Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

parę tygodni temu kupiłem mały,stary domek.

 

Do następnego okresu grzewczego planuje zrobić instalację C.O. z kotłem na pellet.

Obecnie w domu znajdują się 3 piecyki na olej.

 

Domek wybudowany około 1940 r, piętrowy,jedna ściana wspólna z domem sąsiada.

Nie ocieplony,dach nowy,dachówka.

Dom znajduję się w regionie Niemiec,gdzie temperatura bardzo rzadko spada poniżej -10 stopni.

 

Planuję kupić kocioł Red Compact Slim 15 kW do tego bufor z pogrzewaczem wody.

Chciałem żeby ktoś napisał czy dobrze dobrałem moć grzejników?

Parter:

-Pokój            ~7,5   m2   1200W

-Korytarz        ~8,75 m2 1200W

-Korytarz        ~5,66 m2  900W

-Łazienka       ~5,50 m2  800W

-Garaż           - bez grzejnika

 

Piętro:

-Pokój            ~12   m2 1800W

-Sypialnia       ~12   m2 1800W

-Kuchnia        ~10   m2  1000W

-Łazienka       ~ 5,80 m2 900W

-Korytarz        ~4,40 m2 -bez grzejnika

 

Proszę też o radę czy zrobić instalację w systemie trójnikowym czy lepiej zastosować  rozdzielacze?

 

Przesyłam narysowny przeze mnie  prowizoryczny plan domu oraz plan instalacji C.O. z instrukcji do kotła Red Compact Slim 15,co sądzicie o tym planie?

post-61487-0-90969100-1426105341_thumb.jpg

post-61487-0-26935100-1426105962_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja policzyłem tak - moje są na czerwono

Parter:
-Pokój            ~7,5   m2   1200W  - 1700W
-Korytarz        ~8,75 m2 1200W  - 700W
-Korytarz        ~5,66 m2  900W   - 530W
-Łazienka       ~5,50 m2  800W -1040W
-Garaż           - bez grzejnika

Piętro:
-Pokój            ~12   m2 1800W - 1600W
-Sypialnia       ~12   m2 1800W  - 1600W
-Kuchnia        ~10   m2  1000W  - 1440W
-Łazienka       ~ 5,80 m2 900W  - 1050W
-Korytarz        ~4,40 m2 -bez grzejnika

 

W szacunku założyłem że nie ma ocielenia ścian i są przeciętne okna dwuszybowe.

Sumaryczna moc grzewcza to ok 9,7kW

 

Ja bym robił na dwóch małych rozdzielaczach

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

ocieplenia ścian nie ma,okna drewniane dwuszybowe.

 

Z powodu tego,iż miałem ostatnio niespodziewane wydatki chcę zrobić instalację sam.

Kocioł z buforem chcę postawić w garażu koło komina (oznaczony krzyżykami na rysunku).

Instalację zamierzam poprowadzić rurami miedzianymi.
Jakie powinienem zastosować przekroje rur?

Co myślicie o planie instalacji dołączonym do kotła Red?


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam przepisów obowiązujących w Niemczech ale wg przepisów polskich nie może być kotłowni w garażu. Prawdopodobnie w Niemczech nici będą z samodzielnym wykonaniem instalacji i z samodzielnym projektowaniem. Schemat załączony do DTR kotła nie jest projektem tylko poglądowym schematem! Sprawdż dokładnie wymagania prawne, bo możesz narobić sobie kłopotów a nie warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dzięki za informacje.Muszę poszukać informacji na ten temat

 

Pod częścią domu znajdującą się po prawo od garażu jest piwnica może tam umieścić piec?

Tylko tam nie ma komina,drugi komin zaczyna się nad piwnicą w łazience.

 

A co myślicie o kotle Red Slim Compact ? Znajomy twierdzi,że ma za dużą moc na mój dom.
W instrukcji jest napisane moc minimalna 4,0kW czyli pracuje w zakresie 4,0kW-15kW?

Czy może się mylę?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam może ja dorzucę coś od siebie w związku z włoskimi konstrukcjami. Nie przepadam za ich produktami, zaczynając od kotłów a skończywszy na pendolino ;) . Ale pomijając moją niechęć, kup lepiej coś krajowego ze względu na dostępność części zamiennych i serwis, zwłaszcza w pelleciakach gdzie będziesz musiał wymienić np. zapalarkę, ustawić kocioł itp.. Co zrobisz za parę lat jeśli Red wycofa się z rynku polskiego ? Co do mocy to kolega Sambor wyliczył 9,7 kW więc 15 kW to dużo za dużo. Nie będe tu nikogo reklamował ale są polskie konstrukcje pelletowe o mocy 10 KW. Wspomagajmy polskich przedsiębiorców :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

czytałem dużo dobrych opinii o kotłach RED no i mogę go kupić w bardzo dobrej cenie.
Rozważam jeszcze możliwość kupna kotła Herz Pelletstar 10,również dostałem ciekawą ofertę ale oczywiście droższą niż RED.

 

Kombinuje jak tu zredukować koszty instalacji.Firma za projekt i wykonanie skasuje mnie ładnych parę tysięcy Euro.
Myślę,że grzejniki i rury do rozdzielaczy zamontował bym sam,tylko nie wiem jakiej średnicy rury mam poprowadzić.

 

Kombinuje gdzie ten kocioł postawić jak w garażu nie mogę.Piwnica nawet bardziej mi pasuje niż garaż,tylko tam nie ma komina.

Pewnie będę musiał jeszcze komin zamontować...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura od kotła do bufora wystarczy 1", podobnie od bufora do rozdzielacza na na parterze, natomiast od rozdz parteru do rozdzielacza na pietrze daj rurę 3/4".

Jak na kocioł masz dobre warunki to go kupuj, do takiego kotła powinna wystarczyć rura dymowa jak do kotła gazowego ok 130-150mm - sprawdź to w instrukcji kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

 

Kocioł RED mam okazję kupić naprawdę bardzo tanio od dystrybutora na rynek Niemiecki.
Poszukam w instrukcji informacji o kominie.

 

Powieszę grzejniki takiej mocy jak napisałeś wyżej,Zamontuję rozdzielacze,pociągnę większość rur a cały osprzęt koło kotła niech firma montuje.

Od rozdzielacza do grzejników dać rury 16 mm?

 

Chciałem całość zrobić w miedzi ale teraz zastanawiam się czy od rozdzielaczy do grzejników nie dać rur pex?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
 

mam jeszcze pytanie czy  na PEXy zakłada sie ocieplenie?

 

Nie wiem czy kuć dziury czy puścić je pod sufitem na parterze?

Większość bym poprowadził w garażu.

 

Znalazłem takie rozdzielacze,chyba będą dobre do mojej instalacji?

 

http://www.ebay.de/itm/Heizkreisverteiler-m-Entluftern-Verteilerschrank-Stellantrieb-Klemmringe-/390539094779?pt=LH_DefaultDomain_77&var=&hash=item5aedf1aafb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na PEX musisz dać ocieplenie.

Najlepiej inst ułożyć w podłodze na tym samym poziomie co grzejniki, czyli bruzdy w podłodze,

ale tak aby nie naruszyć konstrukcji stropów - nie wiadomo jak masz u siebie.

 

To co proponujesz też jest niezłe , tylko trzeba inst dobrze odpowietrzyć gdyż powstaną syfony.

 

Ten rozdzielacz  jest ok - jak cena pasuje to może być 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
 

wolałbym nie kuć w podłodze właśnie z obawy o stropy.

 

Wczoraj przyglądałem się jak mogę ułożyć PEX.

Kocioł z buforem myślę,że wylądują w piwnicy.

Rozdzielacz parteru umieściłbym w garażu(powyżej poziomu grzejników) a podłączenia grzejników poprowadzę pod sufitem piwnicy.
Rozdzielacz piętra chciałbym umieścić też w garażu (nie wiem czy to dobre rozwiązanie) a podłączenia grzejników pod sufitem garażu i korytarza na parterze.

Wtedy grzejniki piętra będą powyżej rozdzielacza,rozumiem,że w takim wypadku muszę zamontować odpowietrzniki na grzejnikach.

 

Co do PEX to mam pytanie czy lepiej kupić osobno ocieplenie i PEX czy może już ocieplone?
Jaką grubość ocieplenia proponujecie?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz tak się bawić , to kup 1 większy rozdzielacz i z niego zasil cały dom.

Odpowietrzniki ręczne na grzejniku to już standard, przynajmniej w Polsce.

Nie wiem jak jest u ciebie z tą izolacją, musisz sprawdzić ceny - powininna być grubość izolacji ok 12mm, tylko wtedy na piętro grubsze bruzdy wyjdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde,tak to jest jak brakuje kasy.

Gdyby nie te niespodziewane wydatki to wynajmuję  firma i spokój.

 

Teraz muszę kombinować,żeby zaoszczędzić i stres czy instalacja będzie ok.

Sam nie wiem czy może jednak zrobić te bruzdy w podłogach...burza w mózgu ;)

 

A tu czas goni bo chcę podłogi zakładać.
 

Patrzyłem na komin zewnętrzny ze stali nierdzewnej to wyniesie mnie około 500 Euro.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

na podłodze w pokojach i kuchni było linoleum pod nim jest jakaś wylewka,nie wiem jakiej grubości.Chcę położyć panele podłogowe a w kuchni(w późniejszym terminy) płytki ceramiczne.
Na korytarzu i w łazience są nowe płytki,chciałem je zostawić.

Rozumiem,że najlepiej jak rozdzielacz jest na tym samym poziomie co grzejniki.W innym wypadku instalacja może się zapowietrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Rozdzielacz ma swoje odpowietrzniki na belkach więc możesz go instalować w dowolnym miejscu w stosunku do grzejników. Najbardziej wskazanym dla niego miejscem jest centralny punkt z którego doprowadzenia do grzejników będą podobnej długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.