 Listopada 2015 #25 Opublikowano 23 Listopada 2015 Chodzi o to, by zmiany temperatury zasilania podłogi (wody w rurkach) były tak skorelowane do temperatury na zewnątrz, by do budynku w danych warunkach dostarczana była dawka energii, która zrównoważy aktualne straty. Wtedy de facto obniżenie jest niepotrzebne, ale przydaje się na sytuacje "nadzwyczajne" (kominek, nasłonecznienie itp.). Powiem inaczej. Ideałem byłoby ciagłe utrzymywanie sie tuż pod granicą komfortu, by obniżenie nie włączyło się nigdy. Za każdym razem gdy jest ono aktywne, oznacza to, że do budynku skierowałeś za dużo energii i układ musi "hamować". Trzeba to oczywiście "ubrać" w jakieś sensowne widełki tolerancji, bo jak ci przegrzeje o 0,5 stopnia, to nawet tego pewnie nie poczujesz. W sprawie CWU to bez schematu wzajemnych połączeń lub foto nie powiem nic mądrego. Jeśli zaworu różnicowego nie ma, a za pompą CWU masz zawór zwrotny sprężynowy, to teoretycznie grawitacja takiego zaworu nie powinna otworzyć.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.