Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

 

Mam do Was prośbę o poradę dotyczącą sterowania ogrzewaniem podłogowym. Ogrzewany będzie dom jednorodzinny (nowy, dość dobrze izolowany) ok. 230m2 pow. użytkowej.

Całość ogrzewana podłogówką ok. 270m2 instalacji, do tego 2 grzejniki drabinki w łazienkach + dwa grzejniki pod oknami połaciowymi. Podłogówka jest na dwóch rozdzielaczach (1 na parter, 2gi na poddasze), grzejniki na oddzielnym rozdzielaczu.

 

Instalacja zasilana będzie kotłem gazowym (Termet Unico Elegance Turbo) z buforem 1000l oraz dodatkowo za ok. 2 miesiące kominkiem z PW. Pytanie dotyczy sterowania, jakie można zastować aby całość działała w miarę sensownie. Siłowniki termoelektryczne na rozdzielaczu to raczej mało trafiony pomysł ze względu na duże otwarte przestrzenie i sporą bezwładność (chyba że w sypialniach). Optymalnie byłoby wyregulować obwody ręcznie raz na rozdzielaczach i zostawić w spokoju.

 

Ze względu na to, że z bufora będzie zasilana CWU (na oddzielnej wężownicy) kocioł będzie go grzał pewnie do ok. 60 st C. Na potrzeby podłogówki rozważałem zastosowanie mieszacza z siłownikiem sterowanym z pogodówki. Teraz pytania:

 

1. Czy takie sterowanie może się sprawdzić?

2. Czy należałoby także zastosować jeden głowny termostat pokojowy, jeśli tak to czym miałby sterować?

3. Jakiej firmy automatykę zastosować?

Opublikowano

Najpierw odpowiedz sobie na pytanie: Co będzie głównym źródłem ciepła dla instalacji? Jak odpowiesz sobie że kocioł gazowy, to twoja koncepcja jest błędna. Zamiast bufora kup kondensacyjny kocioł gazowy najlepiej jednofunkcyjny, sterowany pogodowo. Sterownik powinien mieć możliwość obsługi min 2 obiegów grzewczych z mieszaczem. Na cwu proponuję albo podgrzewacz zwykły co jest opcją tańszą (pojemność zależy od zapotrzebowania). Można też rozpatrywać opcję podgrzewacza z dwoma wężownicami podłączonego do solarów. A kominek kup sobie powietrzny.

Jak kominek będzie głównym źródłem ciepła to te 1000 l bufora będą zdecydowanie za małe.  Są dwa sposoby prostego doboru wielkości bufora. Po pierwsze na zainstalowaną moc źródła (nie znamy mocy kominka więc trudno mówić o konkretach) dobierając od  50 do 100 l na kW mocy albo do powierzchi ogrzewanej . Dobiera się od 5 do 10l/m2 powierzchni. Masz dom o powierzchni 270m2 czyli minimalna wielkość bufora powinna wynosić 270x5=1350 a optymalna 270x10= 2700 l. Czyli twój 1000l bufor warunku wielkości minimalnej nie spełnia. Rozpatrując dobór na moc to do 1000l bufora teoretycznie można by zastosować kominek o mocy płaszcza 20 kW  co jak na kominek jest mocą bardzo dużą. Oczywiście możliwa jest poprawne działanie takiego zestawu, ale jest raczej mało prawdopodobne abyś mógł samym kominkiem naładować bufor. Jest mało prawdopodobne abyś mógl przez kilka godzin palić w nim i ogrzewać czynnik do 80-90C. Dlatego nieporozumieniem jest również gazowe grzanie bufora. Optymalnie bufor powinien pracować ze źródłem gdzie jest nadmiar ciepła do zmagazynowania np kocioł zgazowujący i wtedy ma to sens i ekonomiczne i techniczne uzasadnienie. Przy grzaniu gazem nie ma.

Opublikowano

Poszukaj na forum tematów o współpracy kominka i kotła gazowego, nie zależnie od producenta i zastosowanego układu zawsze był problem, albo z kominkiem albo z kotłem.

A bufor do kotła gazowego stosuje się najczęściej w przypadku dużej instalacji solarnej, mogącej wspomagać grzanie CO, lub przy specjalistycznym kotle na drewno.

Co do ewentualnego sterowania układu, to musi ono współdziałać z kotłem gazowym.

Opublikowano

Bufor pojawił się w tym momencie z powodu planów instalacji kotła stałopalnego lub właśnie zgazowującego drewno (mam dostęp do drewna po kosztach). Kocioł gazowy jest natomiast z konieczności posiadania źródła ciepła nie wymagającego bieżącej obsługi.

 

W tym momencie nie mam możliwości instalacji kominka z DGP więc ten odpada. A ponieważ "ma on być i już" pozostaje albo kominek z PW albo zwykły wkład bez PW. Kominek używany będzie ok 3-4dni w tygodniu. Co więc zrobić w tej sytuacji?

 

Rozumiem, że w przypadku sterowania kominkiem z PW, musi on sterować również kotłem gazowy tak aby go wyłączyć w momencie palenia? Z tego co czytałem za pomocą np. Tatarka da się to wykonać.

Opublikowano

Jak kominek ma być palony 3-4x w tygodniu i to raczej sporadycznie, to odpuść bufor i płasz wodny w kominku - to w takim przypadku jak twój , naprawdę nic rewelacyjnego nie daje.

Wstaw zwykły kominek + kocioł gazowy i po sprawie, koszty eksploatacji będą praktycznie takie same, a koszt inwestycji duużo niższy.

Jakbyś stawiał kocioł na drewno to tak, ale na sporadyczne przepalanie nawet co drugi dzień, to się nie opłaca.

 

Jak będziesz miał już kocioł na drewno to bufor wstaw tak aby kocioł gazowy nie grzał bufora, tylko samą instalację.

 

Pozdr.

 

PS

Oczywiście kocioł gazowy musi być w innym pomieszczeniu niż kocioł na drewno + oddzielny przewód kominowy - tak nówią przepisy

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.