jwk Opublikowano 23 Marca 2014 #1 Opublikowano 23 Marca 2014 Witam, jestem w trakcie montażu instalacji solarnej: 2x płaski hewalex + 300l boiler z dwoma wężownicami. Niby wszystko pasuje, ale przez dwa lata boiler pracował ze spiętymi wężownicami zasilanymi przez piec. Z doświadczenia wiem, że posiadanie 300l ciepłej wody zamiast tylko 150 (przy podpiętej wyłącznie górnej wężownicy CO) do wielka różnica. Dlatego podpinając solary nie chciałem rezygnować z tego rozwiązania i zdecydowałem się na odbiór energii przez wymiennik płytowy. Układ będzie więc zdublowany. Po jednej stronie kolektory glikol wymiennik, po drugiej wymiennik woda i dwie wężownice. Układy zasilania wężownic oczywiście zabezpieczone zaworami zwrotnymi jak i elektrycznie - załączenie pompy za wymiennikiem odcina pompę z pieca. Teraz pytanie jak to wszystko wyregulować / policzyć na start, żeby uzyskać jak największą sprawność. Chodzi mi o parametry takie jak: a) w układzie glikolu przepływ, ciśnienie różnica temp pomiędzy termometrami na kolektorze i wymienniku B) w układzie wodnym przepływ różnica temperatur pomiędzy termometrami na wymienniku i na dole boilera (chyba?) max temp na zbiorniku Dane które mogą się przydać kolektory płaskie, miedź, hewalex 2 szt wysokość układu ok 8 m łączna długość przyłączy ok 25m rura elastyczna fi16 Wymiennik 5 kW Pompy Halm solar 15-4,0 (jedna po stronie glikolu druga wodna) zbiornik 300 l galmet SGW (S) B 300 z łączną powierzchnią wymienników 2,5 m2 sterownik TECH ST-402 z podwójnym układem różnicowym Z góry dzięki za odpowiedzi i poświęcony na nie czas.
vernal Opublikowano 23 Marca 2014 #2 Opublikowano 23 Marca 2014 Cześć, Nie wiem czy jest sens coś tu optymalizować skoro sobie znacznie pogorszyłeś sprawność tym dodatkowym wymiennikiem. Nawet bez tego 2 szt. hewalexa nie potrafiłyby zagrzać tego zbiornika. Chyba, że do tego wszystkiego jest 1 osoba korzystająca z ciepłej wody. Ten wymiennik to ma 5kW przy jakich parametrach, nie za mały będzie? Ja bym to zrobił normalnie, każda wężownica osobno. Nie wiem co może przeszkadzać grzanie przez c.o. tylko górnej... Pozdrawiam.
jwk Opublikowano 23 Marca 2014 Autor #3 Opublikowano 23 Marca 2014 Mam nadzieję, że 2 kolektory wystarczą, a jeśli nie, to instalacja jest rozwojowa i jest miejsce na kolejny. Wg informacji producenta każdy panel wytwarza ok 1kW, więc na chwilę obecną wychodzi ok 2kW. Taka sama jest też grzałka w tym zasobniku i potrafi go rozpędzić. Znajomy ma układ z takim samym zbiornikiem, jedną wężownicą i trzema kolektorami (bez wymiennika rzecz jasna). W słoneczne dni ok godz 13 pompy przestają pracować ze względu na osiągnięcie 80°C w zbiorniku. Jeżeli mój układ po całym dniu dogrzeje boiler do 50 - 60 °C to będę szczęśliwy. Co do wymiennika to wg producenta w zależności od warunków 5 do nawet 10 kW choć zakładam tą niższą wartość. Mam w pracy podobny wymiennik na dużej instalacji CO i przy 90°C na wejściu ma max 5° straty po drugiej stronie. Co przeszkadza żeby zrobić normalnie? jak pisałem - chęć szybiego podgrzania 300 l wody za pomocą pieca. Obecnie poza sezonem grzewczym bez kolektora paląc nawet drewnem trwa to max 2 godz, przełączając się na groszek jeszcze krócej. Jak się nie uda będę kombinował inaczej. Raz jeszcze proszę o informacje nt ustawienia instalacji.
vernal Opublikowano 23 Marca 2014 #4 Opublikowano 23 Marca 2014 Nie podchodzisz konsekwentnie do tematu. Gdyż jeśli będziesz miał (działające) solary, to w żadnym wypadku nie opłaca się nagrzewać tego "piecem". Wtedy braki ma dogrzewać grzałka. Załączenie "pieca" to baaaardzo incydentalny przypadek. Z kolei w sezonie grzewczym "piec" cały czas chodzi, więc na górnej wężownicy zawsze utrzyma parametry wody cwu. To po co puszczać to przez 2 wężownice? A powoduje to permanentne zmniejszenie sprawności solara, inwestycję w wymiennik itd. Im dłużej się nad wym zastanawiam tym bardziej jestem przekonany, że to będzie działać źle, gorzej niż na osobnych wężownicach. Na przykład może być taki efekt, że ktoś się wykąpie wieczorem i zbiornik się rozładuje. Pamiętaj, że połączenie 2 wężownic okalecza ten zbiornik, tracisz możliwość doładowania dolnej części gdy górna jest jeszcze gorąca. Ale nic, jak chcesz próbować to próbuj, może dostrzeżesz jakieś plusy przewyższające wymienione powyżej wady. Niestety inaczej pomóc nie umiem w tym przypadku.
sambor Opublikowano 23 Marca 2014 #5 Opublikowano 23 Marca 2014 Jak już chcesz tak kombinować to podłącz dolną wężownicę bezpośrednio do kolektora a do niej równolegle podepnij przez wymiennik górną wężownicę i kocioł. Taki układ pozwoli na grzanie solarem bezpośrednio lub kotłem bezpośrednio górną wężownicą i pośrednio przez wymiennik dolną. Miejsce wpięcia powinno być takie aby wykorzystać pompę solarną. Może wyjdzie lepiej niż grzanie samą górną. Pozdr.
jwk Opublikowano 24 Marca 2014 Autor #6 Opublikowano 24 Marca 2014 Taki układ chyba niewiele pomoże. Po pierwsze rozpędzenie ciepła pochodzącego z pieca pompą solarną spowoduje obieg w całym układzie więc również wychłodzenie glikolu przez kolektory. Trzeba by założyć jakiś zawór 3-drożny który zrobiłby mały obieg, tylko na wymiennik i wężownice. W drugą stronę działa to tak samo. Poza tym Ciepło z solarów wprowadzę do górnego przyłącza dolnej wężownicy a na drugim, równoległym układzie za wymiennikiem więc ze stratą i niższą temperaturą do górnego króćca górnej wężownicy - czyli podam niższą temperaturę w wyższym punkcie zbiornika - też źle :-( Mam już wszystkie elementy układu w domu, więc dużo nie stracę podpinając go w założony na początku sposób. Może macie jeszcze jakieś pomysły na usprawnienie? Chętnie przeanalizuję. Jeżeli nie sprawdzi się mój plan ostatecznie pewnie i tak podepnę wg założeń producenta boilera.
sambor Opublikowano 24 Marca 2014 #7 Opublikowano 24 Marca 2014 Z praktyki wiadomo że górna wężownica pozwala na grzać praktycznie 3/4 zasobnika, między innymi przez mieszanie wody w zbiorniku cyrkulacją CWU. Moja propozycja to tylko koncepcja, trzeba nad nią popracować - oczywiście zawory przełączające 3-D lub zwykłe na obwodzie glikolu są nie zbędne. Ponadto czujnik pomiarowy nie jest wstawiony na samej górze zasobnika, dodatkowo można go obniżyć wstawiając go do mufy grzejnej - czyli wtedy wiesz jaka jest temp wody w połowie zasobnika. Ja na twoim miejscu wykonałbym układ referencyjny , a następnie zmieniał a nie odwrotnie.
jwk Opublikowano 26 Maja 2014 Autor #8 Opublikowano 26 Maja 2014 Instalacja pracuje od ponad miesiąca, sprawuje się całkiem dobrze. W słoneczne dni w zasobniku udało mi się uzyskać do 60°C na 2/3 wysokości. Jedyną modyfikacją jaką rozważam jest dołożenie opcji ominięcia górnej wężownicy i podgrzewanie solarem tylko dolnej (lub obu - do wyboru), ale to w ramach ciekawości i porównania wydajności układu. Przeróbek niewiele, więc może się pobawię. Patent z wymiennikiem sprawdza się tak jak zakładałem. Dzięki niemu nie pozbyłem się możliwości podgrzania piecem całej objętości zbiornika a straty z solarów są niewielkie. Dzięki za wcześniejsze opinie, pozdrawiam...
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.