tqlis Opublikowano 16 Października 2015 #1 Opublikowano 16 Października 2015 Koledzy mam pytanie, 1. Za sprzęgłem są dwie pompy Grundfos Alpha 2 (25-60) 180mm. Jedna od obiegu grzejnikowego, druga od podłogówki. Na "auto", grzejnikowa pobiera około 20W, a podłogowa tylko 5W i dodatkowo trochę terkocze (tak jakby coś obcierało w niej). Pytanie czy powinna terkotać, i czy powinna pobierać tylko 5W? Wydaje mi się, że podłogówka, to duży opór i powinna pobierać więcej energii. 2. Drugie pytanie, to trochę hałasuje zawór zwrotny za pompą grzejnikową (lekko stuka, jakby sprężyna, czy coś podobnego). Zauważyłem, że przy innych nastawach pomp (z auto zmiana na drugi, trzeci bieg) zawór ten nie stuka. Może trzeba czasu, aż to wszystko się odpowietrzy? Kocioł uruchomiony wczoraj wieczorem.
emus Opublikowano 16 Października 2015 #2 Opublikowano 16 Października 2015 ad.1. Nie powinna terkotać. Duży opór (np. zawory termostatyczne zamknięte) to mały pobór mocy czyli mały przepływ bo w pomieszczeniach jest odpowiednia temperatura. Jeżeli masz zawory termostatyczne to: Pompa podłogowa. Jeżeli pompa jest dobrze dobrana to w miarę zmniejszania się temperatury powietrza w pomieszczeniach pobór mocy powinien wzrastać z tych 5 W do na przykład 20 W. Pompa grzejnikowa. Jeżeli pompa jest dobrze dobrana to w miarę zwiększania się temperatury powietrza w pomieszczeniach pobór mocy powinien maleć z 20 W do naprzykład 5 W. ad.2. Zawór nie powinien hałasować, nawet na AUTO 5 W. Masz dwie jednakowe pompy. Zamień je miejscami aby sprawdzić czy problem jest w pompach czy instalacji. http://moderncomfort.grundfos.com/gpl/ogrzewanie-i-cyrkulacja/autoadapt/ w linku kliknij "POZNAJ ALPHA2" Pobaw się nastawami zaworów termostatycznych i pompą.
tqlis Opublikowano 16 Października 2015 Autor #3 Opublikowano 16 Października 2015 Dziękuję. Pompa podłogowa ma co pompować, bo dom jeszcze wyziębiony. Być może w pętlach jest powietrze jeszcze i obawiam się, że jak nie przegonię wężem ogrodowym, to się nie dowiem. Muszę też posprawdzać sitka, bo może paprochy są. Co do doboru pomp, to nikt ich specjalnie nie dobierał (za mało danych wejściowych, aby na tym etapie wyliczyć). W sumie, to te ALPHY same się powinny ustawić, więc zaryzykuje stwierdzenie, że w tym przypadku nie ma co specjalnie wyliczać. Jakoś muszę ogarnąć tą całą "plątaninę", bo instalator też mógł dać ciała i może jakiś zawór zwrotny jest odwrotnie zamontowany :)
emus Opublikowano 16 Października 2015 #4 Opublikowano 16 Października 2015 Pompa podłogowa ma co pompować, bo dom jeszcze wyziębiony.To raczej w AUTO powinno być na przykład 35 W. Przyczyn, że w AUTO jest 5 W może być wiele. Na przykład: może na termostacie jest ustawiona niska temperatura. Muszę też posprawdzać sitka, bo może paprochy są.Paprochy ograniczają przepływ czyli tak jakbyś zamykał zawory czyli moc pobierana spada.
tqlis Opublikowano 16 Października 2015 Autor #5 Opublikowano 16 Października 2015 To raczej w AUTO powinno być na przykład 35 W. Przyczyn, że w AUTO jest 5 W może być wiele. Na przykład: może na termostacie jest ustawiona niska temperatura. I tak dokładnie jest. Byłem na chwilę w domu i podjechałem krzywą grzewczą na 1,1 i po jakimś czasie zobaczyłem, że pobór wzrósł. Wyjaśnij, co ma do tego wszystkiego niska temperatura na zaworze mieszającym?
emus Opublikowano 16 Października 2015 #6 Opublikowano 16 Października 2015 Ciężko coś doradzać jak nie ma schematu całej instalacji.
tqlis Opublikowano 19 Października 2015 Autor #7 Opublikowano 19 Października 2015 Jak zawsze bywa, byłem za mało cierpliwy. Najprawdopodobniej powoderem całej sytuacji było powietrze. Zawór przestał klikać, pompa od podłogówki nie terkocze. Dzięki emus za zaangażowanie.
tqlis Opublikowano 26 Października 2015 Autor #8 Opublikowano 26 Października 2015 Odgrzewam temat, Program grzania mam tak ustawiony, że na noc obwód grzejnikowy nie grzeje, zostawiam samą podłogówkę. Zauważyłem, że jak rano (06:00) załącza się pompa od grzejników, to przez okres około 30min hałasuje zawór zwrotny zamontowany na wyjściu tej pompy. Co może być przyczyną? Jeszcze trzeba ocieplić parę rur i uporządkować kable, więc proszę nie komentować bałaganu.
krisb Opublikowano 26 Października 2015 #9 Opublikowano 26 Października 2015 Powietrze może być przyczyna......
tqlis Opublikowano 26 Października 2015 Autor #10 Opublikowano 26 Października 2015 Możliwe, co jakiś czas słyszę na obiegu kotłowym szelest, odgłos przelewania.
AdamGuitar Opublikowano 26 Października 2015 #11 Opublikowano 26 Października 2015 Instalacja potrzebuje trochę czasu na odpowietrzenie się. Pod wpływem wyższej temperatury dochodzi do wydzielenia się pęcherzyków powietrza rozpuszczonego w wodzie (nazywa się to odgazowanie termiczne. Dodatkowo podciśnienie na wlocie pompy intensyfikuje ten proces. Dobrze jest dać na instalacji separator pęcherzyków powietrza co przyspieszy bardzo proces odgazowania instalacji. włączenie pompy wytwarza w pierwszych chwilach pracy podciśnienie , do czasu stabilizacji przepływu.
tqlis Opublikowano 26 Października 2015 Autor #12 Opublikowano 26 Października 2015 Jak hydraulicy wrócą, aby dokończyć robotę, to powiem im aby odpowietrzyli jak da radę. Dzięki za rady.
AdamGuitar Opublikowano 26 Października 2015 #13 Opublikowano 26 Października 2015 jednorazowe odpowietrzenie może nie przynieść skutków. Po pewnym czasie może sytuacja się powtórzyć. To proces wymagający czasu . Niejednokrotnie jeszcze po 6 miesiącach woda zostaje odpowietrzona (wyższa temperatura zasilania instalacji).
tqlis Opublikowano 4 Stycznia 2016 Autor #14 Opublikowano 4 Stycznia 2016 Winowajcą ''klekotania'' był kawał pakuł wplątany w zawór. Przy wymianie pompy na mniejszą (25/40) hydraulik usunął wspomniany kokon.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.