keradP Opublikowano 16 Października 2014 #1 Opublikowano 16 Października 2014 Witam w zwiazku ze slabym dzialaniem malego obiegu jestem zmuszony zwiekszyc srednice rur malego obiegu z 1 cal na 1 i 1/2 cala oraz tym samym wymienic zawor 4d z calowego na 1 i 1/2 cala prosze Szanownych Kolegow znajacych sie na rzeczy o ocene i ewentualne sugestie.Dziekuje pozdrawiam.
sambor Opublikowano 16 Października 2014 #2 Opublikowano 16 Października 2014 To zły schemat , nie wiem jak działa w praktyce, ale pewnie źle. zawór 4-D daj na rurze 6/4 , ale to co masz podłączone przed zaworem - grzanie CWU masz ok, natomiast podloga zasilana jest z przed zaworu 4-D i powrót z podłogi musisz podłączyć bezpośrednio do powrotu kotła, już po za zaworem 4-D, tak jak CWU - ale to gorsze rozwiązanie . Lepiej jest przepiąć zasilanie podłogi za zawór 4-D, tak jak grzejniki gdyż podłogówka najbardziej wychładza obieg grzewczy. Zawór różnicowy musi być zlikwidowany , na RB nie wolno nic montować.
kiminero Opublikowano 16 Października 2014 #3 Opublikowano 16 Października 2014 Taniej będzie zostawić jak jest, a do ochrony powrotu pompa kotłowa. Zawór 4D 6/4" trochę kosztuje i wymaga świadomego użytkownika. Jak kociołek będzie prowadzony na 50 sC, to mały obieg nie będzie miał z czego dogrzewać powrotu i duża średnica niewiele zmieni zwłaszcza, że tu trzy pompy przeciw tej grawitacji małego obiegu chodzą. Jak dasz pompę kotłową to niczego nie ruszasz, tylko dwa trójniki do wstawienia przy śrubunkach kotła i bypass z pompą kotłową. Ewentualnie przerabiasz wg uwag sambora.
keradP Opublikowano 16 Października 2014 Autor #4 Opublikowano 16 Października 2014 Dziekuje za uwagi ale chyba nie do konca sie rozumiemy,do "Sambor"-zawor 4d jest narurze 6/4 powrot z podlogowki po zmieszaniu 3d chyba nie jest na tyle zimny ze trzeba bezposrednio do kotla przeciez po przejsciu przez 4d tez powinno byc ok. Do "kiminero" zostawic nie da rady obecnie mam zamontowana pompe kotlowa na malym obiegu niestety po zalaczeniu pompy bardzo wychladza sie piec gdyz prawdopodobnie pompa zaciaga zbyt szybko goraca wode z pieca powodujac jego wychlodzenie regulacja zaworem przeplywu tez nic nie daje, wczesniej ktos na forum radzil mi wlasnie przerobienie tego w ten sposob ale chcialem byc madrzejszy i myslalem ze taniej bedzie dorzucic pompe niestety nic to nie dalo.Piszesz ze przy 50 c slabo bedzie pracowal maly obieg ale u mnie strowane jest wszystko silownik-sterownik-pogodowka i 50 c zasilenia to ja mam przy 30 mrozu, a na ogol to piec pracuje w zakresie 35-43 st c poza tym teraz tez przy 50c zasilenia szalu tez nie ma, mysle ze w takim wypadku trzeba podnosic temp na piecu bo nic innego sie i tak nie wymysli i zaden zawor nie zda egzaminu. jezeli chodzi o-"Lepiej jest przepiąć zasilanie podłogi za zawór 4-D, tak jak grzejniki gdyż podłogówka najbardziej wychładza obieg grzewczy" to chcialbym zwrocic uwage ze jezeli zawor 4d przymknie sie poniewaz np: gora bedzie dogrzana to tez zamyka sie doplyw zasilenia do podlogowki dlatego zasilenie jej jest przed zaworem 4d po to zeby byl to niezalezny uklad.
sambor Opublikowano 16 Października 2014 #5 Opublikowano 16 Października 2014 To przypatrz się jak narysowałeś podłączenie podłogówki - zasilanie masz wprost z kotła a powrót podłogówki wpięty do powrotu grzejników - przez co są spięte oba obiegi zaworu 4-D i nie działa on prawidłowo , i nie będzie działał nawet jak dasz 4-D 3". Powinien być układ połączeń taki jak na rys poniżej. Porównaj i zobacz gdzie masz błąd. Nie sugeruj się średnicami rur - to przykład
keradP Opublikowano 16 Października 2014 Autor #6 Opublikowano 16 Października 2014 ok czyli sugerujesz ze podlogowka musi byc wpieta za 4d czy ze powrot musi isc bezposrednio do kotla, bo rozumiem to tak, ze jezeli podlogowka bedzie za 4d to temp wody zasilajacej podlogowke bedzie zalezala bezposrednio od przymkniecia/otwarcia zaworu 4d?
sambor Opublikowano 16 Października 2014 #7 Opublikowano 16 Października 2014 Zobacz na schemat - to co piszesz to bzdura! Podlogówka idzie z zaworu 4-D na zaw 3-D i pompę więc musi wrócić do zaw 4-D a nie bezposrednio do kotła. Podałem rysunek! Na podłogówkę dajesz zawsze niższą temp niż na grzejniki , więc jest jeszcze zakres regulacji zaworem 3-D
keradP Opublikowano 16 Października 2014 Autor #8 Opublikowano 16 Października 2014 moze i bzdura ale jezeli zawor 4d sie np zamknie bo gora bedzie dogrzana a dol nie , to skad twoim zdaniem ma sie ogrzac piodlogowka i jak to sie ma do niezaleznosci tych dwoch ukladow bo nie rozumiem...
sambor Opublikowano 16 Października 2014 #9 Opublikowano 16 Października 2014 Oj jak masz sterownie termostatem pokojowym zaworu 4-D to faktycznie , nie da rady, tylko po co ci wtedy zawór 4-D? takie sterowanie nie zapewnia ochrony kotła , tylko steruje temp wody w inst grzejnikowej. Więc musisz podłączyć zasilanie i powrót podłogówki bezpośrednio do kotła tak jak grzanie CWU. I zrób to najpierw bez wymiany zaworu 4-D.
keradP Opublikowano 16 Października 2014 Autor #10 Opublikowano 16 Października 2014 Ok tylko kurcze zamowilem juz zawor 4d zreszta wg norm min zawor do pieca 25 kw to5/4 a najlepsze rozw to 6/4 i chyba to zrobie juz zgodnie ze sztuka bo mam juz dosc tych corocznych przerobek :) czy powrot z podlogowki podlaczyc przed zawor 4d czy za, bezposrednio do kotla czy nie ma to znaczenia?
sambor Opublikowano 16 Października 2014 #11 Opublikowano 16 Października 2014 Powrót podłogówki musi być po za zaworem 4-D, czyli wepnij go w kocioł lub trochę dalej - to nie znaczenia, byle by nie był wpięty do obwodu zaworu 4-D.
keradP Opublikowano 16 Października 2014 Autor #12 Opublikowano 16 Października 2014 ok dzieki a tak zebym wiedzial mogbysl wyjasnic dlaczego
sambor Opublikowano 16 Października 2014 #13 Opublikowano 16 Października 2014 Zawór 4-d to są dwa niezależne obwody hydrauliczne w każdym z nich ilość wody wpływającej musi być taka sama jak ilość wody wypływającej z danego obiegu, jak zaburzysz taki układ to zawór nie pracuje prawidłowo i tak jest w twoim przypadku - po stronie CO do powrotu zaworu 4-D dopuszczasz "lewą" wodę z podlogówki i to psuje działanie zaworu 4-D po stronie kotlowej.
keradP Opublikowano 16 Października 2014 Autor #14 Opublikowano 16 Października 2014 Ok.dzięki za pomoc w takim razie tak zrobię rozumiem ze rozmieszczenie zaworów zwrotnych ok.
kiminero Opublikowano 16 Października 2014 #15 Opublikowano 16 Października 2014 Do "kiminero" zostawic nie da rady obecnie mam zamontowana pompe kotlowa na malym obiegu niestety po zalaczeniu pompy bardzo wychladza sie piec gdyz prawdopodobnie pompa zaciaga zbyt szybko goraca wode z pieca powodujac jego wychlodzenie regulacja zaworem przeplywu tez nic nie daje, wczesniej ktos na forum radzil mi wlasnie przerobienie tego w ten sposob ale chcialem byc madrzejszy i myslalem ze taniej bedzie dorzucic pompe niestety nic to nie dalo.Piszesz ze przy 50 c slabo bedzie pracowal maly obieg ale u mnie strowane jest wszystko silownik-sterownik-pogodowka i 50 c zasilenia to ja mam przy 30 mrozu, a na ogol to piec pracuje w zakresie 35-43 st c poza tym teraz tez przy 50c zasilenia szalu tez nie ma, mysle ze w takim wypadku trzeba podnosic temp na piecu bo nic innego sie i tak nie wymysli i zaden zawor nie zda egzaminu. Nie rozumiem. Masz pompę kotłową i nie możesz dogrzać powrotu? Gdzie ta pompa jest zamontowana i jak nią sterujesz? Namieszałeś z tymi temperaturami. Teraz rozumiem pogodówka wyliczyła ci te 35-43 i tyle masz za zaworem 4D na pompie CO. Podłoga ma swój 3D, tylko nie wiem jak sterowany (termostat, ręcznie czy siłownik), więc ją pomijam. Napisz teraz ile trzymasz na kotle i jak to wygląda na powrocie (np. 60 zasilanie, 45 powrót). Jak w tej sytuacji załącza sie ta twoja pompa kotłowa i jakiej temp powrotu pilnuje?
keradP Opublikowano 16 Października 2014 Autor #16 Opublikowano 16 Października 2014 Mam pompę kotłową i mogę dogrzac powrót tylko co z tego jak po włączeniu pompy (sterownikiem przylgowym po spadku temp na powrocie) piec włącza się non stop i ma problemy z osiągnięciem temp zad. Jeżeli chodzi o różnice temp zasilania i powrotu to przy 60 st C zasilenie ok 40 powrót(oczywiście bez pompy kotlowej) z pompa kotlowa ok 50 st ale piec długo osiąga temp zadaną i szybko stgynie, jeżeli chodzi o podłogowe zawór 3d podpięty do silownika-sterownika st 430 sterowanie pogodowe wg krzywych jak w 4d.Pompa kotlowa za zaworem 4d na powrocie zamontowana ok tam gdzie powinna.
binio1111 Opublikowano 16 Października 2014 #17 Opublikowano 16 Października 2014 Witam, żeby nie zakładać kolejnego wątku podepnę się do kolegi. Też mam robić modernizację kotłowni - montaż 4d. Powiedzcie koledzy czy to zadziała. Pompa musi być koniecznie na powrocie tak jak na rysunku, a 4d postawione na wyjściu z kotła. Pominąłem rysowanie zaworów, odpowietrzników itd, będą montowane zgodnie ze sztuką. Chodzi mi tylko o samo umiejscowienie pompy i 4d. Instalacja pracuje w układzie zamkniętym (naczynie za pompą-przed wejściem do kotła) Oglądałem kotłownię dzisiaj i fizycznie nie ma miejsca na pompę na zasilaniu ( na grawitacji im nie zależy) W układzie jest jeszcze bojler na drugiej pompie (nieistotne) zasilanie jak i powrót jest podłączone do oddzielnych przyłączy
sambor Opublikowano 16 Października 2014 #18 Opublikowano 16 Października 2014 Pompę możesz wstawić w dowolnym miejscu tego obwodu - wyżej niż 4-d, lub niżej od niego.
binio1111 Opublikowano 16 Października 2014 #19 Opublikowano 16 Października 2014 A czy taki układ też by się sprawdził, który lepszy (pompa w obwodzie grzejników czy w obwodzie kotłowym(krótkim) ??
sambor Opublikowano 16 Października 2014 #20 Opublikowano 16 Października 2014 Zawór 4-d to dwa niezależne obiegi hydrauliczne , z tym że ten kotłowy przeważnie jest grawitacyjny a ten grzewczy z wymuszeniem pompą, Zdarzają się układy że są dwie pompy na obiegu grzewczym i kotłowym To samo pisałem w poście #13 tego tematu - czytać a potem pytać.!
binio1111 Opublikowano 17 Października 2014 #21 Opublikowano 17 Października 2014 Kolego sambor dzięki za odpowiedź, chodziło mi tylko o to, że do tej pory zrobiłem kilka układów i zawsze dawałem w ten sposób : wyjście z kotła , 4d, pompa w obwodzie grzejnikowym. Tak jak na większości schematów odnośnie montażu zaworu. Nigdy nie robiłem układu w którym zawór 4d jest nad kotłem, a pompa na powrocie przed wejściem do kotła. Dlatego postanowiłem spytać osoby bardziej doświadczone. W tej kotłowni co mam ją przerobić jest bardzo ciasno i nad kotłem jest bojler. Żeby nie rozpruwać całej instalacji i nie narażać inwestora na niepotrzebne koszty pomyślałem o takim układzie jak na 1 obrazku który zamieściłem. Pompa już jest na powrocie, więc poszedłbym tylko rurą do góry do zaworu 4d i wrócił do wejścia powrotnego kotła. Wygodniej by było nawet zamontować pompę w obwodzie kotła i dlatego spytałem o 2gi obrazek. Jeżeli nie ma to znaczenia w którym obwodzie będzie pompa wybrałbym opcję 2.(łatwiejszy montaż) Pozdrawiam
keradP Opublikowano 17 Października 2014 Autor #22 Opublikowano 17 Października 2014 Wracając do tematu czy mały obieg kotlowa musi by wykonany w miedzi bo wym rur 40 mm trochę kosztuje nie licząc kolan itp., czy może być wykonany np z rury stalowej?
sambor Opublikowano 17 Października 2014 #23 Opublikowano 17 Października 2014 Wygodniej by było nawet zamontować pompę w obwodzie kotła i dlatego spytałem o 2gi obrazek. Jeżeli nie ma to znaczenia w którym obwodzie będzie pompa wybrałbym opcję 2.(łatwiejszy montaż) Pozdrawiam Przecież napisałem że pompa musi być na obwodzie grzejnikowym a na kotłowym już niekoniecznie. A ty chcesz zrobić odwrotnie - pompa na obwodzie kotłowym a na grzejniki co???
sambor Opublikowano 17 Października 2014 #24 Opublikowano 17 Października 2014 Wracając do tematu czy mały obieg kotlowa musi by wykonany w miedzi bo wym rur 40 mm trochę kosztuje nie licząc kolan itp., czy może być wykonany np z rury stalowej? Możesz zrobić z dowolnego metalu - nawet ze złota, byle nie było ocynku. Z resztą duże rury miedziane pow Cu28 , polutować też nie jest łatwo.
binio1111 Opublikowano 17 Października 2014 #25 Opublikowano 17 Października 2014 ok. Dzięki za pomoc, w przyszłym tygodniu przystępuję do realizacji. Zrobię jak na rys 1.Pozdrawiam
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.