Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Różna Temperatura W Rozdzielaczach Podłogówki


juniorbm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zwracam się do głównie do fachowców w dziedzinie rozdzielaczy, proszę o kilka zapewne dla wielu może łatwych i prostych odpowiedzi, ja niestety rozpoczynam dopiero użytkowanie inclacji CO i mam z nią trochę kłopotów, choć wiele z nich udało mi się dzięki temu Forum rozwiązać. Za cenne rady z góry b. dziękuje.

Zacznę od opisu instalacji.

Piec jednofunkcyjny Ecocondens Gold 20kW z modulacją od 2kW, zbiornik ciepłej wody 120 l, powierzchnia podłogówki parter około 85 m2 + 1 pokój ogrzewany grzejnikiem, natomiast na piętrze 3 pokoje ogrzewane grzejnikami a podłogówka w 2 łazienkach, holu i garderobie łącznie około 40-45 m2.  Wszystkie grzejniki przewymiarowane dla pracy na niskich temperaturach. Ocieplenie: podłoga parteru 15 cm styropian, ściany zewnętrzne 20 cm styropian grafitowy, skosy piętra murowane +20 cm grafitu, sufit nad piętrem monolityczny + 30 styropian. Dodatkowo system rekuperacji. Co składa się z 2 rozdzielaczy; jeden na parterze, drugi na piętrze. Rozdzielacze firmy Gorgiel model DRS- PTM z dodatkowo dopiętym sterownikiem do pomp obiegowych umieszczonych w rozdzielaczach. Pompa dla grzejników zintegrowana w piecu. Sterownik pogodowy oraz wewnętrzny firmy Salus. W obu rozdzielaczach bypass zamknięty. W obu rozdzielaczach rotametry ustawione w oparciu o długość podłączonej podłogówki + skorygowane przepływy dla łazienek aby było cieplej.

Pytanie 1.

Podłogówka na piętrze rozgrzewa się dużo szybciej, czy ze względu na fakt, że jest jej o połowę mniej niż na parterze ?

Pytanie 2.

Przy zadanej temperaturze na piecu 40 st.C;  na termometrze w rozdzielaczu parteru widoczna temperatura to około 29 st C natomiast na termometrze rozdzielacza na piętrze temperatura wynosi 31-32 st.C. Skąd ta różnica? Czego to temperatura - zasilania czy powrotu bo znajduje się na powrotnej belce, ale dotykając pojedynczych przewodów powrotnych podłogówki to są one o wiele chłodniejsze, żeby nie powiedzieć że zimne. Czy temperatura na tych termometrach nie powinna docelowo= temperaturze zasilania?  Póki co mój piec pracuje max 1,5 na dobę (jest ciepło na zewnątrz +5, +6 st.C), może pracując dłużej 4-6 godzin będą inne wskazania na tych termometrach- tyle że nie przewiduję aby jednorazowo tak długo pracował? Proszę o pomoc w wyjaśnieniu moich wątpliwości, miałem dużo problemów z samym uruchomieniem podłogówki i nie wiem czy jeszcze należałoby coś tu doregulować?

 

W załączeniu kilka djęć może nie najlepszej jakości ale można co nieco dojrzeć.

post-65418-0-69348700-1447710877_thumb.jpg

post-65418-0-40315500-1447710887_thumb.jpg

post-65418-0-66120000-1447710904_thumb.jpg

post-65418-0-63449600-1447710918_thumb.jpg

post-65418-0-11164500-1447710936_thumb.jpg

post-65418-0-59062000-1447710946_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacze z pompą mieszającą - czyli te które posiadasz wymagają na zasilaniu temp wody wyższej o ok 20C niż w instalacji podłogi/

Czyli jak na kotle będzie min 50C to będzie mozna mówić o jakiejś regulacji temperatury wody w podłodze .

Jak masz na kotle mieć 40C to trzeba było zainstalować układ zasilania podłogi z zaworem 3-D.

 

Rozwiązanie które masz jest z epoki kamienia łupanego ( pardon węgla kamiennego :) ) .

Do kotłów gazowych są inne rozwiązania, oszczędniejsze i sterowane temp zewnętrzną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już jakaś plaga, albo instalatorzy mają dobre upusty w hurtowniach wciskając klientom zintegrowane rozdzielacze. Nie bardzo wiem ile razy można pisać że sposób wykonania instalacji jest zależny od źródła ciepła i dla kondensacyjnego kotła gazowego nie można instalacji podłogowej wykonywać jak dla kotła na paliwo stałe.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , po co ktoś założył rozdzielacze z  pompą i głowicą termostatyczną ,jeśli piszesz że grzejniki masz przewymiarowane , trzeba było zastosować same rozdzielacze ,kocioł ustawić na temperaturę bezpieczną dla podłogówki i sprawa załatwiona . Przy takim metrażu podłogówki pompa z kotła obsłużyła by to bardzo ładnie .

Co do różnic temperatur to jeden rozdzielacz masz typowo podłogowy , a drugi podłogowo grzejnikowy tak zwany 2 w 1 jest to podróbka rozdzielacza TECE 2w1 chroniona wzorem użytkowym. Pomijając  już to ,że rozdzielacz jest stalowy i pomalowany złotą farbą, to popatrz sobie jaki jest tam mały otwór który musi zasilić całą twoją podłogę.  Dla porównania zdjęcie, jak to jest wykonane w TECE. Co nie znaczy, że u Ciebie taki rozdzielacz by się sprawdził. Pozdrawiam Tomek

post-4018-0-68766100-1447762625_thumb.jpgpost-4018-0-31722800-1447762637_thumb.jpgpost-4018-0-95640000-1447763958_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termet nie ma na ten moment prawidłowego rozwiązania dla zasilania podłogówki i grzejników jednocześnie.
Natomiast @mak tu jest bardzo podobny temat o tym samym, tylko kocioł już z wyższej półki https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/20418-pod%C5%82og%C3%B3wka-i-grzejniki-raz-jeszcze/

Warto poczytać post #3 i #9.

Ale dziwi mnie to, że na tą instalację był projekt i obliczenia, to całe projektowanie na psy schodzi, chyba się sam za będę musiał zabrać  ;)

AUTOCAD odłogiem w kompie leży, więc może warto go odpalić z powrotem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mnie oceniać czy system ogrzewania strefowego oferowany przez termeta jest dobry czy zły, nie zajmuję się tym sprzętem, więc nie chcę ani krytykować ani chwalić.Za to po lekturze kilku podobnych tematów, mam wrażenie że wszyscy którzy przewinęli się przez forum z tymi odlotowymi instalacjami, nie mieli jasnej koncepcji jaką chcą instalację, jak ma być sterowana....... Mogę się mylić ale mam wrażenie że inwestor "złapał hydraulika" któremu zlecił wykonanie podłogówki. I instalator wykonał podłogówkę.... tylko jest jeden problem nie zapytał inwestora czym ta podłogówka ma być zasilana, jakie będzie źródło ciepła. A potem była kolejna  łapanka z pytaniem " Który kocioł będzie:  najlepszy, najtańszy, najoszczędniejszy, naj....., naj..... ? I to "naj....." jest zależne od tego co przejdzie robiącemu tą łapankę akurat do głowy. Za to nikt albo prawie nikt nie zastanawia się czy instalacja razem z tym kotłem będzie poprawnie pracować? A potem jest forum i pytania dlaczego nie działa instalacja, dlaczego nie ma przepływów, dlaczego nie ma sterowania.....? Przy okazji dostaje się producentom kołów bo ktoś wydał 8, 10 czy 12 tys zł na kocioł który ma tyle bajerów a tu z bajerów nici i nic nie działa jak to w folderach opisywali albo jak zapewniał sprzedawca! Odpowiedź jest zawsze taka sama czyli zastosowano elementy które ze sobą nie współpracują. To wszystko jest efekt "łapanki" i na  siłę szukania .....tanich rozwiązań. Sambor trudno nazwać projektem to co zamieścił autor cytowanego tematu! To tylko dobór grzejników. Oczywiście jak by to był projekt to większość problemów by została rozwiązana na  etapie obliczeń i doboru urządzeń, ale tam żadnych obliczeń nie było. A że przy okazji projekt i nadzór to też pole do zaoszczędzenia 2 czy 3 tys to się je oszczędza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ok, metodą prób i błędów udało mi się ogarnąć podłogówkę. Zaistniał jednak inny problem. Po odpaleniu się pieca podłogówka rozgrzewa się ok, natomiast powstaje problem z grzejnikami na piętrze. Przy zasilaniu na piecy 47-48 st. w rozdzielaczu parteru, grzejniki mają zasilanie około 44-45 st. natomiast powrót około 40-41 st. Inaczej sprawa wygląda w rozdzielaczu na piętrze- temperatura zasilania 44 ale powrotu to jedynie 31-33 st. a grzejniki tylko górą są widocznie ciepłe, obniżyłem bieg pomp w rozdzielaczach bo było jeszcze gorzej 27-28 st. Po wyłączeniu podłogówki sytuacja się uzdrawia, grzejniki na piętrze grzeją jak na parterze. Proszę o pomoc w czym problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest szansa na WASZĄ pomoc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr wody grzewczej rozebrałem i przeczyściłem, nie był zabrudzony.

Parametr sterownika w piecu dla P12 to 0 czyli wg instrukcji pompa tradycyjna nie PWM a dokładniej wg producenta pompa 14W28 1:83W/0,36A "WILO"- OTMSL 15/5-1.

Natomiast parametr P13 dotyczy tylko pomp PWM jakiej nie posiadam, mam nadzieje że, pytanie dotyczyło powyższych parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nic bez przeróbki instalacji nie poradzisz potrzeba za kotłem zamontować sprzęgło, za sprzęgłem pompę 25/60 i wszystko będzie działać - po prostu pompa w kotle ma za małą wydajność aby uciągnąć tą instalację,

A rury do rozdzielaczy to jakie masz? - długość i średnica.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o rozdzielacz parteru to odległość od pieca to jakieś 2,5 m, rozdzielacz na piętrze to odległość jakieś 12-13 m. Rury PVC średnicy 3/4 cala (chyba) około 3 cm średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.