Thamian Opublikowano 11 Listopada 2014 #1 Opublikowano 11 Listopada 2014 WItam. Temat już pojawiał się na forum więc co do zasady wiem, że jest źle. Odpowiedzi padały różne i dlatego proszę o konkretną odpowiedź czy da się to wyregulować tak aby było małe zużycie gazu czy też trzeba to przerabiać. Instalacja grzejnikowo - podłogowa: - dom jednorodzinny bardzo dobrze ocieplony powierzchnia podłóg ok 200 m2 , - kocioł Brotje BBK 22, kondensacyjny jednofunkcyjny, - sterowanie kotła pogodowe, dodatkowo regulator pokojowy Brotje do odciącia pieca po przekroczeniu określonej temperatury i termostat bimetaliczny Kan do pompy podłogówki do odłączenia pompy. - rozdzielacz Kan 77A, - 13 przewymiarowanych grzejników, w tym 2 drabinki, - 5 pętli grzewczych (2 łazienki, wiatrołap, korytarz, kuchnia z jadalnią i pom. gosp.). Instalator ustawił głowicę na rozdzielaczu (zasilanie podłogówki) na 40 stopni C, przepływomierze na maxa, Krzywa grzewcza obecnie to 0,8 (nie wiem czy to wystarczy jak przyjda mrozy - to pierwszy sezon grzania). Genaralnie założona temperatura 20 stopni C jest realizowana ale piec często się włącza i wyłącza i jest dość duże zużycie gazu. Poza tym podłoga nie jest stale ciapła tylko tylko raz ciepła raz letnia. Jakie powinny być nastawy: na głowicy zasilania podłogówki, przepływomierzach? Czy poodkręcać wszystko i zdać się na pogodówkę korygując krzywą grzewczą? Co zrobić aby pompa mieszczacza nie chodziła cały czas mieszając raz wodę letnią raz ciepłą. Czy zamieniać termostat bimetaliczny na elektroniczny? Czy też przerabiać tę instalację? Z góry dziękuję za pomoc.
sambor Opublikowano 11 Listopada 2014 #2 Opublikowano 11 Listopada 2014 Po pierwsze temp podłogi nie musi być wysoka, , i tu pytanie czy masz utrzymywaną zadaną temperaturę w pomieszczeniach? Po drugie temp 40C na podłogę w okresie przejściowym to błąd, podłoga powinna być letnia - ustaw na 30C, wystarczy i będzie dłużej nagrzewała pomieszczenia bez wyłączania. 40C to przy temp ujemnych. Krzywa grzewcza nie ma wpływu na podłogówkę. Nastawy przepływomierzy nie zmieniaj, jak działają to działają, powinny mieć max 2,5l/min, lecz taka zmiana wiąże się z korekcją innych nastaw w rozdzielaczu Rozdzielacz z pompą mieszającą - to już wiesz że nie bardzo będzie chciał pracować z taką instalacją. Jeżeli to nowy dom to będzie niestety większe zużycie przez min 3-4 miesiące, a tak naprawdę to nie wiesz jakie powinno być. Czy masz jakiś punkt odniesienia do tej "dużej " ilości? Jedyne co możesz zmieniać to sposób zasilania podłogi z pompy mieszającej na mieszacz z zaw 3-D - to zmiana bez rujnacji tylko w obrębie skrzynki podłogówki, lecz nadal nie bezie współpracy z automatyką kotła. Pozdr.
aTomek Opublikowano 11 Listopada 2014 #3 Opublikowano 11 Listopada 2014 Co zrobić aby pompa mieszczacza nie chodziła cały czas mieszając raz wodę letnią raz ciepłą. Zobacz, czy kocioł ma wyjście na dodatkową pompę obiegową. Jeśli ma, to wepnij tam przewód zasilający pompy mieszacza. Dzięki temu będzie ona pracować tylko razem z pompą wbudowaną w kocioł. Aby nie było zbyt cudownie, to istnieje prawdopodobieństwo, że w określonych warunkach, pompa w kotle będzie pracować 24 godziny na dobę. Np. temperatura zewnętrzna spadnie poniżej jakiegoś progu i automatyka kotła, korzystając z czujnika pogodówki będzie realizować zabezpieczenie przeciw zamarzaniu. Nie wiem, jak działa pogodówka w Brotje, czy pompa pracuje cały czas, czy też robi sobie przerwy jak przy sterowaniu tylko termostatem wewnętrznym.
Thamian Opublikowano 11 Listopada 2014 Autor #4 Opublikowano 11 Listopada 2014 Dziękuję za odpowiedzi. Krzywa grzewcza nie ma wpływu na podłogówkę. Dzięki za odpowiedź. Wydaje mi się że ma pośredni wpływ. Przy obecnych temperaturach woda w kotle ma często po 20-25 stopni C. W sytuacji rozgrzanej podłogówki i spadku temperatury na kotle de facto schładzam podłogówkę. Duży przepływ na pętlach i dobre ocieplenie powodują, że straty na powrocie sa maksymalnie rzędu 2 stopni C. Przy wahaniach temperatury na zewnątrz temperatura podłogi ciągle się zmienia, przynajmniej tak jest to odczuwalne i wynika z pomiarów prostym pirometrem.
Thamian Opublikowano 11 Listopada 2014 Autor #5 Opublikowano 11 Listopada 2014 Czy zamieniać termostat bimetaliczny na elektroniczny?
sambor Opublikowano 11 Listopada 2014 #6 Opublikowano 11 Listopada 2014 Dlaczego - ten też dobry, do podłogi wystarczy, chyba że chcesz robić kilka temp w ciągu doby lub tygodnia to wtedy trzeba elektroniczny tygodniowy
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.