Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Stałopalny I Bufor


Felipe

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dom o obciążeniu cieplnym 5 kW, kocioł stałopalny najlepiej jakiś z podajnikiem, najmniejsze to 9-10 kW do tego zasobnik buforowy do magazynowania nadwyżki ciepła. Gdy bufor się napełni kocioł się wygasza i instalacja jest zasilana z bufora. Instalacja c.o 75/60 na kaloryferach. Przy temp. zewnętrznej -3oC nadwyżka ciepła to jakieś 0.3 GJ/d by zmagazynować taką ilość potrzebny jest bardzo duży zasobnik. Pytanie brzmi jak rozwiązać to inaczej. Są to rozważania teoretyczne. Efekt magazynowania ciepła musi występować. 

Opublikowano

Oj studenci, co z was będzie później? 

Pomyśl o magazynowaniu ciepła w  procesie przemianie fazowej np takie coś: http://www.spiug.pl/konferencja%201/Magazynowanie_ciepla_nowe_technologie_poprawy_efektywnosci.pdf

a tu trochę teorii http://papers.itc.pw.edu.pl/index.php/JPT/article/viewFile/90/150

 

A tak naprawdę wystarczy dobrać grzejniki do temp 50/40C i już jest realne z wodą.

Opublikowano

Kolega założył już jeden temat o tym zagadnieniu: forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18795-magazynowanie-ciepła/

i widzę, że dalej szuka rozwiązania, które już zostało mu podane.

Opublikowano

Tu też głowę zawracahttp://forum.muratordom.pl/showthread.php?235773-Kocio%C5%82-na-pellet-i-bufor

 

Przykład

 

"Przy przykładowej temperaturze zwe. +10oC z początku sezonu budynek potrzebuje 0.11 GJ/d kocioł pracując z mocą 3 kW wyprodukuje przez dobę 0.26 GJ więc nadwyżka mocy wyniesie 0.15 GJ żeby to zmagazynować potrzeba ponad 1000l. Jeżeli się mylę i masz na to inną wizję to będę wdzięczy jeżeli mnie poprawisz "

Opublikowano

Tak jakby kocioł na pellet musiał pracować przez cały czas, co samo w sobie jest błędnym założeniem.

To próbowałem wytłumaczyć koledze w temacie do którego link podał kolega @MIQ.

Opublikowano

To że nie wiesz , to żaden wstyd, tylko jak pytasz to zadaj właściwie sformułowane pytanie, a teraz powiedz co ma się stać z tym ciepłem zgromadzonym w buforze, jak zakładasz ,

że kocioł pracuje przez cały czas?

Przeczytaj jeszcze raz treść twojego pytania  z postu #6 i przypomnij sobie jaka była dyskusja w twoim pierwszym temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18795-magazynowanie-ciep%C5%82a/page-5

Opublikowano

OK, to "my, eksperci" mówimy tak:

1m^3 bufora przy deltaT 10st daje nam 10*1000*4200=42MJ pojemności. Kocioł 10kW przy 5kW obciążenia będzie pracował w cyklu 50%. Bufor naładuje w czasie 42000/(10-5)=8400s i tyle będzie w postoju. Przy mniejszym zapotrzebowaniu czas ładowania odpowiednio się skróci a czas pracy z bufora odpowiednio wydłuży.

 

Wszystko to zostało już wyjaśnione wcześniej, ale mam wrażenie, że kolega jednak liczy na gotowca. Zatem proszę bardzo i....

Opublikowano

A wy myślicie że czego uczą na studiach? wszystko jest na *** a później wymagania stawiają. W sumie to nie wiem jakie jest najlepsze rozwiązanie, kocioł nie musi pracować przez cały czas a nadwyżka ciepła ma być wykorzystana w instalacji C.O. A metody PCM odpadają bo nie są stosowane powszechnie.

Opublikowano

Inaczej licząc 42 MJ to 11,66kWh, czyli przy zapotrzebowaniu domu 5kW, czas w jakim potrzeba odłożyć do bufora 11,66kWh/5kW = 2,332h = 8395,2s  aby naładować ten bufor, jeżeli pominiemy straty to jak kolega podał wyżej czas rozładowania będzie taki sam.

 

Co do nadwyżki mocy kotła to trzeba ją jakoś zagospodarować.

 

Co do poziomu studiów to, dawniej tego na nich też nie było - to przecież zakres fizyki ze szkoły średniej, a nie studiów.

 

PS

Poniżej bufor co się zowie - ponad 26m3 budowany razem z domem ;)

post-18578-0-29277700-1425507187_thumb.jpg

Opublikowano

Takie duże bufory to już znam. Wiesz chodzi o to że takie tematy jak magazynowanie ciepła w ogóle nie są poruszane na zajęciach w sumie to na studiach to nic się nie robi tylko prezentację na zaliczeni i cześć.

Opublikowano

To masz już wszystkie dane do obliczeń. Przyjmij jakąś pojemność bufora, jakąś moc kotła, weź zapotrzebowanie domu na energię i licz. Wzory dostałeś. Wyniki wypisz tu na forum. Ocenimy Twoją pracę. Może dzięki temu zrozumiesz a nie tylko zaliczysz... ;)

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.