Piotrek79K Opublikowano 28 Grudnia 2013 #1 Opublikowano 28 Grudnia 2013 Witam.Mam problem z instalacją CO, 2 lata były małe problemy ale w tym jest dużo gorzej- piec Heiztechnik Q HIT PLUS 15,- 6 grzejników z zaworami termostatycznymi,- 2 bez zaworów,- powierzchnia do ogrzania 115 mkw + 100l CWU,- stare budownictwo ściany ocieplone 10 cm styropianu. - instalacja znajduje się na tym samym poziomie co piec. Ustawienia sterownika:- temp zadana 60 st, histereza 2st,- czas przedmuchu 10s,- czas między przedmuchami 5 min,- dmuchawa MAX 2,- dmuchawa MIN 1. Problem polega na tym że podczas palenia temperatura na piecu wzrasta do około 70-75 st. (temp. zadana 60 st. przy takiej dmuchawa wyłącza się).Dzieje się to zazwyczaj podczas przełączania pomki cwu > co. kilka razy zdarzyło się że temperatura skoczyła ponad 90 stopni. Czasami w instalacji słychać jakby było powietrze ale nie mam pojęcia z kąd mogło by się pojawić - naczynie wyrównawcze jest około 1,5m nad najwyższym punktem instalacji (bojler CWU), zamykałem też odpowietrznik automatyczny nie było żadnej poprawy. Gdyby miał ktoś jakiś pomysł co jest nie tak to bardzo proszę o pomoc. Instalacje oglądało już kilku fachowców i w/g nich wszystko jest prawidłowo. Na rysunku pominołem zawory kulowe i filtry siatkowe.
Andrzej_M_ Opublikowano 29 Grudnia 2013 #2 Opublikowano 29 Grudnia 2013 Podłącz jedną z pomp na stałe do sieci elektrycznej. Którą ?. Nie wiem, może ta co mniej energii elektrycznej pobiera.
Piotrek79K Opublikowano 29 Grudnia 2013 Autor #3 Opublikowano 29 Grudnia 2013 Zastanawiam się nad przeniesieniem zaworu zwrotnego który znajduje się przed bojlerem CWU w pobliże powrotu do pieca (ewentualnie dołożenie nowego zaworu), oraz zamontowanie zaworu zwrotnego na powrocie z instalacji od grzejników (w tej chwili na instalacji CO nie ma żadnego zaworu). Myślę że w czasie gdy działa pompa CWU część wody jest tłoczona w instalacje CO, a w momencie kiedy przełącza się na pompe CO z wodą w instalacji robi się mały "bałagan" i zanim wszystko zacznie pracować poprawnie wzrasta temeratura na piecu. Czy istnieje taka możliwość ?
staran Opublikowano 29 Grudnia 2013 #4 Opublikowano 29 Grudnia 2013 Problemem może być zawór 4d za bardzo skrecony .w momencie wyłączenia cwu za bardzo miesza i za goraca woda wraca do kotła,spróbuj go całkowicie otworzyć i zaobserwuj czy problem wystepuje.
gersik Opublikowano 29 Grudnia 2013 #5 Opublikowano 29 Grudnia 2013 Jakiej średnicy jest zawór 4d. Jak mały to otwórz maksymalnie przepływ na CO.
staran Opublikowano 29 Grudnia 2013 #6 Opublikowano 29 Grudnia 2013 Nie wiem jakie masz mozliwosci sterowania pompami ,ale jesli mozna to spróbuj ustawić wczesniejsze załączanie pompy co.
Piotrek79K Opublikowano 29 Grudnia 2013 Autor #7 Opublikowano 29 Grudnia 2013 Zawór jest maksymalnie otwarty, przymykam go tylko podczas rozpalania, jest to zawór 1" Załączam rysunek do mojego wcześniejszego wpisu z zaworami zwrotnymi
Andrzej_M_ Opublikowano 29 Grudnia 2013 #8 Opublikowano 29 Grudnia 2013 Piotrek 79K przeniesienie tych zaworów nic Ci nie da. Te zawory odcinają drogę przepływu wody z wymiennika kotła do odbiornika. Jest to obojętnie gdzie tą drogę przerwiesz. Jeżeli zasobnik CWU jest umieszczony powyżej kotła i jest sporej pojemności na dodatek dwu-płaszczowy oraz nie występuje u Ciebie sytuacja dużych zapotrzebowań na ciepłą wodę w krótkim okresie czasu to można spróbować grzania CWU grawitacyjnego. Możesz spróbować zdemontować sprężynę z zaworu zwrotnego zamontowanego na obiegu CWU.
Heiztechnik Opublikowano 29 Grudnia 2013 #9 Opublikowano 29 Grudnia 2013 Witam Spróbuj wyłączyć priorytet cwu i w tym momencie pompa co będzie pracowała cały czas i kocioł nie będzie się przegrzewał. Pozdrawiam
krisb Opublikowano 29 Grudnia 2013 #11 Opublikowano 29 Grudnia 2013 Witam, Ja przedmuchów bym nie wyłączał, ale są zbyt częste i 10s to długo. Jeśli dmuchawa startuje z buta, to 5 s wystarcza w zupełności. Druga sprawa, to zawór 4D zredukowany do 1", a wyjście kotła to 1 1/2" i tu tez mogą być kłopoty. I trzecia sprawa, to moim zdaniem ten kocioł do tej powierzchni grzania, gdzie jeśli budynek jest ocieplony i stolarka otworowa względnie szczelna, jest przewymiarowany. Przerabiałem ten temat i u mnie skończyło się instalacją bufora ciepła. Zawór 4D powinien mieć teoretycznie wielkość przyłączy jak w kotle.Ja taki zastosowałem. I jeszcze jedno, czy te głowice termostatyczne na kaloryferach często się przymykają, bo wtedy, to nie dziwne, że temp. rośnie. Może termostat pokojowy podłączyć do sterownika, aby sterownik nie szalał? Ot, takie małe dywagacje wynikające z doświadczenia o podobnym charakterze. Miałem taką sytuację, że nomen-omen w wigilię, ojciec chciał szybciej podgrzać CWU i przekręcił zawór 4D tak, że praktycznie kocioł zasilał tylko CWU. Oczywiście zajął się czymś innym i kociołek złapał 110 st. Rozerwało zbiornik przelewowy w łazience, bo miał wadę materiałową, na szczęście, nikogo w łazience nie było. Zaraz po świętach zainstalowałem siłownik i sterownik zaworu 4D. I było sterowanie pogodowe i zabezpieczenie przed nagłym wzrostem temp. Pozdrawiam.
Mapet4 Opublikowano 30 Grudnia 2013 #12 Opublikowano 30 Grudnia 2013 Gdzie są czujniki sterownika ???
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.