Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buczenie z pompy/instalacji grzewczej?


zalek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Na wstępie podam opis sytuacji. Prawie skończyliśmy budować dom i niedawno odpaliliśmy ogrzewanie. Mamy kocioł kondensacyjny Vitodens 200-W marki Viessmann i zasobnik wody 150l. Fragment domu, gdzie wykonane jest centrum instalacji grzewczej widać na załączonym rysunku. Kotłownia na lewo sąsiaduje z garażem (z którego się do niej wchodzi), a od góry (na rysunku) z częścią dzienną. Od niej przedzielona jest częściowo długim (ciągnącym się również przez część garażu) kominem z kanałami spalinowymi i wentylacyjnymi, a częsciowo (prawa strona) ścianą z Porothermu 25 P+W. Ta część jako płytsza została zrównana z kominem zabudową GK tworząc "szacht" i na całości została ułożona glazura. Na glazurze w części "kominowej" powieszony został piec. Do szachtu wchodzą podłogą rury z szafki instalacyjnej oraz z instalacji pieca i część idzie pionowo do góry na poddasze, a część przez ścianę 25 cm wyżej do salonu (jest trochę podniesiony w stosunku do kotłowni i garażu). Nacałym dole mamy ogrzewanie wodne podłogowe, a na górze grzejniki + podłogówkę w łazienkach. Z tego co pamiętam mam ok. 600 mb podłogówki.

I teraz mój problem. W salonie, kuchni i na przedpokoju (to oprócz wiatrołapu i łazienki cała część dzienna na dole budynku, zresztą otwarta) słychać delikatne buczenie (na góze go nie ma, tylko stojąc na schodach słychać "resztki" z dołu). Był u nas instalator regulować piec i też się nad tym zastanawiał, wyszło że siła tego buczenia zależy od biegu pompy. Była na 2 biegu, przestawił na 1, ale powiedział, że nie jest pewien czy to nie za niski bieg i trzeba sprawdzać. Na tym 1. biegu było ciszej, ale i tak trochę było słychać, a teraz wydaje mi się, że słychać równie głośno jak na początku. Dodam, że będąc w kotłowni słyszę delikatny szum pracy kotła, ale nie jest to ten dźwięk. W kotłowni jest jakby szum, a w salonie jakby buczenie. Fakt, że ciche, ale jak nic nie gra to jest ono w tle i bardzo mnie denerwuje. Czy macie może koncepcję dlaczego słychać to buczenie i jak się go pozbyć? Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc, bo to mój pierwszy własny dom i nie umiem się w nim nawet chwili zrelaksować, bo cały czas to słyszę (pewnie podświadomie nawet nasłuchuję).

 

Pozdrawiam,

Zalek

post-1502-1229944184_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jeśli jest to nowa instalacja, to sytuacja jest prawidłowością wynikającą nie raz z nie całkowitego odpowietrzenia.Wspominasz o podłogówkach ,przy ułożeniu na nie wypoziomowanym podłożu może cząstkowo pozostawać powietrze.Po jakimś czasie powinno nastąpić poprawa.Drugą sprawą mogą być opory hydrauliczne i tu jest już inny problem.Zbyt ciasne rury i praca pompy staje się głośna ,czasami słychać zawory i szum przepływającej wody.Na razie należy odczekać trochę czasu,jeśli nie ustąpi szukać przyczyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Kolego, ja na Twoim miejscu wywaliłbym wszystkie zastosowane zawory zwrotne sprężynowe, bo w 9 przypadkach na 10 to one są przyczyną takiego właśnie buczenia; ja określiłbym to mianem rezonowania. Miałem juz kilka takich przypadków. Jak wygląda ten zawór: mosiężny walec z wskazanym kierunkiem przepływu, zwykle montowany w okolicach pompy ( pomp ). Sprawdzić tego bez demontażu nie można. Być może odgłosy z czasem po całkowitym odpowietrzeniu się instalacji ucichną, ale i tak wywaliłbym ten zawór albo zamontowałbym klapowy. Zrób zdjęcie instalacji i zamieść na Forum będzie łatwiej wskazać przyczynę.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dziękuję za podpowiedzi. Zdjęcie spróbuję wrzucić dziś lub jutro. Ale już na podstawie Waszych odpowiedzi nasunęły mi się kolejne pytania.

Zastanawia mnie ile takie odpowietrzenie może trwać i jak właściwie zamknięta w obiegu woda sama się odpowietrzy? U mnie instalacja pracuje pracuje ok. 5-6 tygodni (tyle, że dopiero od 1,5 tygodnia jesteśmy podpięci pod gaz ziemny, wcześniej szło z butli z propanem i myślałem, że może to piec tak głośno pracuje przez to).

Czy ten okres czasu jest już odpowiednio długi do szukania innych przyczyn?

Czy rurki do ogrzewania podłogowego nie są zawsze tej samej średnicy? A jeśli są jednak źle dobrane, to co można na to poradzić?

 

Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze kocioł!

Sprawdź dotykiem czy pompa ma wibracje. Nie powinna. Jeżeli ma to sprawdź czy aby zamocowana jest na ścianie przez gumowe nakładki/elastycznie.

Pompa bez przekładek -amortyzatorów gumowych może jak to Piotr A. postrzegł rezonować. Jednak zawory zwrotne zostaw - one czasem kołaczą piszczą ale zmieniając bieg pompy zmienia sie/zanika dźwięk.

Podłogówka może sie odpowietrzać 2 tygodnie spokojnie.

Weż "stetoskop" i odsłuchaj pompkę. (trzonek śrubokręta w ucho a grot przytknij do pompy i usłyszysz wszystko. A potem to opisz.Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W układzie CO, w którym nie ma samoczynnych odpowietrzników, należy samemu odpowietrzać grzejniki.Powietrze które się zgromadzi na górze grzejnika zakłóca pracę układu,okres 5-6 tygodni jest czasem wystarczającym na ustąpienie opisanych objawów.Bardziej skłaniałbym się tu na instalacji rur wychodzących z kotła do rozdzielaczy,zbyt mały przekrój ,rozległe pole podłogówki w dolnej części budynku i duże opory hydrauliczne.Efektem tego może być głośna praca pompy ,zaworów wspomnianych przez Piotrka.Wspominasz o podłogówce 600 m,nie wiem czy to pomyłka w metrach i nie wiem jakiej wielkości w metrach są obiegi.Jeśli nie są zachowane przekroje rur podłogówki w stosunku do metrażu ,wszystko można łączyć w przyczynę zakłóceń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie wszystkim użytkownikom forum życzę wszystkiego najlepszego z okazji świąt :-)

 

Obieg podłogówki jest niezależny od obiegu grzejników, więc nie mogło powietrze się zgromadzić na ich górze. Natomiast co do wielkości podłogówki - ok. 600 mb to z tego co pamiętam łączna długość obiegów. Podłogówka jest w salonie (38 m2), kuchni (12 m2), łazience (5 m2) i przedpokoju (niecałe 10m2) - oprócz łazienki te pomieszczenia nie są na stałe odgrodzone drzwiami. Jest jeszcze na górze w 2 pomieszczeniach, ale tam tego efektu nie słychać. Jeśli chodzi o salon to na podłogówkę tam składają się 3 obiegi.

Dodaję do tego posta kilka zdjęć instalacji, które udało mi się zrobić po zdjęciu obudowy pieca. Nie wiem czy dobrze, ale wydaje mi się, że pompa jest ustawiona na III biegu, a nie na I, na który mówił, że przestawia serwisant. Tak naprawdę są tam dwa urządzenia, które można regulować (dokładne zbliżenie na trzecim zdjęciu od końca) i nie wiem za bardzo co i jak nimi można wskórać i jak to wpływa na pracę i jakość ogrzewania, więc będę wdzięczny za sugestie.

 

Pozdrawiam,

Zalek

post-1502-1230220644_thumb.jpg

post-1502-1230220712_thumb.jpg

post-1502-1230220749_thumb.jpg

post-1502-1230220766_thumb.jpg

post-1502-1230220884_thumb.jpg

post-1502-1230221041_thumb.jpg

post-1502-1230221136_thumb.jpg

post-1502-1230221164_thumb.jpg

post-1502-1230221182_thumb.jpg

post-1502-1230221207_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta pompka, od której zależy buczenie, to jest od podłogówki czy od pieca. Vitodensa też trzeba dość dokładnie odpowietrzyć a jak nie to niestety słabo pozbywa się powietrza. Możesz to zrobić sam bo to nie jest problem. Druga rzecz to odpowiednie połączenie pieca Viessmana do instalacji elektrycznej - też potrafią być różne ciekawe efekty dzwiękowe - podobne do opisanych.... też :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.