Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co Oznacza Ten Wskaźnik ?


julo23

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, może ktoś mi wyjaśnić co pokazuje ten wskaźnik ?  (piec SAS multi)

Czego on dotyczy  i co dokładnie mierzy ?

 

Raz że temperatura zawsze jest inna (na zdjęciu 65*C) niż na pozostałych dwóch termometrach (na zdjęciu 82*C) i ciśnienie też małe. Bo na tej bańce małej koło bojera ( nie mam zdjęcia) pokazuje mi 5 barów a tu na piecu 0,6.

 

Temepratura jest zawsze niższa,   i zastanawiam się co on mierzy ?

 

Tutaj akurat temperatura bardzo wysoka bo paliłem drzewem i przez chwile wskoczyła mi temperatura 80*C  ale zaraz spadła także nie ma czym się przejmować.

 

0dcfba3c69b57e24gen.jpg

 

1ec9032edba41604gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze... temperaturę wody w kotle...

A co pokazują w takim razie dwa pozostałe ,  ten biały po lewej i  na sterowniku też jest temp. CO  - niebieski ekran,

Zauważyłem że biały - analogowy pokazuje temp. wcześniej, a dopiero na sterowniku za jakąś chwile łapie tą samą temperaturę.

 

(zdjęcie poglądowe)
 

SAS_SLIM_1.jpg

 

450zPID.png

 

A ten okrągły z 1 postu to pokazuje zawsze temp.  duzą niższą,  czasami nawet do 20stopni C mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termomanometr masz zainstalowany w "dodupnym" miejscu. Ten króciec przeznaczony dla miarkownika ciągu jak na zdjęciu poglądowym widać. Poza tym masz już termometr alalogowy fabryczny ("biały"), przy czy ma on czujkę zamontowaną w pobliżu wyjścia wody z kotła (na rurce kapilarnej) i dla wygody użytkownika zamontowany jest na płycie czołowej. Majster nie miał manometru to założył ci termomanometr. Po prostu nie bierz jego wskazań temperatury pod uwagę.

 

Co do różnic temperatur, to nigdy nie będą idealne. Inaczej reaguje termometr analogowy, inaczej elektroniczny. Jeśli po dłuższym okresie pracy w stałych warunkach temperatury wskazania są podobne, to jest OK. Poprawkę należy też brać na różne miejsca montażu czujek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp.  widać że troche sie na tym znasz...  Ja dopiero raczkuje w tym temacie.

 

Pozostałe dwa mniej więcej sie pokrywają,  tylko jeden z nich poprostu szybciej pokazuje zmiane temp. i uprzedza ten drugi na sterowniku.  Pewnie to wynika - tak jak mówisz od umiejscowienia czujki.

A wracając do tego termomanometra,  możliwe że bym miał 0,5 bara na piecu ? czy to prawidłowo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W układzie otwartym masz praktycznie tylko ciśnienie statyczne. Jeśli poziom manometru uznać za zerowy, to każdy metr słupa wody ponad nim, generuje przyrost o 0,1 bara. Nieistotne jest jak bardzo rozbudowana jest instalacja ani jak dużo wody w niej jest. Liczy się tylko wysokość lustra wody ponad punkt pomiaru. W twoim wypadku lustro wody w naczyniu jest o ok. 5 metrów powyżej manometru (z marginesem błędu pomiaru).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz.

W takim razie tak ma być. 

A czy na bańce koło bojlera 5barów -5,5 to nie za dużo ?

21c4f1c515e12a05gen.jpg

Może warto zastanowić się na reduktorem ciśnienia ?  Jakbyś doradził ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5,5 bara to już blisko progu otwarcia zaworu bezpieczeństwa (6 bar, chyba, że producent atestował wyższe ciśnienie robocze boilera). Pytanie też czy tyle podają wodociągi, czy to efekt przyrostu objętości wody w zasobniku. Musiałbyś sprawdzić ciśnienie na zimnym. Mimo to reduktor by się przydał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, z tego co pytałem sąsiada, to wcześniej w tym rejonie były problemy z ciśnieniem i wodociągi coś tam remontowali, tyle że teraz takie ciśnienie jest że aż za duże. Za bardzo nie orientuje się aż tak bo nie mieszkam jeszcze tam.  Zamówiłem już reduktor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.