matkor Opublikowano 31 Lipca 2014 #1 Opublikowano 31 Lipca 2014 Po lekturze wielu sprawdzonych schematów widzę w zasadzie dwa rozwiązania mieszaczy obwodów grzewczych: A: Zawór zwrotny za pompa: B: Zawór zwrotny na końcu obwodu: Proszę o zweryfikowanie twierdzeń i rozjaśnienie wątpliwości: W przypadku A gdy pompa nie pracuje, a zawór jest w pozycji pośredniej mamy przeciek pomiędzy belkami zasilania (robi się sprzęgło hydrauliczne)? To jest zamierzone? Czy też przyjmuje się że pompa zawsze pracuje, albo że sterownik dba aby zawór ustawić w pozycję skrajną? Czemu nie stosować zawsze rozwiązania B ? Ma ono jakieś wady w stosunku do A ?
sambor Opublikowano 31 Lipca 2014 #2 Opublikowano 31 Lipca 2014 Sam zawór 3-D na taką konstrukcję że woda nie przepływa od ciepłej do zimniej belki , tylko w kierunku mieszania, wszyscy stosują przynajmniej na papierze ;) układ A. Poniżej schemat jak ma połączone w swoich diviconach te elementy Wolf : Pozdr. PS Oczywiście mówimy o zaworach mieszających a nie przełączających.
matkor Opublikowano 4 Sierpnia 2014 Autor #3 Opublikowano 4 Sierpnia 2014 Sam zawór 3-D na taką konstrukcję że woda nie przepływa od ciepłej do zimniej belki , tylko w kierunku mieszania, (...)No poszukałem trochę schematu takiego zaworu, ale wszędzie gdzie patrzę schemat jest zawsze: A takie zawory będą przeciekać gdy pompa zastopuje. Zarówno w ukł mieszającym czy przełączającym, więc stosowałbym wersję B aby temu zapobiec.
sambor Opublikowano 4 Sierpnia 2014 #4 Opublikowano 4 Sierpnia 2014 Taki mieszacz Wolfa to mam w instalacji od 3 sezonów , od dwóch palę i nie widzę aby powstawały jakieś niepokojące objawy. Również przy innych instalacjach z zaw ESBE np VTA nie ma tego zjawiska, może to u skośnookich tak jest :P . A twoja wola Panie rób wg A lub wg B i tak i tak będzie działać. Pozdr.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.