Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rura Elastyczna Jako Komin Do Pieca "żar 1,2A"?


feliks314

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. W domku na działce był kiedyś podłączony piec o nazwie <Piec grzewczy stałopalny "ŻAR 1,2a">, jednak ktoś go kiedyś wymontował, zniósł do piwnicy i zlikwidował komin. Teraz po latach ja ten piec chciałbym na powrót zamontować w domku. Dziura w suficie i w dachu na komin pozostała, kwestia jest tylko taka, że nie wiem jakiego rodzaju komin można by zastosować do tego pieca. Czy wystarczy rura elastyczna typu flex taka jak do kominków/piecyków gazowych? Średnice by miała dobrą, w sam raz na otwór kominowy w tym piecu, ale nie wiem, czy jej temperatura maksymalna 200st. C będzie wystarczająca dla tego pieca?

O taka rurę pytam:
http://www.castorama.pl/katalog-produktow/ogrzewanie-1/elementy-kominowe/rura-wentylacyjna-gietka-flex-sr-120-mm-dl-3-m.html

Załączam zdjęcie tabliczki znamionowej:
 0_7360853483c333ed929b5675261014f4f00942

.. oraz otworu kominowego w piecu (fi ok. 10,5cm):
 0_1e9bf44e2b33be944f85680cc017b27551d105

... oraz samego pieca:
 0_97598aa53963751ea2d7512d28473f33a5a624

 

 

 

Znalazłem stronę producenta tego pieca, mają obecnie w ofercie nowszy model który jest identyczny z tym moim starym, podają dodatkowo jego moc cieplną 5,5kW.

Strona producenta (Piec Żeliwny Bartek Żar 1,2)
http://www.przysucha.com.pl/piece.php

Specyfikacja aktualnego modelu:
 0_e82b1e66efc49a5741ffecbc8bbb3745310de4


Pozdrawiam,
Feliks

Opublikowano

rura elastyczna kwasowa taka jak do kominków jest droga juz lepiej zastosowac sytem darko takie rury znajziesz i u kominkarzy i w marketach , wszedzie w podobnych cenach

Opublikowano

A mam jeszcze pytanie odnośnie warunków jakie powinny być w pomieszczeniu, w którym będzie pracował piec. Domek jest jednoizbowy, nie posiada jako takiej wentylacji, poza tym wyjściem na komin pieca, ale jest nieszczelny - ma nieszczelne, nieotwierające się okno i nieszczelne drzwi. Czy w takich warunkach piec może pracować, czy muszę oprócz komina dla pieca dorobić drugi komin do wentylacji grawitacyjnej?

Opublikowano

czyli kocioł bedzie tam gdzie bedziesz spał ?

Opublikowano

Raczej nie, chociaż mam w tym domku łóżko, więc możliwość noclegu też jest, dlatego najlepiej jakbym znał dwie opcje: jak tą instalacja przygotować w wersji ze spaniem i bez spania w tym pomieszczeniu.

Opublikowano

wentylacjja wywiewna ,wentylacja nawiewna ,komin ,no i nie palić w piecu/kotle jak sie idzie spać i tyle

Opublikowano

A mam jeszcze pytanie odnośnie warunków jakie powinny być w pomieszczeniu, w którym będzie pracował piec. Domek jest jednoizbowy, nie posiada jako takiej wentylacji, poza tym wyjściem na komin pieca, ale jest nieszczelny - ma nieszczelne, nieotwierające się okno i nieszczelne drzwi. Czy w takich warunkach piec może pracować, czy muszę oprócz komina dla pieca dorobić drugi komin do wentylacji grawitacyjnej?

Witam

Znam ten piec, był w jednym z pokoi i grzał ładnych kilkanaście lat ( do momentu zrobienia centralnego). W pokojach nie było żadnej instalacji ani nawiewnej ani wywiewnej a w takim piecu sie paliło i była to rzecz normalna. Obecnie jednak chyba bałbym się tak palić. Trzeba go trochę poobserwować.

Generalnie piec dobry tylko na przy rozpalaniu lubił nadymić na pokój, zrób sobie rewizję w kominie taką aby można zapaloną gazetę do niej włożyć to może tego unikniesz.

Pozdrawiam

Opublikowano

Mam jeszcze dwa pytania odnośnie komina.

 

1. Czy wysokość komina ma znaczenie, tzn. czy jest jakaś minimalna/maksymalna wysokość komina w całości lub jego wysokość ponad dachem? Ja planowałem komin o wysokości 2,5m z czego 0,5m wystawało by nad dach.

2. Piec na otwór kominowy 110mm. Czy mógłbym zamiast komina fi 110mm zastosować redukcję i komin fi 80-90mm? Bo akurat taką rurę bym miał...

 

jacek61 dzięki za informacje, może to zadymienie przy rozpalaniu wynikało właśnie z braku wentylacji w pomieszczeniu - może nie było wystarczająco mocnego ciągu powietrza.

 
Opublikowano

Witaj!!

W tak niskich domkach i przy braku wentylacji należy dla bezpieczeństwa koniecznie stosować czujniki czadu.Naprawdę warto!!!! 

Tlenek węgla jest niewidoczny i bez zapachu, nawet jak nie będziesz spał to się możesz zaczadzić.

Pożary i zaczadzenia w ogrodach działkowych wcale nie należą do  rzadkości.Wejść  to pod uwagę.

Pozdrawiam.henryk1953

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

Witam, planuję kupić ten piecyk do mojego pomieszczenia warsztatowego, napiszcie jak sprawuje się ten piecyk jaki rodzaj opału do niego najlepiej podchodzi, czy mocno dymi itd. Nurtuje mnie również wysokość komina czy 4m rury 120 mm stykną?

Opublikowano

U mnie w domu  ten piec był w latach siedemdziesiątych a ja byłem nastolatkiem ale co mogę powiedzieć to był podłączony do komina na pierwszym piętrze czyli do wylotu było około 5 m, kanał kominowy 14 x 14 cm do którego były podłączone dwa piece (drugi taki sam na parterze) może dlatego trochę dymił. Paliliśmy orzechem z Silesi. Myślę, że 120 da radę.

Natomiast do pomieszczenia warsztatowego poleciłbym piec jaki miałem wtedy w swoim pokoju (nie pamietam nazwy i nie mogę go znaleźć ale może ktoś pamięta)  - obudowa żeliwna z żebrami pionowymi, niski, przez środek pieca biegły dwa owalne kanały,  które czasem nawet robiły się czerwone, ładowany od góry. Jak się w nim zapaliło to od razu w pokoju robiło się ciepło a jednocześnie miał szamot więc też trzymał ciepło.

  • 1 rok później...
Opublikowano

Trochę czasu minęło, ale wreszcie zainstalowałem ten piec na działce. Zrobiłem komin 3m (110mm) z tych rur Darco o których wcześniej była mowa. Na górę komina dałem kolanko żeby ograniczyć możliwość napadania deszczu, śniegu itp. Piec pali, ciąg jest i to nawet przy dużym wietrze. Nigdy nie paliłem w piecu, więc dopiero się uczę, ale nie dymił dopóki napełniałem go drewnem tak do połowy. Jak nawaliłem drewna zapełniając prawie całą komorę to po chwili zadymiło się trochę pomieszczenie.

post-60306-0-69091100-1454244004_thumb.jpg

post-60306-0-06135000-1454244021_thumb.jpg

Opublikowano

To kolano na końcu komina to duży błąd, jeśli wiatr zawieje prosto w nie, to dymienie z piecyka gwarantowane. Jeśli już musisz coś montować to obrotowego "strażaka", chociaż to też nie jest idealne rozwiązanie.

Opublikowano

Te obrotowe były 2x droższe od kolana (25zł kolano 50zł obrotowe) a Pan z Castoramy powiedział że na jedno wyjdzie więc wziąłem kolano... Cos musi być bo jesienią dużo drzew dookoła i liście na dach lecą.

Opublikowano

Kolego, jeśli ci życie miłe, to czym prędzej *** to kolano. Przed dymem uciekniesz ale przed czadem możesz nie zdążyć.Jeśli jednak swoje życie wyceniasz na 25 zł to rób jak uważasz.

Opublikowano

. Na górę komina dałem kolanko żeby ograniczyć możliwość napadania deszczu, śniegu itp.

 

 

Kolanko na końcu to wyrzuć, bo zaczadziejesz jak wiatr powieje od strony wylotu.

Do przykrycia rury to zastosuj coś takiego:

http://allegro.pl/daszek-dymny-120-nasada-na-rure-komin-ocynk-piec-i5849373486.html

Pieniądz żaden, a będzie bezpiecznie.

Mam jeszcze pytanie odnośnie rury:

czy przypadkiem nie dotyka on do konstrukcji dachu? Nie zapali się nic od niej? rura nagrzewa się bardzo mocno

Niedaleko mnie miesiąc temu sfajczyła się pizzeria od rury z kominka. Była pojedyncza i przechodziła przez dach.

A kilka lat temu nowa, duża knajpa poszła z dymem. Też od komina stalowego.

Opublikowano

Nie dotyka, między nią a dachem (azbestowym) i belkami drewnianymi na których położony jest dach jest spora przerwa którą wypełniłem gipsem budowlanym. Piec działa jak na razie idealnie, wczoraj jak przyszliśmy na działkę było 2stC a po jakimś czasie grzania było 23stC, ciąg jest bardzo dobry, nawet jak wieje a wieje tam bardzo często bo to na wzgórzu.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.