Skocz do zawartości
IGNOROWANY

LING DUO PLUS 35kW + ESTYMA


Crusher

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Właśnie mi zainstalowali kociołek Ling Duo Plus 35kW.

 

Prosiłbym o porady jak nastawić kocioł tej mocy.

Obecnie mam w budowie dom 320 metrów w stanie surowym zamkniętym . Dodatkowo mam już wylewki + tynki + ocieplenie dachu . Chciałbym dosuszyć tym piecem tynki gipsowe aby móc zabudować drewniane sufity na piętrze.

 

Od tygodnia palę na groszku z nastawami 5 podawanie / 20 postój / dmuchawa 5 (50% klapa otwarta)

Maksymalnie piec mi się do 47 stopni nagrzewa , temperatura co na wyjsciu 41 , powrót 19 , zawór 4drożny

Przy 47 stopniach włączają się pompy i temperatura na piecu spada do 38 , potem się bardzo powoli nagrzewa do 47.

 

Grzejniki na parterze są ledwo ciepłe , na piętrze cieplejsze .

 

Przy tej nastawie po dniu palenia popiół to prawie same spieki , czarne grudki i nic pozatym.

Przy nastawie dmuchawy na 7 spadek temperatury na piecu , dodatkowo na katalizatorze od spodu robi się buła osadu.

 

Niepokoi mnie duża różnica temperatury między podawaniem a powrotem wody.

Przez dobe na tych nastawach pali prawie 2 worki eko.

 

Podejrzewam , że problemem może być ekogroszek niedawno kupiony , może zbyt wilgotny.

 

Będę wdzięczny za rady .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalnie piec mi się do 47 stopni nagrzewa , temperatura co na wyjsciu 41 , powrót 19 , zawór 4drożny

Trudno w to uwierzyć. A ta temperatura na kotle, skąd się wzieła? Ustawiona przez ciebie, czy wynika ze sterowania pogodowego? Nie napisałeś istotnych szczegółów. Na przykład, w jaki trybie pracuje sterownik. Jeśli w trybie pogodowym, to sprawdź, jak masz zdefiniowaną krzywę grzania. Jest ona definiowana przez temperatury zasilania dla dwóch temperatur zewnętrznych -20C i -10C. Może masz złą krzywą?

 

No i skąd ten powrót 19C? Czy nie masz siłownika na zaworze 4d? Przecież sterownik ma priorytet trzymania powrotu, stąd odnoszę wrażenie - nie wiem czy słuszne - że nie masz siłownika, a zawór 4d jest po prostu otwarty na maksa. Czy tak? Istotna byłaby także informacja, ile masz podpiętych czujników temperatury i czy dobrze? Może masz również wpięty termostat pokojowy i on nie działa, bo jest źle wpięty, albo źle ustawiony.

 

Same znaki zapytania.

 

Od tygodnia palę na groszku z nastawami 5 podawanie / 20 postój / dmuchawa 5 (50% klapa otwarta). Grzejniki na parterze są ledwo ciepłe , na piętrze cieplejsze. Przy tej nastawie po dniu palenia popiół to prawie same spieki , czarne grudki i nic pozatym. Przy nastawie dmuchawy na 7 spadek temperatury na piecu , dodatkowo na katalizatorze od spodu robi się buła osadu. (...) Przez dobe na tych nastawach pali prawie 2 worki eko.

Te dwa worki przy tych temperaturach kotła i domu to jakaś masakra. Ale czarne grudki wyglądają z opisu raczej na niedopałki, a nie na spieki. Jeśli tak, to byłoby za mało powietrza? Ta nastawa na 7 to jest większe otwarcie, czy mniejsze? Jeśli większe, to może ciąg kominowy jest za duży i wszystko idzie w komin.

 

Moja rada byłaby taka, żeby najpierw ustawić piec tak, aby dobrze grzał, a dopiero potem szukać ewentualnych oszczędności. Oszczędność w kotle retortowym bierze się stąd, że przebywa on często w fazach podtrzymania. Natomiast jeśli grzeje cały czas zduszając spalanie, to nie ogrzewa dobrze domu, tylko spala węgiel. Może spróbuj od ustawień 8/25 z odpowiednią porcją powietrza.

 

Podejrzewam , że problemem może być ekogroszek niedawno kupiony, może zbyt wilgotny.

Jeśli groszek masz wilgotny to współczuję, bo to na pewno skutkuje obniżeniem sprawności kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Moc dmuchawy regulowana jest w zakresie 1-25 . Dzisiaj zwiększyłem dmuchawe z 5 na 6 i troche mniej grudek zostaje.

Te grudki są strasznie lekkie tak jakby pumeks. Jednak temperatura pieca bez zmian - maksymalnie 47 stopni a po włączeniu pomp spada na 38.

 

Zawór mam 4d bez siłownika . Obecnie otwarty na maxa.

Kocioł pracuje w trybie ręcznym. W trybie pogodowym ma ustawione 65st dla -20 i 60 dla -10.

Jak palilem drewnem to piec osiągał 85 stopni w trybie pracy na górnym palenisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór mam 4d bez siłownika . Obecnie otwarty na maxa.

No, to nie możesz go trzymać na maksa.

 

W poprzednim poście napisałeś, że masz na zasilaniu temperaturę 41C. Jeśli nie masz siłownika, to nie powinieneś mieć chyba podpiętego czujnika CO. Sprawdź w instrukcji i jeśli mam rację, to go usuń (znaczy się odłącz przewód, nie wystarczy zdjąć z rury) .

 

No i ustaw zawór 4d tak, aby na powrocie było 55 C.

 

Jeśli kocioł pracuje w trybie ręcznym, to ustawienia 65st dla -20 i 60 dla -10 nie są istotne, ale jak przejdziesz w tryb pogodowy to będziesz miał krzywą grzania opisaną równaniem F(t) = 55 - t/2. Czyli przy 0C będziesz mieć 55 C na kotle. No, ale to jest już inna historia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Dzisiaj się trochę bawiłem w kotłowni

ustawiałem podawanie/ postój 5/20 ; 8/28 ; 8/40 , żadnego efektu nie przynosiło

temperatura stała 47 stopni na piecu.

Pokręciłem też zaworem 4d i tak w pozycji pół na pół osiągnąłem na wylocie 28 stopni / powrót 27 stopni - kocioł 47

i nie chciało nic drgnąć wyżej , grzejniki prawie zimne , tyle że kocioł trzyma stałą temp 47 stopni.

 

Przy maksymalnym odkręceniu zaworu , grzejniki wyraźnie cieplejsze woda na wyjściu 40 / powrót 19 , skoki temperatury na kotle 47-38-47 w przypadku gdy włączają się pompy.

 

Chciałem się ciebie zapytać , czy po ustawieniu zaworu 4d w pozycji np pół na pół temperatura wody 28 zasilanie/27 powrót

będzie stopniowo rosła do poziomu o około 5 stopni niższego niż temp kotła? np kocioł 47 a woda 40/39 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się ciebie zapytać , czy po ustawieniu zaworu 4d w pozycji np pół na pół temperatura wody 28 zasilanie/27 powrót

będzie stopniowo rosła do poziomu o około 5 stopni niższego niż temp kotła? np kocioł 47 a woda 40/39 ?

 

Zanim zaczniesz kręcić zaworem ustaw wyższą temperaturę na kotle (skoro palisz w trybie ręcznym). Ustaw tam na przykład 65C i tak obracaj zaworem, aby na powrocie było co najmniej 55. Jeśli będzie za zimno w domu podnoś temperaturę na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz kręcić zaworem ustaw wyższą temperaturę na kotle (skoro palisz w trybie ręcznym). Ustaw tam na przykład 65C i tak obracaj zaworem, aby na powrocie było co najmniej 55. Jeśli będzie za zimno w domu podnoś temperaturę na kotle.

 

Ja też nie mam siłownika na zworze 4d, ale:

- zawór ustawiony na 3 w skali 10stopniowej

- nie usuwaj żadnego czujnika z rury, bo bez wersji pogodowej na podstawie odczytu z tego właśnie czujnika piec zaczyna i kończy podawanie paliwa. Sterowanie bez pogodówki i siłownika odbywa się trochę dziwnie, ale cóż. Ja ustawiam temp. wody CO na 45*C i wtedy na piecu mam 60-62*C, a na powrocie ok 45-48*C. Jeżeli rzeczywiście chcesz chronić powrót to podnieś temp. CO do powiedzmy 55*C. No i nigdy nie otwieraj zaworu 4d na max, bo to bez sensu (tak jakby go w ogóle nie było)

- moje ustawienia to 8s/24s/30min, klapka wentylatora otwarta w 30%, sterownik RecalArt, termostaty na kaloryferach

- jesli ogrzewasz też CWU, to w momencie załączenia pompy CWU temp kaloryferów dość gwałtownie spada przez kilkanaście minut, bo woda jest pompowana z pieca do bojlera

 

Powodzenia

Kirys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- nie usuwaj żadnego czujnika z rury, bo bez wersji pogodowej na podstawie odczytu z tego właśnie czujnika piec zaczyna i kończy podawanie paliwa.

Bez czujnika CO ustawia się na sterowniku po prostu temperaturę kotła i wtedy sterownik jej się trzyma. Ale jest pytanie, gdzie on ma ten czujnik podpięty. Jeśli PRZED ZAWOREM, to ustawiając temperaturę CO na 45C ma na kotle niewiele wyższą. Jeśli faktycznie ma przed zaworem, to lepiej go nie wypinać, tylko ustawić wyższą temperaturę nie sugerując się tym, że jest to temperatura CO, a rzeczywistą temperaturę CO ustawić zaworem.

 

PS. Tak jest w RecalArt, dlatego radziłem mu dokładnie przeczytać instrukcję Estymy, a pewnie telefon do producenta także by nie zaszkodził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ,

 

Wszystko jest fajnie tylko jest jeden problem. Tak jak pisałem piec mi się rozgrzewa do 47 stopni max pomimo nastaw na 65 stopni. Więc jak mam uzyskać temperaturę powrotu 55 stopni na powrocie skoro przy ustawieniu zaworu na pół skali mam ledwie 28 na wylocie z kotła ( znaczy za zaworem 4d na zasilaniu) a 25 na powrocie do kotła .

 

Dzisiaj na noc miałem nastawy 8 pod na 40 pos , dmuchawa bez zmian .

 

Zauważyłem tylko 5 razy mniej popiołu niż wcześniej .

 

Teraz ustawiłem 15/45 podjade po południu zobaczyć efekty.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś, czy masz zamontowany czujnik temperatury zewnętrznej. Zakładam, że masz.

 

Z ciekawości poczytałem instrukcję sterownika estyma:

"UWAGA !!! Jeżeli układ nie posiada zainstalowanego siłownika zaworu, który miałby być sterowany należy

odłączyć czujnik temp. c.o.. Jest to informacja dla sterownika, że nie ma siłownika zaworu mieszającego."

(str. 12)

 

"Gdy do regulatora podłączony jest czujnik temp. c.o. (informacja dla sterownika o siłowniku) można po

włączeniu trybu ręcznego ustawić zadaną temperaturę kotła. Sterowanie mieszaczem będzie działało tak jak w

przypadku trybu pogodowego lecz temperatura kotła będzie stała." (str.11)

 

"Tryb pogodowy. (...) Układ bez sterowania siłownikiem zaworu mieszającego (brak czujnika temp. c.o.)

Ustawiana temperatura zadana w dwóch punktach -10C oraz -20C to zadana temperatura pracy kotła. Na

wyświetlaczu brak napisu c.o." (str 10)

Otóż ja to rozumiem to tak. Sterownik myśli że jest siłownik i wchodzi w tryb pogodowy ze stała temperaturą kotła którą wylicza na podstawie krzywej grzania. Ta krzywa według twoich ustawień ma postać liniową F(t)=55 - t/2. Czyli dla temperatury 12 C za oknem (tak jest u mnie teraz) masz temperaturę kotła 49 C. Tę temperaturę kotła sterownik stara się utrzymać.

 

Ale spalanie też mnie niepokoi i opis płomienia mile widziany.

 

PS Spróbuj ustawić dla -20 (67C) i dla -10 (65C).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dzwoniłem do Klimosza tak pogadać o problemie

i wg ich speców kocioł należy ustawić 5 podawanie / 9 postój a resztę wyregulować nastawą dmuchawy.

 

No i zawór 4d nastawić na 3 stopień ( w skali 5 stopniowej ).

Przetestuje wieczorem.

 

Płomień mam pomarańczowo-żółty i powiem szczerze , że w całym zakresie regulacji dmuchawy kolor płomienia prawie się nie zmienia , chyba że moje oko nie jest tak czułe jak oko kobiety :) ( muszę żonę do kotłowni wygonić )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po wizycie w kotłowni .

Już na wejściu uderzył mnie nieznany dotąd powiew ciepłego powietrza :) .

 

Patrze na piec a tam 58 stopni , temperatura 38 zasilanie za zaworem / powrót 33 stopnie

Zmiejszam trochę nawiew dmuchawy.

Temp na piecu dobija do 61 stopni , piec przechodzi w podtrzymanie i dobija do 65 stopni , potem spada

piec ponownie się włącza przy 60 stopniach .

Nastawa 15 podawanie / 45 postój .

 

Otwieram popielnik - dużo niespalonego węgla , czasami kawałki nawet nie muśnięte ogniem .

 

Zmieniłem nastawy na 10/45 - zobaczymy czy zniknie niespalony węgiel.

 

W którym kierunku poruszać się zaworem aby zwiększyć stosunek temp np do 45/40 zasilanie/powrót lub wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dla informacji Pana Crusher

 

Pańskie nastawy czasu podawania i postoju dają Panu moc kotła 25 kW (potrojenie nastaw 5/15 i wtedy dla ESTYMY powietrze na poziomie ok7 a dla RECALART ok30%) - otwarta przesłona.

 

Dla 35 kW 5/9 i dla ESTYMY ok 9 a dla RECALART ok33% - również pełne otwarcie.

 

Jeśli nie dopala węgla i jest om mocno spieczony i zmieszany z żużlem to na początek proponuje spróbować zmniejszyć nieznacznie ilość podawanego powietrza i poobserwować. Spróbować nie zaszkodzi. Wiele osób lubi popróbować różnych ustawień swojego kotła i obserwują jego pracę. Takie mam wrażenie przeglądając to forum. A może się mylę:)

 

Zawór 4d nie więcej jak połowa otwarcia.

 

Jaką masz temperaturę w pomieszczeniach???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pańskie nastawy czasu podawania i postoju dają Panu moc kotła 25 kW (potrojenie nastaw 5/15 i wtedy dla ESTYMY powietrze na poziomie ok7 a dla RECALART ok30%) - otwarta przesłona.

 

Dla 35 kW 5/9 i dla ESTYMY ok 9 a dla RECALART ok33% - również pełne otwarcie.

 

Ta otwarta na maksa klapka doczekała się ciekawej teorii wśród użytkowników kotłów. Podobno wpływa na podciągnięcie temp. kotła znacznie ponad

zadaną/obliczoną. Czy firma klimosz zaobserwowała taki objaw ? Rzekomo przymknięta klapka i znacząco wyższe obroty mają temu zapobiegać.

U mnie przy obliczonej ~69*C histerezie 1*C kocioł podciąga swoją temp. bezwładnie do ~73-74*C , co uważam za normalne, bo pewna ilość węgla pali się jeszcze mocnym płomieniem na retorcie chwilę po przejściu z trybu ciągłego w podtrzymanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podgonienie o 5st temperatury powyżej zadaną jest normalne. Nie jest to kocioł gdy jak się "wyłączy palnik" to znika ogień (wyłączy się podajnik i dmuchawa). może to powodować także bardzo mocny ciąg kominowy - wentylator nie jest zaworem by całkowicie odciął powietrze. Dzięki temu ogniem może stale się w kotle utrzymywać.

 

Ciepło zmagazynowane w wodzie nie idzie na darmo - jeśli zawór 4d się otworzy to instalacja się szybciej wygrzeje bo pierwszy impuls jest nieco mocniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.