Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawianie Temperatury Podlogowki Zaworami Kulowymi. Da Sie?


bizdzioch

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Moj majster nie chcac mnie naciagac na koszty zwiazane z rozdzielaczem od podlogowki i mieszalnikiem bo mam tylko 1 petle i zrobil mi takie sterownie zaworami kulowymi i za tym termometr zebym wiedzial jaka mam temp na podlogowce i jak bym nie przekrecil to zawsze mam taka temp. jak na piecu;/ Czy da sie cos zdzialac tymi zaworami jakos to ustawic zeby temp byla np 35 stopni jak na piecu jest 60? Wiem ze mozna tam bylo zalozyc zawor mieszajacy za sto pare zloty i bylo by gitara a on z jakimis zaworami zaczol kombinowac szkola gadac.... Jeden zawor na zasilaniu drugi na powrocie i zrobiony jest mostek miedzy zasilaniem a powrotem i tam tez jest zawor. Ponizej foto tego wynalazku. Z lewej dochodzi zasilanie i powrot z pieca a z prawej podlogowki.

post-50808-0-26217300-1381248547_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak napisał Sambor na zasilaniu zwykły zawór odcinający, na powrocie RTL Heimeier .Zasada działania...głowica odczytuje temp czynnika grzewczego w obiegu, w zależności od nastawy (od 1 do 5)ustawiasz temp przy której zawór całkowicie odetnie dopływ ciepłego czynnika w obiegu (woda, glikol lub inna mieszanina) oczywiście niczym beton sie nagrzeje i zacznie oddawac ciepło upłynie troche czasu....dlatego u mnie jest zastosowana kombinacja grzejnik i podłogówka (oczywiście w pomieszczeniach gdzie jest posadzka beton + płytki), a podłogówka jest podłączona równolegle w obwód grzejnika.(nie rozumiem dlaczego pewni instalatorzy montują grzejnik + podłogowe w szereg ,ale to juz ich bajka). U mnie układ działa bez zarzutu od 1996 roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze ja mam z 80 metrow weza pexa na tej petli. I jezeli dobrze rozumie to woda z pieca o temp 50 stopni leci przez podlogowke i schladza sie zanim doleci do konca dopiero gdy calosc podlogi sie rozgrzeje i z powrotu poleci ok 35 stopni to dopiero zawor zamknie obieg i jak temp spadnie to znowu otworzy. Wiec na poczatku obiegu grzewczego podlogowki i tak bedzie wlatywala woda o temp. 50 stopni i podloga bedzie pazyc na poczatku? Bo zanim sie calosc podlogi rozgrzeje zeby zamknac zawor to mija duzo duzo czasu. Chyba ze sie myle i bedzie inaczej i jaka role ma ten zawor odcinajacy? A moze zasilanie podlogowki dac z powrotu z grzejnika z lazienki ktory zredukuje troche temperature?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór odcinający to zawór, który w razie uszkodzenia podłogówki zamknie dopływ czynnika grzewczego(jest to zwykły zawór gzrejnikowy )Czyli zamykasz podłógówkę i woda nie wsiaka ci w strop ( oczywiście zamykasz równiez zawór z drugiej strony) i odcinasz całkowicie podłogówkę do momentu najblizszego skucia wylewki i naprawy podłogówki lub tez wizyta goscia z kamera termowizyjna i szukanie wycieku ..i rozkucie miejscowe wylewki.

aby nagrzac beton fakt troche upłynie czasu,ale czynnik grzewczy płynie z taką sama szybkościa jak w całej instalacji tyle ze grzejnik jest tak skontruowany by zrobic troche oporu aby wyhamowac i móc oddać ciepło do otoczenia,podłogówka - opór jest tylko w długosci rurki,a zawór rtl ma zrobić dodatkowy opór. jezeli nie bedzie tego zaworu RTL to czynnik grzewczy bedzie przepływał z duża predkoscia i nie bedzie mało czasu na oddanie tego ciepła. to tak w skrócie i na chłopski rozum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.