Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Jakiej mocy dobrać drugi kocioł rezerwowy?

Podstawowe źródło to jednofunkcyjny żeliwny gazowy atmosferyk 24KW. Kocioł zasypowy będzie służył jako rezerwa na wypadek awarii gazowca, do obniżenia rachunków w ostrej zimie, i może żeby się utrzymać w danej taryfie pierwszej albo drugiej. W sumie jako kominek z płaszczem wodnym ale w kotłowni :D

Generalnie chce grzać gazem.

kupie viadrusa U26 bo żeliwny(trwałość). Opalany będzie w większości drewnem mniej węglem. Myśle o 4 członowym lub 5 członowym.

4 człony moce: koks 22,5KW, węgiel 16,5KW, drewno 15,75KW natomiast

5 członów moce: koks 30KW, węgiel 22,5KW, drewno 23,5KW

Dom 270m2 ,suterena, 2 kondygnacje, ściany- cegła pełna 12cm, pustka powietrzna 5cm, pustak pianowy biały 24cm  , ocieplony styropian austrotherm 0,38 grubość 15cm, okna nowe plastik 3 szyby, dach wełna ursa 0,32 grubość 20cm.

Instalacja CO sterowanie pogodowe + pokojowe, grzejniki alu kraków, 2/3 powierzchni to ogrzewanie podłogowe, ochrona kotła pompa, CWU 140l płaszczowy. Komin 10m fi 200.

Myśle właśnie o viadrusie U26 bo:  żeliwny, niedrogi, trwały,moge zamknąć układ,żadnych wymienników, możliwość przezbrojenia na podajnik, duża komora zasypowa. Minusy znam to górniak, krótki wymiennik, ruszt wodny, czyszczenie.

Opublikowano

Raczej 4 człony. Nie więcej.

Opublikowano

Weź Viadrus HERCULES . Spalanie od dołu w sam raz do drzewa. 

Opublikowano

Jako rezerwa to bym wziął cos nie wiekszego niż 15 kW, podobnej wielkości dom jeden z Kolegów ogrzewa z ciepłomierzem i potrzebuje ok. 10 kW mocy, dolnego spalania jak chcesz drewnem, a czy żeliwo to kwestia gustu. I nie zapominaj o kominie do tego kotła, bo chyba nie masz zamiaru do jednego komina podpiąć kotła na drewno i gazowego? Masz komin fi 200 ale to do gazu czy osobny wolny aktualnie? Bo do drewna dobrze mieć wkład żaroodporny, do gazu zaś kwasoodporny. Chyba, że masz jakis ceramiczny to ujdzie na drewnie.

Opublikowano

W takim razie, jak masz zamiar palic drewnem, to weź dolne spalanie, górne jest dobre do węgla i miału. O mocy juz wspominaliśmy. A stalowe, porządnie wykonane i prawidłowo eksploatowane kotły wcale nie sa mniej trwałe niz żeliwne.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.