Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Połączenie Dwóch Wymienników


tomaszzakopane

Rekomendowane odpowiedzi

Powinna być ochrona odgromowa - oczywiście zgodnie z przepisami- iglice, zwody poziome i pionowe + uziom -

 

chyba że w okół twojego domu są dużo wyższe budynki - wtedy jesteś w tak zwanej strefie chronionej.

Jak nie ma to przynajmniej nie korzystaj z instalacji wodnej w czasie burzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz piorunochron to już duży sukces, dodatkowo trzeba by dostawić iglice chroniące same solary , nie chce mi się tłumaczyć, ale wszystko jest tu 

http://ochrona.net.pl/pdf/ochrona_na_dachach_2011.pdf

Poczytaj i ew pytaj dalej.

Dodatkowo  ze strony roth-polska;

Uziemienie i ochrona odgromowa
Metalowe połączenia rurowe obwodu solarnego należy połączyć zielonym/żółtym przewodem min. 16 mm² Cu z główną szyną wyrównawczą potencjału (elektryczny). W przypadku istnienia odgromnika, można do niego podłączyć kolektory. W przeciwnym razie uziemienie instalacji wykonać za pomocą lokalnego uziemienia poprzez uziom wgłębny. Przeprowadzenie uziomu następuje na zewnątrz budynku. Uziom należy również połączyć z główną szyną wyrównawczą potencjału (główny) za pomocą przewodu o tym samym przekroju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie u nas szaleje burza a  ja  stałem sobie pod prysznicem i tak sobie myślę że jak by tak piorun trzasnął w chałupę to przecież zaświeciłbym jak żarówka z tym prysznicem w ręce.

 

Solary aluminiowo miedziane,stalowa rura do bojlera a z bojlera miedziana a w tym wszystkim glikol i woda 

 

Jak to jest czy nikt nie przewidział żadnych zabezpieczeń ? czy nie są one konieczne ?

no jak masz piorunochron do tego przewody wyrównawcze w kotłowni i każda rura jest podłączana takim przewodem to na pewno nie zaświecisz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma kolektory w dwóch rzędach - wyżej i niżej, czyli powinien dodatkowo dać na dachu, nad kolektorami  iglicę ok 1,5m wysokości podłączoną pod całą odgromówkę i wtedy będzie prawie bezpiecznie - no tak na 80% ;) .

Aby było na 99% to należy wykonać połączenia wyrównawcze w kotłowni - najlepiej linką miedzianą min 10mm2  np LgY10

Co do 100% bezpieczeństwa to nigdy nie będzie takiej gwarancji :) .

 

Pozdr.

 

PS

Przydało by się zdjęcie tych kolektorów i instalacji odgromowej na tym dachu - najlepiej z ziemi jako cały układ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 przewody wyrównawcze w kotłowni i każda rura jest podłączana takim przewodem

Nie wiem co to są te przewody wyrównawcze czy możecie wyjaśnić ?

 

Ciekawi mnie czy firmy montujące kolektory uziemiają  bo szczerze widzę soro kolektorów ale żadnych masztów odgromowych nigdzie nie widziałem  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to że ich nie ma to inna sprawa zadałes pytanie wiec cdostałes odpowiedz ,na dzien dzisiejszy kazdy nowy budynek w projekcie ma piorunochron nie wazne jaka to zabudowa wiec reazumując zeby było bezpiecznie nalezy miec piorunochron prowadzony zwodem do uziomu fundamentowego lub otoku i od tego uziomu wprowadza sie do RG jako GSW i do tego podłącza wszytko co metalowe przewodami min 4mm2 najlepiej 6 lub 10 mm2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy z mojego zestawu jestem w stanie osiągnąć taki wynik czy sterownik upiększa statystyki ?

 

Ostatnie 30 dni dane ze sterownika zaznaczam

 

uzysk 453 kwh

czas pracy pompy 129 g 28m

 

Stawione w sterowniku mam

Przepływ 198l/g

glikol propylenowy roztwór 40%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co innego średnia za jeden dzień a co innego średnia za np tydzień - jak chcesz się bawić w statystyki to zapisuj wyniki co 1h i wtedy zobaczysz kiedy jest największy przyrost energii a kiedy nie.

Popełniasz błąd chcąc ogrzać tymi kolektorami 300l wody do 60-70C, grzej 2x więcej wody do temp 50C to się uda więcej "wyciągnąć" z układu.

 

Sprawdź jeszcze w sterowniku jaki rodzaj glikolu masz ustawiony - to też ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten w zasobniku to nas mniej interesuje - pokazuje temp zasobnika, natomiast istotne są pomiary temp glikolu na zasilaniu np w kolektorze i na powrocie np w rurze za zasobnikiem.

Czujnik przyklejony do rury daje wskazania z błędem, on powinien być zanurzony w cieczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale piszemy chyba o czujniku którego nie mam

Mam tylko 3 czujki

1 kolektor

2 zbiornik góra

3 zbiornik dół

innych czujek nie ma i nawet nie ma wejścia na inne

 

Zdaje mi się ze do obliczeń to on bierze z czujnika z dolnej części zbiornika w sumie to samo zawsze pokazuje czujnik wskazówkowy  na powrocie pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tu jest "pies pogrzebany" ;)

Ciepłomierz działa na zasadzie pomiaru różnicy temperatur czynnika grzewczego ( glikolu) i pomiaru przepływu tego czynnika.

temp w zasobniku to nie jest temp glikolu, tylko wody.

 

Dodatkowo jeżeli pomiar ilości ciepła jest pomiędzy kolektorem a wyjściem z wężownicy to obejmuje on też wszelakie straty na przesyle ciepła po stronie zasilania - np zła izolacja rur 

Ja wiem że połączyłeś zgodnie z instrukcją sterownika, ale taki pomiar daje wynik przybliżony, tylko dla orientacji - mniej lub więcej.

taki jest ten sterownik, po prostu jest on kompromisem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to ty mi pisałeś ze ten sterownik ma funkcję ciepłomierza a najwidoczniej nie ma.

Żadnego licznika impulsów nie ma

Sterownik ma opcji je statystyki z których to dane przedstawiłem .

Inna rzecz ze wydają się sporo zawyżone

 

Jaki w takim razie sterownik byś cie polecili bo ten mogę odsprzedać znajomemu który ma taki zwykły jak do C.O

Najlepiej jakby miał jeszcze podgląd przez internet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten sterownik ma funkcje przybliżone ciepłomierza - gdyż przepływ ustawiasz, a temp mierzysz - czyli różnica temp  x przepływ x ciepło właściwe =  ilość ciepła i taką funkcję taki sterownik pełni.

Pomiar będzie zawsze zawyżony gdyż mierzona temp wody na dole zasobnia będzie niższa niż temp glikolu w wężownicy dodatkowo dochodzą straty ciepła na rurociągu - ale one będą zawsze.

 

PS

Jak chcesz mieć ciepłomierz z prawdziwego zdarzenia to kup takie coś http://allegro.pl/cieplomierz-metron-mini-kompletny-nowa-bateria-i4402701374.html   + dwa trójniki pomiarowe 

lub http://allegro.pl/cieplomierz-0-6m3-h-apator-lqm-iii-k-cieplomierze-i4408743663.html  z 1 trójnikiem pomiarowym  http://allegro.pl/trojnik-1-2-cala-x-m10-cieplomierz-cieplomierze-i4408740900.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednym słowem to co masz to jedynie pokazuje że cos tam sie dzieje a jak sie dzieje i co z tego wynika to sie nie dowiemy zeby był prawdziwy pomiar to musi byc sterownik z wejściem impulsów do tego licznik wody a dokładniej glikolu z takim wyjściem impulsów i czujnik na powrocie do kolektorów i wtedy z dokładnością do 5% możesz mówić o pomiarze uzysków taki sterownik ma na przykład WOLF o nazwie SM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.