Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Różnicowy


lukas87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W tamtym roku dokładałem pompę do c.o przedtem cała instalacja chodziła tylko na grawitacji ale słabo mi grzały dwa grzejniki po założeniu pompy jest wszystko dobrze ale mam dylemat co do działania zaworu różnicowego tego z kulkom, zaobserwowałem taką rzecz iż po wyłączeniu pompy c.o grawitacja działa ale cały obieg leci przez pompę a nie przez zawór prosto do góry (baypas założony na zasilaniu 2 cale,strzałki na zaworze do góry) taki sam jak na fotce poniżej. Po zakręceniu zaworu tam gdzie jest filtr zawór różnicowy do połowy jest ciepły a powyżej już nie bardzo. I teraz mam pytanie czy ten zawór potrzebuje jakiegoś ciśnienia do otwarcia się, zawór działa bo kula stuka przy włączeniu pompy na 3 biegu (na 1 nie słychać pewnie że rury 2 cale w baypasie)??

250_1637726765541aaa978ee66.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile lat ma ten zawór? Ciśnienie otwarcia jest bardzo niskie, rzędu setnych części bara więc jeśli już jest problem, to z kulką która jest zastana albo zalepiona kamieniem. Warto było wymienić też zawór jak dokładałeś pompę. Za pompą na wyjściu a przed zaworem odcinającym tym motylkowym mółby być zawór zwrotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pierwszego postu wynika, że ZR ma rok, a problem był od początku.

Jeśli działanie zaworu "słychać", a po zamknięciu bypass jest szczelny, to prawdopodobnie masz kulę z pełnej gumy, która jest cholernie ciężka. Do tego te dwa cale... Wodzie łatwiej przecisnąć się przez pompę niż unieść kulę. Oczywiście fakt "stukania" zaworu świadczy o tym, że minimalne otwarcie jest.

 

Możliwości wadliwego odlewu powyżej kuli, który blokowałby ruch kuli w górę, nie da się wykluczyć. Przy najbliższej okazji musiałbyś rozkręcić zawór i go skontrolować.

 

Sprawdź jeszcze jak będzie się zachowywał zawór, gdy układ wystartuje od "zera" przy wyłączonej pompie i zamkniętych jej zaworach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze może być jajowata ta gumowa kulka- mi się taka zrobiła po (chyba żonka gotowała piec)- ja zmieniłem samą kulkę chyba 4 zł kosztowała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór ma rok, może tak być że 2 cale robi swoje i wodzie ciężko się przebić przez kulę. Chciałem zimny kocioł zostawić do nagrzania i zobaczyć czy woda przejdzie dalej ale co gdy kocioł dojdzie do 80C a zawór nie przepuści to gdy włączę pompę to będzie po kociołku (żeliwnym) chyba że spokojnie dokładać najlepiej drewna i zobaczyć efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.