Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Jak w tytule prosze o pomoc bo sz....lak mnie trafia przy parametrach kotla tekla duo versa z podajnikiem rynnowym.

W trybie letnim na podgrzewanie wody udalo mi sie ustawic, że spala sie na popiol ladnie. Zima to koszmar.

Ekogrosze albo przesypuje albo żużli .... potrafi na 2 dni wiadro 25 l niedopalonego wegla przerzucić. Dodatkowo tak zapycha, ze 2 razy w tyg musze czyscic piec gruntownie.

 

Moje obecne ustawienia tego pieca przy temp. -2 na dworze.

- temp pieca 62*C

- podawanie 14s

- przerwa 54

- dmuchawa 135 % na sterowniku

- nadmuch na dole odsloniety w 1/3 kratki

- podtrzymanie - 30 min

- C.O. 45*C

- zawory na kaloryfery odkrecone jest na 40 *C na podlogowke 38*C

 

Pomożcie proszę jakie Wy macie ustawienia tego kotła. Bardzo prosze o kogoś kto ma taki kocioł aby wymienić spostrzeżenia.

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Cześć Ruter100,

 

Mam dokładnie taki piec. Tak samo jak ty nie mogę go idealnie ustawić. Jak ustawię żeby opał idealnie się spalał to piec ma za małą moc i nie łapie temperatury. Bezsens dochodzi do temp. zadanej włączają się pompy przez kilka minut puszcza ciepłą wodę i temperatura na kotle spada poniżej 55 i wtedy pieć wyłącza pompy i od nowa powoli wzrasta i tak dalej... W duże mrozy dom wyraźnie potrzebuję więcej ciepła. 200m2 + garaz (nie ogrzewam) w tym ok 50m2 podłogówki

 

Kiedy ustawię tak żeby piec nie miał problemu z uzyskaniem temperatury i utrzymaniem, żeby szybko dochodził do zadanej temp. to spadają niedopałki do popielnika. Właściwie dużo groszku spada w dół i tworzą się spieki. Jak u ciebie wygląda aktualnie sytuacja.

 

Obecnie pracuję na:

 

- temp pieca 65*C

- podawanie ? jak ustawiasz?? Chodzi o długość podawania.

- przerwa 25

- dmuchawa 125  na sterowniku

- nadmuch na dole odsłonięty w 100%

- podtrzymanie - 25 min

PS. Palę bardzo dobrym groszkiem - Pieklorz

Gość Visitor1230
Opublikowano

Co jak co ale pompa powinna pracowac caly czas. I jezeli kociol schodzi ponizej progu zalaczania to po prostu ustawiona jest za mala moc. Moze prog zalaczania masz tez za wysoko ustawiony.

Opublikowano

Też tak mi się wydawało dlatego powoli zmniejszałem odstępy pomiędzy podawaniem paliwa... W momencie kiedy wg mnie kocioł nabrał mocy palenisko wydaje się zbyt krótkie żeby spalić opał. Nie chcę ustawiać dmuchawy na maksa bo wydaje mi się że będę puszczał ciepło kominem... Sam nie wiem. Jak sądzicie jaka powinienem ustawić maksymalną moc dmuchawy żeby nie buchać zbyt mocno. Aktualnie mam równo 50% mocy. Przesłowna otwarta w całości - tak sugerował serwisant który robił rozruch.

Opublikowano

Przede wszystkim dziekuje, ze wreszcie ktos napisla w mojej sprawie.

 

Piec mam ustawiony teraz tak:

na piecu 62

podawanie 12 s

przerwa 52 s

dmuchawa na 125 ta na sterowniku

dmuchawa na dole przyslonieta klapka na 80 %... czyli zasloniety wentylator na 3/4

na kaloryfery jest 42 stopnie na podlogowce 38

 

Jedyne co mnie rozni od was to to, iz macie calkowicie odslonieta dmuchawe.

Groszek mam tez wysokiej jakosci.

 

U mnie jest tak. Jak wyczyszcze piec w sobote i zasype go do pelna ok 10 wiader. wystarcza mi to do nastepnej soboty czyli na 7 dni. Do tego mam 2 wielkie wiadra popiolu.

 

moze razem cos ustalimy

Opublikowano

Ustawienia masz zbliżone do moich. Napisz mi jeszcze jak możesz ustawić długość czasu podawania. Nie widzę takiej opcji w sterowniku. I jeszcze jedna sprawa... masz sterownik pokojowy czy piec pracuje cały czas? Z tego co widzę to mamy także trochę inne instalacje. Ja mam wymiennik ciepła.

 

PS. opisz jeszcze jak zachowuje się twój piec... tzn jak łapie i utrzymuje temperaturę...

Opublikowano

Podawanie ustawia sie, chyba 2 od gory typ opalania, wegiel biomasa itp... pozniej wybierasz typ pieca i wciskasz inne i tam podajesz w sekundach ile.

 

Ale czy czyscicie tez wyczystke pod palnikiem ? bo ja nigdy tego nie robilem, a teraz wyczytalem ze trzeba.

 

Jutro podam wam kody jak wejsc w tryb serwisowy jak by ktos potrzebowal. 

post-60751-0-98571200-1421050728_thumb.jpg

Opublikowano

Sróbował bym z podawaniem zjechać na jakieś 6 s, przerwe ok 50-60, dmuchawa na 30 %. Nie chodzi o to aby kocioł jak najszybciej doszedł do zadanej, on ma sobie pracować do tego został stworzony. U mnie jak wyjdzie z podtrzymania to woda spada nawet 15 stopni poniżej zadanej i kocioł nawet pracuje 45 min, ale tak ma pracować jak najdłużej i krótko w podtrzymaniu.

  • 1 rok później...
  • 4 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Moje obecne nastawy dla Tekla Draco Duo Versa (rynnowy) 30 kW ze sterownikiem Recalart Multifun, czujnik temp. zew. i wew. (pierwszy sezon):

 

Palenie (podawanie/przerwa): 7s/37s

 

Podtrzymanie: 14s/37s

 

Wentylator: 32% mocy przy przesłonie otwartej na ok. 30 %

 

Żar w palniku wysuwa się na ok. 35% - kończy się na wysokości dłuższych (bocznych) dysz powietrza wtórnego.

 

Temp zadana na kotle 60 st., zadana pokojowa 21 st, obniżenie nocne 2 st. W instalacji zawór 4-drogowy z siłownikiem. Kocioł ogrzewa ok. 220 m2 (dwa domy), 2/3 instalacji w PEX-ie, 1/3 w stali o dużych przekrojach, grzejniki chyba wszystkie możliwe: żeliwne, aluminiowe, stalowe.

 

Lepszych nastaw nie znam. Jeśli czasy podawania są nieodpowiednie proszę o korektę.

 

Pewien niedosyt pozostaje w związku z niedopalaniem węgla na popiół lub bardzo kruche bryłki rozpadające się na popiół przy lekkim zgniataniu. Z uwagi na powyższe występuje problem konsolidacji niespopielonego węgla na palniku. Skonsolidowany czop potrafi nieraz dosunąć się czołem do ściany wymiennika - nie opadnie po wysunięciu z rynny. Nieraz niespopielony czop oprze się o ścianę kotła i blokuje dalszy wysuw, powoduje napiętrzanie węgla w strefie żaru, włącznie z przesypywaniem na boki rynny.

Przy grzaniu CWU latem problem czopa nie występował, zużycie paliwa było śladowe a powstający na palniku popiół niejednorodny. Popiół wychodzący z palnika prędzej czy później odłamywał się od części pozostającej na rynnie.

 

Proszę o radę w zakresie zapychania/blokowania wysuwu węgla przez nie opadający za rynną popiół.

Edytowane przez Radianek
Opublikowano (edytowane)

Obecne nastawy dla Tekla Draco Duo Versa (rynnowy) 30 kW ze sterownikiem Recalart Multifun, czujnik temp. zew. i wew. (pierwszy sezon):

 

Palenie (podawanie/przerwa): 7s/41s

 

Podtrzymanie: 15s/38min (oczywiście nie sekund jak podałem wcześniej)

 

Wentylator: 20% mocy przy przesłonie otwartej na ok. 1/3

 

Żar w palniku wysuwa się do połowy - kończy się za dyszami powietrza wtórnego.

 

Przy ok. 7st. na dworze, zadanej pokojowej na 21 st - automatycznie dobrana przez sterownik temp. zadana w kotle to 55 st. Obniżenie nocne 2 st. W instalacji zawór 4-drogowy z siłownikiem. Kocioł ogrzewa ok. 220 m2 (dwa domy - bliźniak), 2/3 instalacji w PEX-ie, 1/3 w stali o dużych przekrojach, grzejniki chyba wszystkie możliwe: żeliwne, aluminiowe, stalowe.

 

Przy obniżeniu mocy wentylatora z ok. 30 do 20% problem mocnej konsolidacji niespopielonego węgla na palniku, a w konsekwencji poziome wysuwanie go w formie jednorodnego czopa jakby mniejsze. Niespopielone kawałki węgla częściej opadają po wysunięciu z rynny. Sporadycznie występują lekkie spieki, ale dalsze obniżanie mocy wentylatora może powodować dymienie płomienia.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Cześć,

 

Ma ktos może Sterownik Multifun zamontowany  w piecu?

Interesują mnie wykresy ??

  • 2 miesiące temu...
Opublikowano

Cześć, widzę, że nie tylko ja męczę się z ustawieniami tego pieca :-). Czy udało Wam się tak ustawić piec aby popiół był idealny, czyli bez spieków i bez niedopalonych kawałków?

Ja jestem dopiero na początku mojej przygody z piecem, ale na razie to nie jestem z niego zadowolony. Chodzi głównie o jego czyszczenie, naprawdę nie sądziłem, że nawet 2 razy na tydzień będę to musiał robić.

Inną rzeczą, którą nie potrafię wyeliminować to dym w komorze podajnika. Na początku w ogóle nie było z tym problemu, a teraz nie potrafię się tego dymu pozbyć. Czy ma ktoś jakąś radę na to?

  • 8 miesięcy temu...
Opublikowano

Witam wszystkich forumowiczów jestem również szczęśliwym posiadaczem tekla draco versa 24 jest to mój pierwszy sezon grzewczy z piecem który posiada podajnik więc uczę sie wszystkiego od nowa można powiedzieć, borykam się z problemem tak jak wyżej napisane trochę niedopalonego węgla w popiele oraz popiół po spiekany dodam że paliłem ekogroszkiem z hipermarkety i nie miałem takiego problemu przywiozłem teraz eko groszek Pieklorz z Chwałowic i problem się pojawił na razie eksperymentuje z czasem podawania oraz z mocą dmuchawy przysłona na 80% przysłonięta mam zamontowany nowy sterownik select. 

Może ktoś podzieli się opinią jak doprowadzić do optymalnego spalania?

może mieszać opał dobry jaki jest Pieklorz z miałem?

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam wszystkich.

Ja tak jak rad11 od tego sezonu zacząłem przygodę z nowym piecem na ekogroszek tekla Draco Versa 24. Mam problem z nieprzepalonym węglem - robią się takie małe koksiki i z tego co zdążyłem zauważyć to dzieje się to przy większym sorcie węgla 20-25mm. Piec rynkowy z dodatkowym nadmuchem 3 dysze nad rynną i nic to nie daje:/ Inaczej jest przy mniejszym sorcie ekogroszku 0-15 mm spala się 99 % węgla można powiedzieć że na pyłek.

W tej chwili używam ekogroszku Tauron różowy 26Mj fajny suchy ale sort 15 do 25mm.

Moje aktualne nastawy to:

Niezmienialna! 5s podawania węgla

26s przerwa w podawaniu

16min podtrzymanie

110 obr na wentylatorze

Histereza kotła 1stc

Zadana min na kotle 36stC max 56stc

Minimum powrót 45stC

Na dom aktualnie idzie 38stC przy temp 12 stC przy 0stC idzie ok 42stc

Temp w domu nastawy na termozaworach 22 do 25stC.

Temp CWU 46 stC

Przy temp 10 do 16 stC spalanie na poziomie 140 kg to około 650min pracy podajnika na 10 dni. Nie wiem czy to dużo czy mało?

A i najważniejsze temp na kotle nieustawialna! Jest to jakaś temp wyliczona kotła.

Kocioł trzeba conajmniej raz w tygodniu czyścić bo o pokrywa się warstwą czarnego sypkiego i lekkiego nalotu. Po zrobieniu analizy na niedopały tego nalotu wyszły prawie 70 % niedopału. Hmmm macie też tak? Jakie macie ustawienia u siebie dla porównania?

Mam nadzieję że razem spróbujemy nasze kotły jakoś opanować :)

Pozdrawiam Łukasz

Opublikowano

Dodam jeszcze że przysłona na wentylatorze jest otwarta na 100% - sugestia serwisanta po co przymykać wentylator i nastawiać mu większe obroty jak można go nie dusić i dać mniejsze obroty... A i temp spalin na wylocie z kotła jest na poziomie 120 do 145 stC

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam ponownie.

 Wie ktoś może jak można w ustawieniach producenta (nie serwisowych!!!) ustawić minimalną

temp. na kotle z 50 st C na 52 st C i obniżyć wartość temp z 50 st C na 48 st C

żeby zapobiec przy spadku temp na kotle do 49 st C wyłączeniu pompki CO?

Pozdrawiam

Opublikowano (edytowane)

Witam, ustawiam ten kocioł od roku u mojego Dziadka. Temperaturę zadaną minimalną można regulować tylko w ustawieniach serwisowych (hasło: góra-dół-środek-wróć chyba tak to było). Temperaturę ogrzewania wyznacza sterownik na podstawie krzywej grzewczej (zależne od temp zewnętrznej).Wydaje mi się, że masz za dużo powietrza i za częste podawanie. U Dziadka pracuje tak:

przerwa podawania 45s i  nadmuch 85 jednostek i nie przerzuca niespalonego węgla. Temp na kotle około 60*C na mieszkanie od 35-45*C

Ten kocioł dobrze pracuje, ale czyszczenie jest źle rozwiązane.

Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam wszystkich forumowiczów jestem również szczęśliwym posiadaczem tekla draco versa 24 jest to mój pierwszy sezon grzewczy z piecem który posiada podajnik więc uczę sie wszystkiego od nowa można powiedzieć, borykam się z problemem tak jak wyżej napisane trochę niedopalonego węgla w popiele oraz popiół po spiekany dodam że paliłem ekogroszkiem z hipermarkety i nie miałem takiego problemu przywiozłem teraz eko groszek Pieklorz z Chwałowic i problem się pojawił na razie eksperymentuje z czasem podawania oraz z mocą dmuchawy przysłona na 80% przysłonięta mam zamontowany nowy sterownik select. 

Może ktoś podzieli się opinią jak doprowadzić do optymalnego spalania?

może mieszać opał dobry jaki jest Pieklorz z miałem?

witam. Ja też od paru mięcy testuję ten piec bez dobrych rezultatów. Kupiłem 5 ton groszku z  Castoramy - Carbon R. Jedyne co udało mi się zauważyć to mniejsze spieki pojawiają się przy małym dopływie powietrza. Dzwoniłem dzisiaj do producenta ale niestety oni testują ten groszek na paleniskach retorowych więc dużo się nie dowiedziałem. Teraz sprawdzam domkniętą pokrywę na 1 cm i delikatny płomień. Aczkolwiek przez te parę miesięcy użytkowania wydaje mi się że wszystko już sprawdziłem... W razie czego pisz na gg 9199143 może jakoś wsólnie ogarniemy temat i podzielimy się nim potem na forum :)

  • 2 miesiące temu...
Opublikowano

A na ile dni Wam starcza zasyp podajnika 150 kg?

Obecnie jadę na sterowniku z funkcją PID i jestem zadowolony od niecałych 2 miesiecy.

Pozdrawiam

Opublikowano (edytowane)

Mój piec jest 5 letni. Zasyp przy takich temperaturach wystarczy mi na tydzień.

Ustawienia mam takie: temp. 59, podawanie 14, przerwa 55, dmuchawa 125.

podtrzymanie 25 min, Podajcie swoje ustawienia.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Opublikowano (edytowane)

Jak wspomniałem obecnie piec idzie w trybie PID

(mam sterownik) START/STOP | MENU/EXIT | strzałka w dół | OK | strzałka w górę

 

Moje aktualne ustawieniaPID:

- MAX

          czas podawania paliwa 8s

          czas przerwy między podawaniem 68s

          wentylator powietrza 140

- MIN

         czas podawania paliwa 4s

          czas przerwy między podawaniem 62s

          wentylator powietrza 80

Dynamika kotła PID ustawiona na 8

Histereza PID ustawiona na 5

Temp. na kotle 62'C

Temp. bojler 45'C

Temp. zadana na dom wg. temp zew. przy +10'C- 43'C / przy <->przy 0'C- 46'C / przy <->10'C- 55'C / przy <-> -20'C-58'C

(temp na dom dopiero próbuję)

Na grzejnikach pozakładane termozawory schloser; Dom ocieplony 10 cm styropian; ogrzewam około 220 m2.

Temperatura załączania pomp w tej chwili ustawiona na 54'C

Temp. jaką mam w domu to ok. 23-24'C [wiec dosyć ciepło:) ]

Przy pracy na PID uzyskuję lepsze spalanie a co za tym idzie fajny popiół, który usuwam z pieca raz na pełny zasyp podajnika czyli 1 skrzyneczka oryginalna z pieca na 150 kg węgla; ok.6-7 dni przy temp. do -2'C.

I co ważne jadę cały czas na węglu z kopalni Wesoła.

Niestety na ściankach pieca i na drzwiczkach gromadzi mi się czarny nalot i tak raz na 2 lub 3 dni muszę go zeskrobać szpachelką. To taki minus.

Piszcie proszę jak macie jakieś doświadczenia z PIDem z tego kotła i sterownika.

Czy ktoś jechał na PID? Ewentualnie jakie są wasze ustawienia?

Wiem, że były takie głosy że PID w Tekli z tymi sterownikami nie działają, ale to nie prawda. prawdopodobnie inne kotły do pracy z PID potrzebują jeszcze dodatkowo temperaturę spalin ale Tekla tego nie potrzebuje!!!

Pozdrawiam i czekam na Wasze sugestie i parametry :)

Edytowane przez farorz1984

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.