Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Kominek Pw, Kocioł Gaz, Bufor Ciepła, Zasobnik C.w.u, Co


misiekxxx

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam prostego rozwiązania graficznego jak te wszystkie elementy spąć razem. Głównym źródłem ciepła ma być kominek który będzie zasilać bufor ciepła 500l. Kominek pracujący w układzie otwartym z wymiennkiem. Kocioł gazowy jednofunkcyjny ma się włączać sporadycznie po spadku temperatury i grzać jedynie c.w.u. w okresie letnim oraz c.o. w okresie zimowym z pominięciem bufora. Układ ma mieć również możliwość podłączenia solarów w przyszłości.

Chodzi o to aby jesienią i zimą napalić dobrze w kominku przez 4-5 godziny wieczorem i aby układ trzymał ciepło i do C.O i do C.W.U. Szperałem trochę po necie ale chyba żaden ze znalezionych schematów nie obrazuje tej koncepcji.

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bardzo lubisz rozpalanie oraz przesiadywanie przy ogniu, to ok. Jeśli nie, kup normalny kocioł stałopalny. Też się fajnie pali. A kominek załóż sobie, jeśli chcesz - normalny - bez płaszczy, pompek, choinek. Chyba, że nie masz warunków na osobne pomieszczenie na cele kotłowni i kotłownię musisz umiejscowić w salonie.

 

Na 4-5 godzin palenia na zimę musiałbyś mieć spore palenisko i większy bufor. Chyba, że lubisz niskie temperatury. Lub mały, zgrabny, baaardzo dobrze zaizolowany domek.

 

Sposoby połączeń układów są różne - zależy, kto co, jak i za ile chce :). Chyba, że nie wie, czego chce...

Aktualnie i przez najbliższe x lat solary sobie wybij z głowy, jeśli posiadasz przyłącz gazowy. Chyba, że hobbystycznie zrobisz sam :).

Ogólnie: kocioł/kominek z buforem w otwartym, gazowy z grzejnikami w zamkniętym. Do cwu potrzebujesz albo dwóch wymienników, albo chyba najlepiej jednego z podwójną wężownicą. Albo jakiś dwufunkcyjny. Albo baniak za wymiennikiem. Tu są różne opcje, zależne od widzimisię.

Plus taka tam różna armatura;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za młodu paliłem w kotle na węgiel i miałem z tego przyjemność to chyba z kominkiem może być tylko lepiej... :)

Znalazłem coś takiego. Kominek wpięty bezpośrednio do bufora i całość pracująca w układzie zamkniętym. Schemat wydaję mi się sensowny z jednym wyjątkiem. Chyba jednak dla świętego spokoju i komfortu psychicznego wolałbym układ otwarty z wymiennikiem.

Czy ewentulane podpięcie solara pod zbiornik CWU to dobry pomysł czy lepiej bufor z wężownicą i tam solar?

post-54883-0-70331300-1381787542_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukłd otwarty/ zamknięty zależy od tego czy kominek mw takie dopuszczenie , w układzie zamkniętym łatwiej to zrobić,

Solar powinien być podłączony do zasobnika CWU, jeżeli układ solarny jest duży - nie 2-3 płyty lecz np 6-8 solarów to możesz zastosować 2 wężownice - w buforze i w CWU. to wymaga 2 układów pomp i odpowiedniego sterownika.

post-18578-0-59439200-1381799080_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za schemat. To praktycznie ten sam układ co pokazałem wcześniej tylko właśnie z dodatkową wężownicą w buforze. Czyli schemat wydaję się być w miarę rozsądny. Pytam, bo znalazłem kilka rozwiązań z zastosowaniem bufora który podpięty był w różny sposób chociaż jak dla mnie ten schemat wydaje się być najbardziej sensowny. Co do solarów to nie wiem jeszcze czy kiedykolwiek je zainstaluję, ale wolałbym mieć układ gotowy pod rozbudowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może już późno i dlatego, ale ja czegoś nie rozumiem. Po co komu kominek, bufor, kocioł gazowy i solary?

Jak ma się gaz, to sprawa grzania jest definitywnie załatwiona.

Ktoś napisze, że gaz drogi. Ok, ale czy kominek bufor i solary są darmowe? Grubo licząc to ok 30tys zł!?

Ide spać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz niezłą chałupę!,

pewnie ponad 300m2

 

Ja jak już kilka razy pisałem - mam dwa domy o podobnym metrażu i kubaturze, nawet podobna jest izolacyjnośc ścian- pow ok 260m2

W jednym grzeję gazem - atmosteryczny kocioł Wolfa 34kw , w drugim pelletem kocioł 25kW - koszty ogrzewania są podobne - różnica ok 50 zł/ 2msc.na korzyść pelletu.

w sezonie 2012/13 wyszło mi ok 3,9t pelletu za 3800zł, gaz za ten okres kosztował 4300 wraz z potrzebami kuchni.

 

Czyli jeżeli masz nowy dom, dobrze ocieplony to nie pchaj się w takie kombinacje - kup dobry kocioł, ew pompę ciepła lub mały solar na potrzeby grzania CWU, a kominek postaw jako atrakcję dla rodziny-

nic tak nie smakuje jak kiełbaski z kominka sporządzone własnoręcznie przez dzieci. ;)

 

Pozdr.

PS Bufor 500l to nie bufor, to duże sprzęgło

Polecam lekturę postów z podobnych tematów kolegów którzy po godzinie palenia w kominku nie potrafią nagrzać samego kominka a co dopiero instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie po to, żeby nie płacić po 7-8 tyś rocznie za gaz. Co do solarów to się zgodzę.

Jak ktoś chce i ma czas rekreacyjnie spalić 25-27 mp drewna w kominku, to nie można mu przecież zabronić.

Pytanie czy masz dostęp do taniego, suchego i odpowiedniego drewna do kominka?

Jak nie i chciałbyś go kupić, to "zaoszczędzisz" na tym 1,5-2 tys zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.