Aurelia Opublikowano 11 Września 2014 #1 Opublikowano 11 Września 2014 Witam, bardzo proszę o pomoc. Niedawno zakupiłam piec Klimosz combi ng ze sterownikiem firmy TARTAREK RT-16. Po uruchomieniu okazało się że nie zab bardzo rozumie się on siłownikiem zaworu 4 drożnego firmy Honeywell a mianowicie: temperatura zasilania kotła 35 temperatura powrotu kotła 45 czas otwarcia zaworu 120 sekund i obserwuję następujące zjawisko: po osiągnięciu temperatury 35 stopni siłownik zaczyna działać ( otwiera się) i pomimo iż upłynie 120 sekund on dalej próbuje się otwierać. Nie ma momentu zamknięcia zaworu. Czy mam rozumieć iż zawór zamknie się dopiero po osiągnięciu temperatury 45 stopni na powrocie? A co jeżeli nie osiągnie się takiej temperatury na powrocie? Czy wtedy jeżeli temperatura na kotle będzie 60 stopni całe ciepło będzie wysyłane na obieg a siłownik maksymalnie otwarty po to aby uzyskać temperaturę powrotu 45 stopni? Proszę o pomoc i dziękuję:-)
sambor Opublikowano 11 Września 2014 #2 Opublikowano 11 Września 2014 Zawór 4-D to naprawde dwa zależne od siebie obiegi - obieg kotłowy i obieg grzejny, problemem zaw 4-D jest fakt, że nim można regulować tylko 1 temperaturę np temp powrotu na kocioł , pozostałe temperatury są już wynikiem tego ustawienia zaworu 4-D. Nie podałaś gdzie są założone czujniki temp sterujące tym zaworem.
Aurelia Opublikowano 11 Września 2014 Autor #3 Opublikowano 11 Września 2014 Mam stary siłownik z nowym sterownikiem: siłownik: honeywell M6063 stary sterwonik: Menuet Nowy sterownik: Tartarek RT-16 Może uściślę mam problem z siłownikiem: siłownik po osiągnięciu temperatury zadanej maksymalnie się otwiera zamiast się zamykać. W starym sterowniku MENUET działało to następująca: po osiągnięciu zadanej temperatury np 35 stopni siłownik powoli się zamykał. Amplituda 5 stopni powodowała że przy 40 stopniach całkowicie się zamykał. Otwierał się ponownie gdy temperatura spadała do 33 stopni. Nowy sterownik działa następująco: po uzyskaniu temperatury zadanej siłownik otwiera się i nie ma momentu zamknięcia. A może ten sterownik z siłownikiem są nie kompatybilne czy może instalator coś żle podłączył?
Andrzej_M_ Opublikowano 11 Września 2014 #4 Opublikowano 11 Września 2014 ,,,, Może uściślę mam problem z siłownikiem: siłownik po osiągnięciu temperatury zadanej maksymalnie się otwiera zamiast się zamykać ,,,, Siłownik, czy też silnik hydrauliczny, jest to prosty (prymitywny, bezmyślny) układ wykonawczy.
Aurelia Opublikowano 11 Września 2014 Autor #5 Opublikowano 11 Września 2014 Dzięki Cenna uwaga ale nie rozwiązuje mojego problemu :-)
Andrzej_M_ Opublikowano 12 Września 2014 #6 Opublikowano 12 Września 2014 ,,,, Nowy sterownik: Tartarek RT-16 ,,,, Dzięki Cenna uwaga ale nie rozwiązuje mojego problemu :-) Ten Twój nowy sterownik, jest tak nowy, że producent jeszcze nie zamieścił na swojej stronie internetowej instrukcji do tego sterownika. Jest jeszcze taka możliwość, że przez pomyłkę podałaś inny typ sterownika. Nazwa "Tartarek" także jest błędnie napisana. ps. W informacji o innym sterowniku znalazłem. RT-14 TATAREK jest regulatorem przeznaczonym do obsługi instalacji grzewczych zasilanych z zasypowego kotła CO na paliwa stałe, w którym proces spalania kontrolowany jest poprzez płynną regulację pracy dmuchawy nawiewowej. Obsługuje on instalację centralnego ogrzewania (CO), oraz zasobnik bądź bufor ciepłej wody użytkowej (CWU). Dodatkowo regulator ten zapewnia obsługę zaworu mieszającego trójdrogowego w układzie grzejnikowym, podłogowym lub zabezpieczenia temperatury powrotu ciepłej wody do kotła. ,,,, Więc może należy w Twoim nowym sterowniku ustawić dodatkowo odpowiedni parametr. ps2. Dopiero teraz zauważyłem, że Twój nowy kocioł, to kocioł z wymiennikiem żeliwnym.
MIQ Opublikowano 12 Września 2014 #7 Opublikowano 12 Września 2014 www.tatarek.com.pl/dokumenty/RT16_2013_v.1.0_ANG.pdf
Aurelia Opublikowano 12 Września 2014 Autor #8 Opublikowano 12 Września 2014 Faktycznie sterownik to TATAREK a nie Tartarek. Instrukcję mam w języku polskim ale nic mi ona nie mówi ponieważ nie znam się na schematach, a instalator powiedział że podłączył wszystko zgodnie z instrukcjami i nie wie dlaczego to tak dziwnie działa ponieważ nie zna się na siłowniku Honeywella.
MIQ Opublikowano 12 Września 2014 #9 Opublikowano 12 Września 2014 Może wypisz parametry konfiguracji sterownika. Napisz, gdzie zamontowane są czujniki, czy zamontowany jest termostat pokojowy. Jakie Twoim zdaniem ma być działanie układu? Zawsze pozostaje Ci droga reklamacji niewłaściwie wykonanej usługi...
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.