pakoo Opublikowano 3 Grudnia 2013 #1 Opublikowano 3 Grudnia 2013 Witam, jak w temacie potrzebuję zakupić kocioł do ogrzewania mieszkania 82m2. Moc pieca obliczona według projektu na 12kW ( 9 CO + 3 CWU ). Nie mam zielonego pojęcia za czym się rozglądać. Całe życie mieszkałem w bloku z centralnym ogrzewaniem z sieci. Chciałbym dobrze zakupić aby później nie żałować. Wstępnie planuję wydać ~3tys. Oczywiście preferuję sterownik oraz minimalną obsługę, czyli zasypywać jak najrzadziej się da przy czym aby był wydajny i nie spalał 5T węgla i śmieci ;D W okolicy ponoć dobre kotły robi firma http://budmet-czeladz.pl oraz kawałek dalej http://kotlyosiek.pl/ - ceny ponoć dużo niższe niż ceny rynkowe i dopasuje kotły pod klienta (w sensie wymiary i osprzęt). Kotły z hipermarketów raczej odpadają? Z góry dzięki za pomoc w wyborze, czas goni bo kocioł można odliczyć do końca roku...
Rafal71642 Opublikowano 3 Grudnia 2013 #2 Opublikowano 3 Grudnia 2013 Witaj Rozumiem, że głównym paliwem będzie węgiel?. Pisząc śmieci mam nadzieję, że masz na myśli jakieś odpadki drzewne, kartony itd?. Jeśli węgiel to, albo kocioł górnego spalania i cykliczne odpalanie od góry bez dokładania (czekasz, aż wypali się cały zasyp), lub kocioł dolnego spalania np. KSGW Zgoda Wieprz i wtedy palisz od dołu i możesz dokładać w czasie palenia. Sterownik i dmuchawę sobie odpuść. Lepszy będzie miarkownik i palenie na naturalnym ciągu. Pozdrawiam Rafał
arthi Opublikowano 3 Grudnia 2013 #3 Opublikowano 3 Grudnia 2013 Ten kocioł z dmuchawcem to w mieszaniu będzie stał czy w piwnicy? Kto liczył zapotrzebowanie i czemu tak dużo? Kolega sąsiadów ma, z boku, z góry, pod mieszkaniem, stolarka wymieniona? Węgiel czy drewno? Nie pal śmieci!
pakoo Opublikowano 3 Grudnia 2013 Autor #4 Opublikowano 3 Grudnia 2013 Docelowe paliwo to oczywiście węgiel. Śmieci miałem na myśli właśnie odpady drzewiane. Nic co by mogło nadmiernie zanieczyścić kocioł czy komin. Moc została obliczona przez projektantkę z wieloletni stażem. Sprawdzałem obliczenia jakiś kalkulatorem i wyszło podobnie do metrażu. Jest to nieocieplony budynek, stąd może taka moc. Stolarka oczywiście wymieniona, tak samo drzwi wejściowe. Nie mam żadnej zimnej ściany, jedyny minus to strych nad mieszkaniem. Czyli lepiej kocioł dolnego spalania? Zawsze można dołożyć i nie martwić się aż zgaśnie. Wydajność obu kotłów podobna? Zwracać konkretnie uwagę na coś? Szukać jakiegoś konkretnego producenta, modelu? Myślałem że sterownik to cenny gadżet :-) Mówiąc lepszy będzie miarkownik i palenie na naturalnym ciągu, mam rozumieć że piec będzie wydajniejszy? Czyli mniej węgla będzie spalane czy co?
arthi Opublikowano 3 Grudnia 2013 #5 Opublikowano 3 Grudnia 2013 Nie mam żadnej zimnej ściany, jedyny minus to strych nad mieszkaniem. Podłogę na strychu możesz jakoś ocieplić, wełną lub styropianem? To są dość spore straty ciepłą, ale mimo wszystko, przyjmując, że jednak nie mieszkasz w bunkrze i jakieś "zimne" ściany z oknami posiadasz to te 12kW to spora przesada moim zdaniem. Za dużo teorii za mało praktyki, ostatnio mojemu koledze ktoś wyliczył moc na 45m2 mieszkania 8kW, tak więc ta twoja specjalistaka była blisko. On skomentował to mniej więcej w takim zdaniem, że z takim marginesem błędu to każdy głupek potrafiłby wyliczyć i coś w tym jest ;) Nie napisałeś gdzie miałby ten kocioł stać, gdzieś w mieszkaniu, wydzielone miejsce, czy piwnicy?
pakoo Opublikowano 3 Grudnia 2013 Autor #6 Opublikowano 3 Grudnia 2013 W mieszkaniu będą podwieszane sufity, zawsze można docieplić je wełną i taki był docelowy plan. Kocioł będzie stał w mieszkaniu w mini kotłowni. Komin będzie dokładany z rur fi150 docieplonych na całej długości (czyli mieszkanie + strych). To jaka moc na te 82m2? Wydawało mi się że jeżeli ktoś robi obliczenia i pracuje w zawodzie kilkadziesiąt lat ma o tym pojęcie... (projekt wzięty ze względu na legalizacje ogrzewania).
arthi Opublikowano 3 Grudnia 2013 #7 Opublikowano 3 Grudnia 2013 No cóż, to już zrobisz jak uważasz, dodam tylko, że jeśli zamierzasz kupić za duży kocioł to lepiej zdecydować się na takim opalany od góry. Jeśli kotłownia ma być w mieszkaniu to dmuchawa jest słabym pomysłem. http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2691511&highlight= Dom bliźniak, maksymalne chwilowe zapotrzebowanie 9kW.
pakoo Opublikowano 4 Grudnia 2013 Autor #8 Opublikowano 4 Grudnia 2013 Jeżeli zamierzałbym zakupić za duży kocioł to bym nie prosił Was o cenne rady. Zdecydowanie wolałbym opalany od dołu - komfort użytkowania, przynajmniej tak mi się wydaje. Tylko jakiej mocy zakupić kocioł? Aby starczyło na ogrzanie mieszkania i ciepłej wody, 2os i niebawem potomek na świecie. ( Planuje bojler z wężownicą 100L ) Miarkownik oczywiście zwykły nie żaden elektroniczny? Pytanie dlaczego dmuchawa w domu to słaby pomysł?
arthi Opublikowano 4 Grudnia 2013 #9 Opublikowano 4 Grudnia 2013 Komin masz taki bym powiedział, lepiej żeby był czysty, a jaka wysokość? Przy kotle dolnego spalania prawidłowy ciąg to połowa sukcesu.
Rafal71642 Opublikowano 4 Grudnia 2013 #10 Opublikowano 4 Grudnia 2013 Dmuchawa będzie generowała hałas, a tak poza tym ekonomiczniej będziesz spalał na naturalnym ciągu. Jeśli ciąg w kominie dobry, to pomyśleć nad KSGW Zgoda Wieprz 8 kw. Pewnie i ten 5 Kw by dał rady jakby się go dobrze pogoniło. Lub jakimś innym dolniakiem o takiej mocy, chociaż będzie ciężko bo DSów o tak niskich mocach jest bardzo niewiele ;). A jak nie to górniak np. Defro Optima Komfort 8 Kw, opanować palenie od góry i też będzie czysto i wydajnie. Pozdrawiam
arthi Opublikowano 4 Grudnia 2013 #11 Opublikowano 4 Grudnia 2013 W zasadzie nic innego małej mocy nie ma, KSGW Zgoda, to będzie dobry wybór. Defro Komfort, bym sobie odpuścił z uwagi na brak powietrza wtórnego i w przypadku kotła górnego spalania celowałbym w trochę większą moc. Pamiętaj o nawiewie, do pomieszczenia, musisz dostarczyć powietrze z zewnątrz oraz o wentylacji wywiewnej.
Rafal71642 Opublikowano 4 Grudnia 2013 #12 Opublikowano 4 Grudnia 2013 Doprowadzenie powietrza wtórnego zawsze można dorobić, jeśli większy to też jest do wyboru z Defro 10 KW i 12 KW, to już zainteresowany musi sam wybrać co mu bardziej odpowiada czy GS czy DS ;). W przypadku KSGW trzeba by było się jeszcze zorientować czy zostały wprowadzone w końcu te zmiany konstrukcyjne, które czyniłyby go kotłem górno-dolnym jeśli tak to trzeba będzie trochę pomajsterkować i zatkać szczelinę nad zasypem tak, aby był to w pełni kocioł dolnego spalania. Pozdrawiam
pakoo Opublikowano 4 Grudnia 2013 Autor #13 Opublikowano 4 Grudnia 2013 Oczywiście będzie nawiew do do mieszczenia z piecem, do tego oczywiście kratka wywiewna dla bezpieczeństwa. Długość komina szacuję na 6-7m, razem z wyczystką. Czy przy takiej wysokości będzie dobry ciąg? Oczywiście wolałbym kocioł DS z racji możliwości dosypania paliwa. Czyli zastanawiać się nad mocą 8KW? Spokojnie starczy również dla ogrzania 100L wody w bojlerze? Chyba zdecyduje się na tego ksgw zgoda bo zapowiada się obiecująco. A powiedźcie mi odnośnie docieplenia tego strychu od strony mieszkania. Czym to najlepiej zrobić? Wełna, styropian? Sufit będzie powieszany jakieś 15cm. Nie chciałbym tracić ok 30% ciepła przez ten strych...
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.