Skocz do zawartości

balbulus

Rekomendowane odpowiedzi

No niestety, próbowałem na różne sposoby, a wszystkie na nic - praca na pełnym automacie kończy się zawsze tak samo - spadek tempa podawania jest za duży w stosunku do spadku tempa dmuchania i żar schodzi w głąb palnika.

 

Nadmuch minimum mam 20% - przy takim ustawieniu jednak płomień kopci i pojawia się czarny osad w pobliżu palnika (na ściankach kotła i deflektorze) niezależnie od ustawienia przesłony dmuchawy.

 

Nieźle się sprawdza nadmuch w granicach 25-30% - osad na ściankach kotła i deflektorze w kolorze białym, sypki.

Przy 35% i więcej strzeliste płomienie sięgają nad deflektor, a temperatura na piecu wcale szybciej nie rośnie - za to czopuch ładnie się nagrzewa ;).

 

Tak że z automatu rezygnuję, będę walczył na dwustanie z modulowaną sterownikiem siłą nadmuchu - klapka dmuchawy w połowie otwarta, nadmuch w granicach 25-30%, podawanie wciąż eksperymentalnie - okolice 3/30 do 3/39. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda

walcz zatem z dwustanem i pisz o efektach dla potomności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Odświeżam temat.

 

Od kilku dni piec pracuje w trybie automatycznym - przy pracy dwustanowej na stosunku 1/8 i temperaturze około 5 stopni na plusie piec dłużej stał, niż pracował i podajnik się grzał, myślałem, że automat sobie poradzi i utrzyma temperaturę poniżej zadanej.

 

Niestety, zapotrzebowanie przy temperaturach dodatnich jest tak nikłe, że nadal wchodzi w podtrzymanie, ale trudno - niech działa.

 

O dziwo, w ciągu 48 godzin nie zaobserwowałem schodzenia żaru w dół palnika, co przedtem było normą. Co więcej - musiałem wydłużyć przerwę podania do 35 sekund, a następnie do 40 - inaczej żar spychany był z palnika do popielnika.

Zdjęcia z pracy przy przerwie podania 35 (tuż przed przejściem w podtrzymanie, więc aktualne ustawienia były około 1s podanie/35 s przerwa i nadmuch 25% zapewne):

post-60120-0-27792100-1418713619_thumb.jpg

 

i tuż po przejściu w podtrzymanie

post-60120-0-99774100-1418713616_thumb.jpg

 

Następnie praca przy przerwie 40 (kilka stopni poniżej zadanej, chwilowe ustawienia około 5s podanie/40 przerwa, nadmuchu nie jestem w stanie określić)

post-60120-0-75263200-1418713620_thumb.jpgpost-60120-0-39046300-1418713623_thumb.jpg

 

Tak że aktualne ustawienia to: podanie 10 , przerwa 40 (sterownik reguluje "w dół" podaniem, przerwę pozostawia na zadanym poziomie), nadmuch 25-100%, dmuchawa otwarta pewnie około 1,5 cm - na pudełko zapałek, ale tutaj wiadomo, że każde pudełko inne.

 

Widać, że kocioł pracuje na niskiej mocy - stąd pali się od strony kosza bardziej i trochę sadzi na czarno - dmuchawy nie otwieram bardziej w obawie przed zejściem kopca w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz stosunek 10/40(1:4) to bardzo duża moc jest a nie mała

chyba ze coś pokręciłeś albo ja źle czytam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ustawienie mocy maksymalnej!

 

Sterownik w trybie automatycznym dobiera podawanie na zasadzie "nie więcej niż".

 

Czyli np. dla Ti=Tzadana - 1stopień będzie 1/40

dla Ti= Tzadana - 3 stopnie będzie 5/40

 

Gdybym rozpalał piec, na początku chodziłby właśnie na 10/40 i 100% nadmuchu.

 

To tak mniej -więcej (mam wrażenie, że sterownik "czyta" temperaturę co pół stopnia, ale wyświetlacz pokazuje tylko pełne), ale obrazuje zasadę działania w automacie - reguluje nadmuchem i podaniem "w dół" , pozostawia zadaną przerwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolego balbulus czy zaślepiałeś jakieś otwory w palniki (koronie)

Ja ma kocioł też rzemieślniczy 3.3m2 palnik ekoenergia duża. Sterownik też mam Wrzesnie Delte

 

Powierzchnia domu prawie podobna jednak brak ocieplenia przy -15 spalanie było 38 kg miału po 600 zł/tona w domu 23 stopnie.

 

Moje ustawienia w obecnej chwili:

 

Temperatura kotła 51 stopni

Temperatura CWU 47 stopni

Podawanie 5 sekund

Przerwa 30 sekund

Podtrzymanie 2 sekundy

Przerwa w podtrzymaniu 10 minut

Dmuchawa 25%-60%

Przesłona otwarta jakieś 40%

Termometr w kominie oscyluje w granicach 90-160 stopni (te wyższe parametry jak grzeje bojler)

 

Szczerze to z ekoenergi jestem średnio zadowolony dobrze to pracuje na wyższych mocach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaklejałem otworów - uszczelniłem tylko pod koroną.

 

Co prawda obecnie pracuje na mizernej mocy i pali się głównie bliżej kosza, natomiast nawet na dalszej stronie w miarę dopala (nie mam koksu w popiele), więc póki co zostaje jak jest.

Z tym, że mój obecny węgiel pozwala na zastosowanie bardzo długich przerw w podawaniu (syberyjski od lokalnego importera):

Podawanie max 9 min 1

Przerwa 50

Dmuchawa (wlot otwarty na 2,5cm) 20-50%.

 

Przy stałym grzaniu i obecnych temperaturach sterownik podaje najczęściej 2-4 sekundy na 50 przerwy - średnia moc puszczona na instalację pewnie około 4-5kW (tak ze zużycia węgla wychodzi i załozonej sprawności 60%) - tak że moje 2,2 m2 wymiennika nie ma zajęcia (plus dodatni taki, że kocioł wydaje się być niewrażliwy na zapylenie półek wymiennika - mogę spokojnie czyścić raz w tygodniu, choć węgiel produkuje naprawdę dużo pyłu i "na oko" powinienem czyścić co 3 dni).

 

Z palnika jestem dość zadowolony - ale ja mam małą ekoenergię - nie wzrusza mnie granulacja węgla (ten aktualny ma sporo frakcji zbliżonej do miału).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.