Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Vigas 25


pepe28

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Widzę ,że piece na drewno nie cieszą się powodzeniem,sam szukam opini na temat takich kotłów.Śledząc forum to więkrzośc używa pieców na eco groszek,węgiel lub jego pochodne.Mnie nie przeraża sezonowanie drewna,i patrząc na znajomego który takowy piec posiada ogrzewnie piecem na tzw gasholtz jest bardzo ekonomiczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam.

 

Mam piec VIGAS 25 zakupiny ok. 10 lat temu. To jest nieliczny watek dotyczacy tego urzadzenia, wiec tu podziele sie moimi uwagami.

 

Piec sprawuje sie bardzo dobrze zwarzywszy na jego wiek. Przez pierwsze trzy lata funkcjonowal bez najmniejszych problemow. Rzecza ktora mnie z poczatku zaskoczyla byly dosc duze ilosci dziegciu splywajacego z komina (na dole do wyczystki). Po wykonaniu odpowiedniego lejka i podstawieniu zbiorniczka pozostalo systematyczne oproznianie - ok 10 litrow na tydzien.

 

Pierwszy problem jaki sie przytrafil, polegal na zanieczyszczeniu lopatek wentylatora. Przez czas letni gdy piec byl wylaczony spacerowal tamtedy pewien pajaczek i jego nitka w polaczeniu z kurzem skutecznie zablokowala przeplyw powietrza od wentylatora. Praktycznie brak mozliwosci rozpalenia.

 

Kolejnym miejscem wymagajacym czyszczenia co pewien czas (niesmialo napisze raz na rok) sa kanaly dostarczajace powietrze do komory spalania. Po zdjeciu plyty przedniej zawierajacej wentylator potraktowalem kanaly sztywnym drutem by poruszyc kurz czy tez inne sprawy zalegajace tam - potem odkudzacz. Pionowe kanaly znajdujace sie w komorze spalania oczyscilem sprezyna od przepychania kanalizacji. To co opadlo na dol odessalem odkurzaczem poprzez otwory z przodu pieca (te opisywane przed momentem).

 

Byc moze w wyniku mojego zaniedbania (niezbyt dokladne wyczyszczenie pieca po sezonie grzewczym - w komorze spalania zostalo sporo popiolu i niespalonego drewna) troche zniszczyl sie otwor przez ktory wydostaje sie plomien (nazwijmy go palnikiem). Spore kawalki betonu powypadaly i otwor stal sie wiekszy niz to mialo miejce od nowosci. Tymczasowo zaslonilem czesc otworu kawalkiem blachy stalowej (grubosc ok 0.5cm). W lato zespawalem dwie podobne blachy by odtworzyc palnik. Niestety sespawalem je niezbyt dobrze - otwor nir zostal dobrze odtworzony. Komin nagrzewal sie mocno, drewno zurzywalo sie w strasznym tempie. Po otwarciu drzwiczek (dolnych) obserwowany plomien byl potezny bardzo przypominal plomien z ogniszka. Zdecydowalem sie na regulacje srubami (pod wentylatorem) ktore reguluja doplyw powietrza do palnika. Po zminiejszeniu ilosci tego powietrza (kryzy dokrecane) kolor plomienia zaczal bardziej przypominac kolor plomienia palnika acetylenowego. Na razie zostawilem taki stan rzeczy - aby nie zaszkodzic bo upalow nie ma :D

 

Przesmarowania wymagaly takze lozyska slizgowe silniczka wentylatora.

 

 

Takie sa moje uwagi jako kompletnego dyletanta w dziedzinie ogrzewania. Jezeli gdzies popelnilem blad bardzo prosze o wyrozumialosc i uwagi. A jezeli ktos by znal oryginalne wymiary otworu zwanego przeze mnie palnikiem to bardzo prosze o informacje na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pierwszy sezon taki kocioł czyli Vigas 25. Kupiłem go od znajomych za śmieszne pieniążki, którzy twierdzili że piec jest dla nich za słaby. Jeśli chodzi o jego sprawność i działanie. Odniosę się do tego co napisał kolega powyżej. Piec jest świetny jeśli chodzi o parametry, wymaga jednak troszkę więcej od nazwijmy to Palacza.

 

1. Drzewo musi być suche najlepiej sezonowane i nie zbyt grubo porąbane przynajmniej do rozpalania, najlepiej liściaste.

2. Regulacja dysz dolotowych do palnika to 3,5 max 4 obroty, wtedy ogień jest niebieski.

3. Zmieniłem sterownik na inny bardziej zaawansowany z dodatkową regulacją obrotów dmuchawy dzięki czemu piec lepiej się rozpala, szybciej nabiera temperaturę zadaną, dłużej się pali po załadowaniu. Sterownik ma również przedmuchy.

4. Ważna sprawa, Dźwignia domykająca komin i kierująca gaz z drzewa na palnik musi być super szczelna więc piec należy czyścić częściej niż raz na rok. Ja czyszczę raz w miesiącu całość.

5. Do każdego palenia używam Sadzpalu lub podobnego środka katalizatora spalania, ale sypie go dopiero jak piec jest dobrze rozgrzany czyli 65-70 st.

6. W dolnym palenisku ustawiłem cegły szamotowe w kształcie litery U czym wydłużyłem czas pobytu ognia w piecu a co za tym idzie podniosła się znacznie jego sprawność.

 

 

Jak mi się coś jeszcze przypomni dopiszę. :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dodam jeszcze, że zainstalowałem parę dni temu termometr pokojowy AURATON 2005 i zaobserwowałem, że czas spalania przy pełnym wkładzie wydłużył się znacznie. W tej chwili , przy ustawionej temperaturze 19noc, 21 dzień piec chodzi sprawnie 12-15h w zależności od temperatury zewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
3. Zmieniłem sterownik na inny bardziej zaawansowany z dodatkową regulacją obrotów dmuchawy dzięki czemu piec lepiej się rozpala, szybciej nabiera temperaturę zadaną, dłużej się pali po załadowaniu. Sterownik ma również przedmuchy.

 

 

Witam kolego. Mam pytanie a co to za sterownik - jaki to model. ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...
Witam.

Mam pytanko jak zainstalować termometr pokojowy AURATON 2005, lub jakiś inny do takiego pieca?

 

Z samym pokojowym do oryginalnego sterownika będzie problem. Dlatego wymieniłem sterownik na inny, z funkcją m.in przedmuchów ale też możliwością regulacji temperatury startu pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.