Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stosunek Czasu Podawania I Ilość Spalanego Opału


danremo

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zacznę może od tego, że budynek mam nieocieplony a wybudowany został w taki sposób: cegła 12 cm - przerwa - pustak 24 cm. Trzy kondygnacje: piwnica - piętro - poddasze. Piwnica ok. 100 m2, parter ok. 100 m2, poddasze jakies 60-80 m2. W piwnicy jedno pomieszczenie ( 20m2 ) ogrzewa kotłownia z koleii inne (35m2) ogrzewa grzejnik. Na parterze jest 7 grzejników w tym procz tego ze w kuchni i w lazience sa grzejniki to tez jest podlogowka. Dach stary, jeszcze z eternitem, nieocieplony. Na stropie na poddaszu wysypana jest trocina na polowie a na drugiej polowie wylozone siano dla ocieplenia. Grzejniki bez typowych termostatów tylko z galka odkrec - zakrec i mozna probowac przykrecac troche tylko jak za mocno to za zimno, jak za slabo to za goraco itd. Odkreconych jest 7 grzejnikow plus podlogowka w lazience i z tego co zaobserwowalem do tej pory przy temperaturach zewnetrznych ok + 10 i w nocy ok 0 stopni piec spala mi na dzien ok. 30 kg ekgroszku (retopal). Wydaje mi sie ze to troche za duzo. No ale dom jest duzy ale poddasze narazie jest calkowicie nieuzytkowe wiec do ogrzania mam powierzchnie jakies 140 m2. 

Piec posiadam firmy DEFRO EKR 24 kW (zakres 7,2-24kW). Taki ze wzgledu an robione w przyszlosci poddasze i wiecej grzejnikow w piwnicy. Wiem ze piec bedzie dzialal z taka moca jaki ustawie stosunek czasu podawania paliwa do czasu przerwy. Obecnie mam 1:5 i z tabeli wynika ze dziala z moca 17kW. A czasy sa takie: czas podawania 10s, pauza 50s, nadmuch 30% z przesłoną na wentylatorze odsłonięta 1/2 (wentylator z terminatorem ciągu). I moje pytanie jest takie czy to jest prawidlowo wykorzystywana moc pieca a jesli nie to z jaka moca ten piec powinien chodzic biorac pod uwage wszystkie zaistniale warunki? 

W instalacji jest tylko 1 pompa od C.O., zawór 3d zainstalowany przed pompa, nie ma żadnego czujnika temperatury spalin ani czujnika temperatury wody na powrocie do pieca, bojler 120l i temperatura zadana na piecu 65 stopni z histereza 5 stopni.

Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Opublikowano

 

 Obecnie mam 1:5 i z tabeli wynika ze dziala z moca 17kW. A czasy sa takie: czas podawania 10s, pauza 50s, nadmuch 30% z przesłoną na wentylatorze odsłonięta 1/2 (wentylator z terminatorem ciągu).

 

W instalacji jest tylko 1 pompa od C.O., zawór 3d zainstalowany przed pompa, nie ma żadnego czujnika temperatury spalin ani czujnika temperatury wody na powrocie do pieca, bojler 120l i temperatura zadana na piecu 65 stopni z histereza 5 stopni.

 

 

 

danremo

 

Mam podobną jak Ty instalację i ogrzewam 140m2.

Temp.zadana 60*,histereza również na 5*.

Ustawienia mam takie:

czas pod. 5s.

przerwa 45s

nadmuch 30-35%(mam trochę inaczej 4 bieg dmuchawy z 12)

Palę miałem z Piasta 25MJ/kg

Moc jest wystarczająca i jeszcze się odstawia.

Spróbuj,1:5 to za dużo(na minusowe temp.)

Opublikowano

danremo

co masz na myśli pisząc "czy ta moc jest prawidłowo wykorzystywana" ?

Opublikowano

w sensie czy 17kW czy tak parametry ustawiac zeby z mniejsza moca dzialal?czy to bez znaczenia w takiej sytuacji?

Opublikowano

ja bym zaczął według mojej filozofii czyli najmniejszą mozliwą moc aby kocioł pracował a nie pyrkał i stawał na zmianę

poszedłbym w moce w okolicy 5KW i zobaczył czy kocioł osiąga zadaną. jeśli tak to zostawiłbym na ta niskim poziomie. jeśli nie oczko wyżej z mocą.

niektórzy z moich kolegów z forum wyłączają alarm braku wzrostu temperatury i grzeja bez osiągania zadanej. każda przerwa w pracy to spadek sprawności i straty

Opublikowano

Timon a czy jak kociol bedzie pracowal caly czas to nie bedzie spalal wiecej opalu. Ja narazie grzeje tak ze kociol sie odstawia na oo godzine, ale musze sprobowac twoim systemem tylko nie wiem jak ustawic parametry, jakim wiatrem dmuchac i jak podawac. Jak mogl bys podac jqkies startowe to bylo by fajnie. Kociol jaki mam to ddu 20 kw.

Opublikowano

w podtrzymaniu spada sprawność. poszukaj sobie platformy esterownik albo forum Boleckiego. tam są witryny z podglądem kotłów podłączonych do neta. widać w wykresach i statystykach na jakich mocach pracują kotły i ile spalają. zapytaj SUSPENSER-a to CI odpowie z jaką sprawnościa pracuje jego kociołek podpięty do ciepłomierza na naprawdę niewielkich mocach. prawdą jest że kocioł najwyższą sprawność osiągnie przy mocy nominalnej. czyli aby wyprodukować jednostkę mocy zmarnuje najmniej z tego co do spalenia pobierze. taka sytuacja będzie jednak opłacalna gdy będzie stały odbiór tej mocy nominalnej. jeśli zaś dom będzie potrzebował 3KW a Ty poprowadzisz kocioł z mocą 15czy 20KW to będzie pracował 3 minuty a potem się kisił produkując syf i generując straty.

 

jak ustawić niższą moc?

jeśli masz sterownik bez PID-a to zacznij wydłużać przerwę podawania np po 5 sekund jednorazowo i obserwuj palnik. jak pojawi się sporo spieków i żar zacznie schodzić w dół to obniżasz powietrze do uzyskania efektu sprzed korekty przerwy podawania. po stabilizacji układu ponawiasz czyli najpierw wydłuszasz przerwę i potem znów obniżasz nadmuch.

Jak masz ster z PID-em to koryguj moc kotła na minus. zapewne też będzie potrzebna korekcja nadmuchu również na minus według podobnego co powyżej schematu.

ja w swojej Cobrze mam tak ustawioną moc maksymalną aby grzanie CWU nie trwało zbyt długo(podawanie 3 sek przerwa 24sek dla 100% mocy)). algorytm jest tak napisany że kociołek nawet teraz odstawia się na maksimum 2-3 minuty a temperatura oscyluje w okolicy +/- 1st od zadanej. z ciekawości zszedłem do kotłowni zerknąć z jaką mocą pracuje. obecnie to 20% a przerwa podawania to okolice 120 sekund.

mój algorytm jednak pracuje inaczej niż soft oficjalny więc się nim nie sugeruj do końca.

Opublikowano

Walczycie ze sprawnością oszczędnością,a proszę podajcie mi jesli robiliście takie wyliczenia i kosztuje nas prąd przy ciągłej pracy? Wentylator chyba z 80W, do tego ślimak,czy tłok ? Czy nie jest tak,że to co zaoszczędzicie na sprawności stracicie na energii pochłaniającej pracę podajnika ,wentylatora itp?

Pozdr........

Opublikowano

a ile tej energii zużyje zestaw w ciągu sezonu? wentylator modulowany nie zużywa 80W tylko mniej. u mnie licznik pokazuje zazwyczaj pomiędzy 20 a 60W. 70W ciągnie gdy kręci się na 100% a tak u mnie nie ma nigdy. sterownik 2W podajnik 180W przez 3 sek. im niższa moc chwilowa, tym rzadziej.

 

za zeszły sezon cały zestaw zużył u mnie 247KWh czyli 160,55zł. jedna taryfa cena KWh 0,65zł. 

przewrotnie zadam pytanie

ile zużyje kocioł pracując na dużej mocy?

mocniej dmuchający wiatrak, częściej podający ślimak nierzadko z silnikiem o mocy 180W , przedmuchy w podtrzymaniu i również w tym trybie podawanie i marnowanie opału itp. itd

niezależnie jak prowadzisz kocioł musi on pobierać energię

jak chcesz tego uniknąć kup śmieciucha z miarkownikiem i przerób instalację na grawitacyjną

Opublikowano

Walczycie ze sprawnością oszczędnością,a proszę podajcie mi jesli robiliście takie wyliczenia i kosztuje nas prąd przy ciągłej pracy? Wentylator chyba z 80W, do tego ślimak,czy tłok

Trzeba znać charakterystykę prądową wentylatora. Mniej węgla w czasie na palniku = wolniejsze obroty dmuchawy, ty zakładasz takie same dla innej porcji węgla. Podajnik nie pracuje ciągle. Pracuje inaczej w czasie.

 

mocniej dmuchający wiatrak,

ale krócej.

częściej podający ślimak nierzadko z silnikiem o mocy 180W

Przy założeniu, że w jednym i drugim przypadku mamy to samo obciążenie cieplne oraz z takiej samej porcji węgla wytworzymy i odbierzemy tyle samo energii to z dużą mocą będzie "częściej"? Będzie inaczej w czasie. Częściej na pewno nie. W ciągu godziny przy ustawieniu 5/60 podajnik będzie pracował 300 sekund. Przy ustawienu 5/30 600 sekund. Przu założeniach jak powyżej w tym 2 przypadku kocioł będzie pracował krócej- szybciej "odpowie" na zapotrzebowanie. Jeżeli teraz Visitor czy Robercikus dowali na 5/60 za dużo tlenu na oko w stosunku do 5/30 też na oko i 'coś'(no właśnie co?) zacznie liczyć to być może powstanie kolejna cudowna teoria o wyższości jazdy gaz-hamulec nad pracą ciągła poparta wyliczeniami, które sobie będzie można ... . Trendy prowadzenia od dawna idą w kierunku pracy ciągłej a na forum w dalszym ciągu da się znaleźć biadolenie, że "piec mi ciągle pracuje i nie chce wejść w podtrzymanie", bo przecież do wiedzy powszechnej należy zaliczyć fakt, że w podtrzymaniu "w ogóle się nie pali" więc nie zużywa się węgla :P Stąd logiczny wniosek nasuwa się sam. Palmy w podtrzymaniu!
Opublikowano

dejfit

chyba za dużo skrótów myślowych użyłem.

oczywiście masz rację pisząc że wiatrak będzie pracował krócej z wyższą mocą i podajnik poda mniej razy zanim dojdzie do zadanej, 

tyle że potem w podtrzymaniu też będzie podawał, a węgiel w tej fazie moim laickim zdaniem to raczej się marnuje jedynie. do tego przedmuchy w podtrzymaniu generujące syfy i spieki. 

w trybie letnim gdy grzałem samo CWU na dobę marnowałem około 1,3kg węgla na podtrzymanie 

zimą gdy u mnie podtrzymanie jest śladowe a czasem przez dobę nie ma go wcale i węgiel nie jest w tym trybie podawany mogę założyć że o mniej więcej połowę z tego(podtrzymanie nie trwa tyle co latem) czyli 0,7kg oszczędzam. wiem nie poparte to niczym ale skoro nie ma podtrzymania to nie ma marnowania. ufam kolegom którzy mają ciepłomierze i stosują podobną filozofię do mojej grzejąc tylko tak aby wytworzyć ciepło jedynie na pokrycie strat bez zbędnych zapasów. uważam też że gdybym miał mniejszej mocy kocioł to spalałbym jeszcze mniej uzyskując wyższą sprawność niż teraz w moim marketowym monsterku.

 

odnosząc się też do końcówki Twojej wypowiedzi o paleniu w podtrzymaniu.

robiłem 3 sezony temu test(jeszcze na ST37) i ustawiłem kocioł tak aby często podawał i dmuchał w podtrzymaniu i aby ten stan trwał jak najdłużej. efekt był taki że miałem po 2 dniach taki syf w wymienniku i tyle spieków że się przestraszyłem. niestety nie miałem licznika opału i nie wiem ile węgla poszło na tą zabawę ale chyba nigdy więcej

Opublikowano

Walczycie ze sprawnością oszczędnością,a proszę podajcie mi jesli robiliście takie wyliczenia i kosztuje nas prąd przy ciągłej pracy? Wentylator chyba z 80W, do tego ślimak,czy tłok ? Czy nie jest tak,że to co zaoszczędzicie na sprawności stracicie na energii pochłaniającej pracę podajnika ,wentylatora itp?

Pozdr........

 

Mam stale podłączony licznik kWh do przedłużacza od kotła i routera - więc wiem, że zużycie prądu jest znacznie mniej istotne niż węgla przy różnych konfiguracjach ustawień sterownika.

 

Tak jak koledzy napisali to czy palisz cyklem krótkim czy długim ma niewielkie znaczenie na zużycie prądu co jako elektryk potwierdzam.

Opublikowano

Grzecznie zapytałem o wyliczenia ,a niektórzy reagują jak byk na płachtę. Suspenser potrafił odpowiedzieć tak jak sie tego spodziewałem.

U mnie tłok pracuje 1 min., wentylator na 1 cykl 4 minuty ze stałą mocą. Kocioł wymaga około 15 minut na dojście do zadanej.Podtrzymanie zlikwidowane.

Opublikowano

a któż to jak byk na płachtę zareagował?

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.