dea Opublikowano 6 Października 2013 #1 Opublikowano 6 Października 2013 Witam Mam duży dylemat z wyborem kotła dla domu. Spędziłem wiele godzin na czytaniu tego forum, aż w końcu założyłem konto aby ktoś pomógł rozwiać moje wątpliwości. Parametry domu Dom z roku ~1960. Z zewnątrz wymiary 12,1 x 9,7m, ale ma bardzo grube mury. Zewnętrzne mają aż 55cm, głównie cegła czerwona pełna, ale też wiem, że jedna ze ścian i to w dodatku od północy jest w większości z kamienia białego. Ściany wewnętrzne także są bardzo grube - 45-50 cm. Budowali jak potrafili, więc nic z tym już nie zrobię a na nowy dom brak środków. Ściany nieocieplone niczym, okna (6 sztuk) obecnie jeszcze drewniane z jedną szybą, na zimę zakładane dubeltowe okna. Na wiosnę będę wymieniał wszystkie okna na nowe, plastikowe. Piwnica jest tylko pod jednym pomieszczeniem, pod wszystkimi pozostałymi jest po prostu wsypany żółty piach. Efekt tego jest taki, że poziom podłogi zaczyna się ok 80cm ponad faktycznym poziomem ziemi. Stropy drewniane, tynk sufitowy na trzcinie, a od strychu na deskach pomiędzy belkami są wsypane trociny (będzie ich ok 10cm). Poddasze nie przeznaczone do mieszkania (przynajmniej na razie). Izolacja w podłodze tylko w łazience, korytarzu i spiżarce (jak robiłem nową kanalizację to i w spiżarce dałem od razu styropan, pod podłogówką oczywiście to konieczność). W pozostałych pomieszczeniach podłoga drewniana na legarach i pod nimi wspomniany żółty piach. Na podłodze drewnianej wykładziny bądź dywany. W sumie powierzchnia użytkowa domu to 80m2. Wysokość pomieszczeń: 2,8 m. Bojler dwupłaszczowy 140l. Instalacja na rurach pex-al-pex, grzejniki aluminiowe (70 żeberek) i grzejnik łazienkowy (500W). W łazience i korytarzu podłogówka - w sumie przewody podłogówki ułożone na powierzchni 8m2. Lokalizacja: okolice Radomska/Częstochowy Rodzaj opału: Mam własny las, więc głównie sezonowane drewno, a na zimę dodatkowo węgiel kostka/orzech. Wybór pieca: Piec na zgazowane drewno odpada z powodów finansowych jak i logistycznych. Po lekturze forum doszedłem do wniosku, że piec dolnego spalania dla mnie będzie najbardziej odpowiedni. Ewentualnie górniak, ale z dużą komorą i na duże kawały drewna. Piec wystarczy z miarkownikiem, dmuchawa do drewna odpada. Mój wybór padł na: HEF hef 14 kW - moc trochę za duża, ale mniejszego już nie mają. Plusem są wymiary, które pasowałyby jak ulał do kształtu kotłowni i podłączenia do komina. Defro KDR 12 kW - górniak, ale z komorą pozwalającą na pakowanie całych kawałów drewna. Dla mnie to oznaczałoby znacznie mniej pracy przy jego szykowaniu, tylko czas schnięcia wysłużyłby się pewnie o jakiś rok. Alternatywą dla Defro byłby Drew-Met Drex, ale najmniejszy to 14kW. Akurat piece DrewMetu są w sklepie niedaleko mnie i byłoby taniej w transporcie, tylko moc za duża. Czy ktoś pali w HEF'ie samym drewnem lub z przewagą drewna?
arthi Opublikowano 6 Października 2013 #2 Opublikowano 6 Października 2013 Hef nie nadaje się do drewna, koniec kropka, jeśli chcesz szczegółów to wyłożę w punktach. Jak masz możłiwośc to dobrze razdzę, przebieduj ten sezon jeśli coś masz w piwnicy, wymień okna latem i zamów kocioł na drewno p2ar od Przemka z forum. Przy tych kotłach, fabryczne to dno i metr mułu. Wiem, nie po myśli, ale moim zdaniem warto. Poczytaj wątek na forum. wątek: http://forum.info-og...i-wasza-opinia/ strona: http://p2ar.jimdo.co.../oferta-kotłów/ HEF 14kW kosztuje 2600zł? Pfff... chyba ktoś upadł na głowę! http://www.ceneo.pl/341532 PS. Tak, mam hefa, ale tylko dlatego, że ktoś z UM mi za to dobrze zapłacił, żebym go miał, a z fabrycznych do węgla to zbyt dużego wyboru nie ma. :D
dea Opublikowano 6 Października 2013 Autor #3 Opublikowano 6 Października 2013 Niestety nie mogę przesunąć terminu kupna pieca na przyszły rok. Stary piec kaflowy jest rozebrany: był jeszcze na podkowę, która przerdzewiała, a i sam piec już się sypał. Poza tym stare, zamulone niemiłosiernie żeliwne grzejniki od niego były tylko w dwóch pomieszczeniach (patrząc w góry byłyby bardzo blisko pieca zamiast pod oknami). Efekt tego był taki, że w pokojach było zimno. Kocioł chcę kupić do końca października, a obecnie grzeję "grzybkiem" lub jak to w moich rejonach się mówi "trociniakiem". Bojler jest też na grzałkę, więc woda ciepła jest, ale do listopada muszę mieć już normalny piec. Grzejniki aluminiowe będę zakładał w przyszłym tygodniu, podłogówka jest zrobiona, tylko w sumie pieca brak. Czy HEF odpada... Piece od p2ar niestety też skoro w tym roku już nie zrobią, nie trafiłem na nie wcześniej a wyglądają porządnie. Na piec zamierzam wydać ok. 2500-3000 zł. To w takim razie zdecyduję się chyba na Defro KDR 12kW, górniak ale z dużą komorą. BTW, tak dla informacji który z kotłów p2ar byłby odpowiedni pod moje oczekiwania (powierzchnia i charakterystyka domu, opał przede wszystkim drewnem - zimą także trochę węgla)? Ino, KDS?
sambor Opublikowano 6 Października 2013 #4 Opublikowano 6 Października 2013 Mocą się nie przejmuj - tobie potrzeba 120-150W/m2 czyli moc kotła 12kW na ogrzewanie wraz z grzaniem ciepłej wody może być mało, raczej 14kW. Teraz kocioł - do drewna raczej tylko dolne spalanie, obowiązkowo bez rusztu wodnego natomiast musi być dopływ powietrza wtórnego oraz miarkownik, żadnych dmuchaw. Inne bajery jak ruchomy ruszt , szamoty są przydatne ale nie są na pierwszym miejscu. Ja polecałbym np KWKD15kW Zębca, te 15 kW to na węglu , na drewnie 10-12kW, http://www.fuego.pl/zebiec-kwkd-15-kw.html, ew jakiegoś Dakona, transportem się nie martw - są kurierzy pod dom. Warto przejrzeć stronę www.fuego.pl a co do ceny to można się z nimi potargować. Pozdr.
arthi Opublikowano 6 Października 2013 #5 Opublikowano 6 Października 2013 Wszystkie bez wyjątku nadają się do drewna, ale chyba najlepszy KUS III, bo cała komora szamotem, KDS-MAX, bo duża komora. Ogólnie jak planujesz palić od góry, to jeszcze pół biedy, bym powiedział, więc jeśli nie masz alternatywy, albo pomysłu skąd wyrwać jakiegoś strucla na ten sezon, to moim zdaniem górniak od biedy też będzie dobry. Nie wiem w ogóle czy znalazłbyś kocioł na drewno dolnego spalania tak małej mocy z dostatecznie dużą komorą. Co do KDR, ten kocioł nie ma powietrza wtórnego, więc sorry, ale to nie kocioł, tylko śmieć! O tak, KWDK w sumie może być. Kupa blachy i nic więcej, ale komora dostatecznie duża i powietrze wtórne jest, więc minimum spełnione masz. Tylko targuj z ceny, bo kocioł jest chyba kelpany bez zmian od dekady, albo dwóch i nie jest wart takich pieniędzy.
dea Opublikowano 6 Października 2013 Autor #6 Opublikowano 6 Października 2013 Gdybym wcześniej wiedział o kotłach p2ar, to wiosną złożyłbym zamówienie na jakieś maleństwo 10-12kW (wszystkie okna wymienię na wiosnę, drzwi wejściowe też, więc tą jedną zimę piec najwyżej chodziłby na maxa albo i więcej, a potem byłby w sam raz). Palić zamierzam tak, jaki będę miał piec. W starym piecu nie było możliwości innej jak palenie z dokładaniem (kafel w rogu 2x1,5m i wysoki na prawie 2m, a sam piec zajmował jakieś 120x100cm z czterema fajerkami i jeszcze sporą blachą w rogu). Kopciło się z komina, sporo drzewa wciągało a efektów cieplnych w całym domu nie było jakoś widać. Wiem, że przy górnym spalaniu trzeba być cierpliwym, załadować do pełna, podpalić i nie dokładać, bo będzie kopcił. Wygodniejszy pod tym względem będzie dolniak, tym bardziej do drzewa. Nie mam skąd wyrwać żadnego trupa na tą zimę, aby podłączyć c.o., a jak już pisałem piec muszę kupić w ciągu miesiąca.
sambor Opublikowano 6 Października 2013 #7 Opublikowano 6 Października 2013 Ciężko jest kupować kocioł prowizorkę na 1 sezon aby później kupić coś lepszego. Kotły od Przemka są robione indywidualnie pod właściciela a ich cena jest wyższa od rynkowych - wiadomo ręczna praca, szamoty i inne bajery, mają jedno - działają jak powinny. Pozdr.
arthi Opublikowano 6 Października 2013 #8 Opublikowano 6 Października 2013 Niestety, szkoda, że Przemek to tylko niewielka firma i większość dowiaduje się w ostatnim momencie. Więcej takich kotłów, było by z pożytkiem dla wszystkich.
dea Opublikowano 6 Października 2013 Autor #9 Opublikowano 6 Października 2013 Zdaję sobie z tego sprawę, dlatego pisałem już wyżej, że żałuję, że wcześniej się o tych kotłach nie dowiedziałem. Nie będę też kupował kotła na rok, aby w przyszłym roku wymienić na nowego od p2ar. Muszę kupić jakiś teraz aby nie nastręczał zbyt dużych problemów i posłużył choć z dekadę.
arthi Opublikowano 6 Października 2013 #10 Opublikowano 6 Października 2013 Za dużego wyboru nie ma, Kocioł KWKD zaproponowany przez sambor to chyba dobre rozwiąznie, choć wszystkich nie znam, więc poczekaj na opinie. Dakon dor zajedziesz się, tych kotłów nie przewidziano dla tego paliwa, małe komory, to samo dotyczy hefa.
dea Opublikowano 6 Października 2013 Autor #11 Opublikowano 6 Października 2013 Zębca KWKD 15kW rozważałem też wcześniej, ale 15kW na 80m2 z bojlerem 140l wydawało mi się zbyt dużo. Będę palił jednak drewnem głównie, więc może i racja, że będzie odpowiedni z taką mocą.
arthi Opublikowano 6 Października 2013 #12 Opublikowano 6 Października 2013 Z tą mocą na 100% będzie za duży, bo maksmalna moc tego kotła to 17kW. Jeśli wybrałbyś hefa lub dakon dor, to ja nie wiem jak chciałbyś tym palić, musiałbyś chyba kogoś na pełen etat zatrudnić, a w przypadku hefa to nie jedyny mankament dyskwalifikujący ten kocioł. Możesz ewentualnie próbować zmniejszyć moc KWKD, obniżając i zwężając przegrodę tzw. palnika, jednak tutaj zaopatrzyłbym się na twoim miejscu w termoemtr spalin, bo mogłby się to źle skończyć dla komina i nie tylko.
dea Opublikowano 6 Października 2013 Autor #13 Opublikowano 6 Października 2013 To może w takim razie Żywiec KDO-U 12kW lub KSGW ZGODA 11kW? Moją uwagę przykuł też Zębiec Jowisz 14 kW z racji dużej komory. Górniak to wprawdzie, ale za to pełny ładunek drewna powinien wystarczyć na całą noc.
arthi Opublikowano 6 Października 2013 #14 Opublikowano 6 Października 2013 Pojemna komora zasypowa, powietrze wtórne, te dwie rzeczy, powinny cię interesować zarówno w górnego jak i kotle dolnego spalania. Zobacz jaką ma komore KSGW, kotły na węgiel z reguły mają bardzo małą, wyjątkiem jest właśnie KWKD i Defro Ds, a ten nie występuje w tak małej mocy. Spróbuj dowiedzieć się jak wygląda ten kocioł, Moderator unica http://www.moderator...lne-unica/unica Komora 44dm3 w przypadku 12kW, to już dośc dużo, ale czy jest powietrze wtórne, dwrzi zasypowe robią wrażenie, prześwit nad 1 wymiennikiem można zamknąć szamotem...
dea Opublikowano 7 Października 2013 Autor #15 Opublikowano 7 Października 2013 Trochę podzwoniłem dzisiaj do okolicznych sklepów, raczej zdecydowany byłem i jestem nadal na Zębca KWKD 15kW, ale przy okazji dzwonienia dowiedziałem się o nowych kotłach dedykowanych dla drewna. Niestety nie ma doprowadzenia powietrza wtórnego, ale komora spalania to aż 60 litrów. Chodzi mianowicie o nieznaną mi wczesniej firmę Krzaczek i kocioł SK-Sadowy To górniak tylko z pionowymi kanałami, dobrze myślę?
arthi Opublikowano 8 Października 2013 #16 Opublikowano 8 Października 2013 Tak jak widać, górniak z pionowymi kanałami, bez powietrza wtónego, co akurat można łatwo naprawić nawiercając otwory w klapie zasypowej i montując niewielką rozetę, inspiracji jak to wykonać możesz szukać w watku ekonoczne spalanie węgla kamiennego na forum muratora.
emilin Opublikowano 8 Października 2013 #17 Opublikowano 8 Października 2013 Noo jak na górniaka to całkiem przyzwoicie wygląda. Dorabiasz tylko KPW (kierownicę powietrza wtórnego) i masz rasowego Górniaka :) ten ruszt wodny mu troszeczke przeszkadza aby nim być.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.