Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Skutki Burz I Trafienia Pioruna


sambor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Efekty wczorajszej burzy w okolicach Warszawy - budynek w stanie budowy, postawiony w zwartej zabudowie, najniższy na całej ulicy a jednak dostał trafienie

 

Oprócz zniszczeń dachu, komina, wkładu ceramicznego, oraz dużych uszkodzeń w niewłaściwie prowadzonych instalacjach elektrycznych i teletechnicznych , nastąpiło stopienie centralki alarmowej

dodatkowo wyrwało w niektórych pomieszczeniach tynk zakrywający instalację elektryczną

 

Oczywiście budynek w stanie budowy jest ubezpieczony, ciekawe co ubezpieczyciel powie na brak instalacji odgromowej na budynku

 

Pozdrawiam

post-18578-0-93334700-1376161965_thumb.jpg

post-18578-0-37264100-1376162083_thumb.jpg

post-18578-0-54155200-1376162599_thumb.jpg

post-18578-0-25320400-1376162809_thumb.jpg

post-18578-0-89495200-1376162861_thumb.jpg

post-18578-0-57355100-1376162943_thumb.jpg

post-18578-0-94766200-1376163453_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czym sądzisz że instalacja alarmowa i teletechniczna jest niewłaściwie położona ? Widać że tam wszystko nie skończone raczej.

 

Widziałem już spalone instalacje po wyładowaniu i to nie bezpośrednim. A przy takim uderzeniu nawet jeśli po kablach się nie wy-indukuje to i tak elektronika się spali. Znam przypadek uderzenia pioruna 2km. od miejsca gdzie spalił się procesor centrali telefonicznej.

 

Prawda jest taka, telefony jako tako uziemisz, tv od biedy też można ale alarm ? Ja nie słyszałem o zabezpieczaniach przeciwprzepięciowych tylko to co na płytach ew.expanderach.

Jedyną radą jest puszczanie tak instalacji aby nie szła wzdłuż elektryki. Ale bądźmy szczerzy nie zawsze się da i zawsze jest jakiś punkt styczny.

Ale w dobie łączenia wszystkiego ze sobą np. alarm z cctv czy internetem czy telefonem zawsze impuls może przejść. Żadne ekrany raczej nie pomogą.

 

 

Można zapobiegać ale i tak się z wyładowaniami nie wygra jeśli sa takie silne jak tu na zdjęciu. Można kupić licho wie jakie zabezpieczenia ale przy takim udarze to spalą się one i pewnie pozostałe rzeczy na szmelc będą się nadawały.

 

A co do instalacji odgromowej to ja daaawno nie widziałem nowego domu coby miał to instalowane. Poza tym jeśli się nie mylę to ten dom prywatny nie wyższy jak 15 i nie więcej jak 500m2 to nie musiał mieć wedle prawa instalacji a więc i ubezpieczyciel nie powinien z tego tytułu robić problemów. A drewniany to raczej nie jest.

 

Ps. Ja nie zazdroszczę inwestorowi. Może będzie miał szczęście i część kabli ocalało. Takie domy to prawie są nieubezpieczane przez właścicieli.

 

Mieliśmy w tamtym roku wyładowanie co puszki ze ścian wywaliło elektryczne na dwa metry a z kamery to bebechy przez szybkę wyfrunęły :) . Skończyło się dość szczęśliwie. 2 kamery i jeden LCD i parę czujników się spaliło i jedna para od kamer kabla. Elektronika płyty wytrzymała tylko flash wymagał resetowania i wgrania od nowa. Rejestrator też działa. Do dziś centrala bez zarzutu pracuje.

 

Wszystko od szczęścia zależy

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam instalacja elektryczna/ teletechniczna jest/była prowadzona na kominie bez jakichkolwiek osłon typu rura izolacyjna, peszel , koryto PVC - i właśnie do tej instalacji nastąpiło przebicie.

 

Instalacja była nie podłączona , nie uziemiona, zakończona przed tablicą.

Nie wiem w jakim stanie są przewody - potrzebny pomiar miernikiem izolacji,

ale jak powyrywało w wielu miejscach tynk znad instalacji to będzie raczej do wymiany.

Co do instalacji odgromowej to raczej tam nie jest to wymagane - zwarta zabudowa podmiejska , wokół wyższe budynki.

Ten budynek jest ubezpieczony, ale właściciel nie chciał powiedzieć nic o zakresie.- - tam raczej chodzi o kradzieże.

 

A co do spektakularnych uderzeń pioruna to kilka lat temu pod Piasecznem jak piorun trafił w stację napowietrzną TRAFO to w 6 najbliższych domach wyrwało całą instalacje wraz z tynkiem tak że elektrycy tylko nowe przewody w gotowe bruzdy wkładali. <_<

W tamtych domach nie ostał się ani jeden sprzet elektryczny podłączony w momencie uderzenia do instalacji

 

Czyli może jednak warto mieć tą odgromówkę. ;), nawet prostą na samej kalenicy + antenki do kominów.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Czyli może jednak warto mieć tą odgromówkę. ;), nawet prostą na samej kalenicy + antenki do kominów. ,,,,

 

Sambor nic bardziej mylnego. Instalacje odgromową buduje się nie od góry budynku a od spodu, najlepiej zabudować ją w ławach fundamentowych.

Koszt prawie żaden a podstawy ochrony ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi już mamy.

O tym drobnym szczególe inwestorzy nowych budynków zapominają 99% przypadków .

 

Na etapie budowy można zamontować większą rozdzielnię elektryczną (a najlepiej kilka) by później w ramach wolnych środków finansowych doposażyć ją w (niestety drogie) zabezpieczenia przeciw przepięciom powstałym w wyniku wyładowań atmosferycznych.

 

Niestety przed skutkami emisji fali elektromagnetycznej nic nas nie uchroni, chyba, że z domu zrobimy puszkę Faradaya.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od góry budynku buduje się instalację odgromową a od dołu buduje się instalację uziemiającą do której można podłączyć instalację odgromową.

Odgromówkę można też podłączyć do uziomów zewnętrznych np uziom szpilkowy lub otokowy a najlepiej do obu na raz.

 

Nie słyszałem aby uziemione ławy fundamentowe zabezpieczały odgromowo - polecam jakikolwiek podręcznik z projektowania instalacji elektrycznych.

 

Zabezpieczenia przepięciowe kl B,C i D zabezpieczają od skutków wyładowań elektrycznych w instalacji a nie przed bezpośrednim trafieniem w nią.

 

Pozdr.

 

Dodatkowo polecam http://www.piib.org.pl/pliki/ib/ib_03_06.pdf str 32-36

 

Ja nie zalecałbym uziemienia fundamentów jako uziomu do odgromówki - przy wyładowaniu może nastąpić uszkodzenie ław, jako uziom ochronny uziemienie ław jak najbardziej do samej odgromówki raczej nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Nie słyszałem aby uziemione ławy fundamentowe zabezpieczały odgromowo - polecam jakikolwiek podręcznik z projektowania instalacji elektrycznych. ,,,,

 

Napisałem mało precyzyjnie, bo w międzyczasie przygotowuje obiad.

 

Poszukaj zagadnienia o nazwie uziom fundamentowy.

Poniżej artykuł dr inż. Edwarda Musiała, pedagoga akademickiego o ciętym języku, zapewne mając styczność z szeroko pojętą elektrycznością słyszałeś o tym nazwisku.

 

http://www.edwardmus...undamentowe.pdf

 

 

ps.

,,,, Ja nie zalecałbym uziemienia fundamentów jako uziomu do odgromówki - przy wyładowaniu może nastąpić uszkodzenie ław, jako uziom ochronny uziemienie ław jak najbardziej do samej odgromówki raczej nie.

 

Energia wyładowania nie jest znowu tak duża, podobno nie starczyła by do zagotowania szklanki wody. Problem jest tylko taki iż przebiega w bardzo krótkim czasie, więc moc chwilowa jest ogromna.

 

Wszystkie nowe projekty budowli użyteczności publicznej i przemysłowe mają uziomy fundamentowe. Ba, ostatnio w nowych pawilonach Kauflandu w projekcie był uziom fundamentowy wykonany z stali nierdzewnej, tak samo jak i wyrównania ekwipotencjalne w posadzce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam instalacja elektryczna/ teletechniczna jest/była prowadzona na kominie bez jakichkolwiek osłon typu rura izolacyjna, peszel , koryto PVC - i właśnie do tej instalacji nastąpiło przebicie.

Przy takim uderzeniu żadne rurki PCV nie pomogą. I tak by wszystko w powietrze poleciało.

Jeśli to komin podłączony do pieca ja bym na nim nie prowadził instalacji na wentylacyjnych tak tu raczej nie i to nie ze względu na pioruny.

Rurkę można sobie dać jak będzie się chciało przyszłości dociągnąć jakieś kable ja innego zastosowania nie widzę no chyba że ktoś na kasie siedzi.

 

Instalacja była nie podłączona , nie uziemiona, zakończona przed tablicą.

Nie wiem w jakim stanie są przewody - potrzebny pomiar miernikiem izolacji,

ale jak powyrywało w wielu miejscach tynk znad instalacji to będzie raczej do wymiany.

Ten budynek jest w fazie budowy nie wszystko musi działać na tip top przed przeprowadzką. Pewnie była budowlana prowizorka na czas budowy w tablicy.

Przewody to różnie bywa. Na wsi jak walnęło to tpsa musiała całą wiesz okablować od nowa bo wszystko się postapiało.

 

 

Co do instalacji odgromowej to raczej tam nie jest to wymagane - zwarta zabudowa podmiejska , wokół wyższe budynki.

Ten budynek jest ubezpieczony, ale właściciel nie chciał powiedzieć nic o zakresie.- - tam raczej chodzi o kradzieże.

 

.................

 

Czyli może jednak warto mieć tą odgromówkę. ;), nawet prostą na samej kalenicy + antenki do kominów.

 

No cóż powtarzam jeszcze raz dom w budowie to na kradzieże się ubezpiecza lub w ogóle. Naprawdę rzadko kto bierze wszystko jak sa tylko mury.

Odgromówkę warto mieć zawsze ale czy to ekonomicznie uzasadnione. Ile razy takie przypadki się zdarzają ? w zwartej zabudowie.

Decyzja należy zawsze do inwestora jeśli przepisy tego nie nakazują.

Odgromówkę mieć zawsze warto ale czy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od góry budynku buduje się instalację odgromową a od dołu buduje się instalację uziemiającą do której można podłączyć instalację odgromową.

Odgromówkę można też podłączyć do uziomów zewnętrznych np uziom szpilkowy lub otokowy a najlepiej do obu na raz.

 

Nie słyszałem aby uziemione ławy fundamentowe zabezpieczały odgromowo - polecam jakikolwiek podręcznik z projektowania instalacji elektrycznych.

 

Zabezpieczenia przepięciowe kl B,C i D zabezpieczają od skutków wyładowań elektrycznych w instalacji a nie przed bezpośrednim trafieniem w nią.

 

Pozdr.

 

Dodatkowo polecam http://www.piib.org....ib/ib_03_06.pdf str 32-36

 

Ja nie zalecałbym uziemienia fundamentów jako uziomu do odgromówki - przy wyładowaniu może nastąpić uszkodzenie ław, jako uziom ochronny uziemienie ław jak najbardziej do samej odgromówki raczej nie.

 

Powiem inaczej. kilka lat temu było głośno o człowieku w Warszawie na przystanku co go piorun zabił. I co Tyle wysokich budynków z instalacją odgromową, człowiek pod dachem i tak go dosięgło. Zmierzam do tego, że należy robić co można aby zabezpieczyć się na max. ale wszystko musi być w granicach zdrowego rozsądku.

 

To co ja polecam to dobry uziom minimum 10om podłaczony do tablicy gdzie jest zabezpieczenie przeciwprzepięciowe B+C. Zabezpieczenie klasy D to te w popularnych listwach choć nie zaszkodzi w założyć w jakieś dalszej tablicy. Obowiązkowo różnicówka.

Z przewodami do głównej tablicy rozdzielczej nie wolno prowadzić jakichkolwiek innych przewodów np. telefon,internet,etc.

Z pozostałymi to jak warunki w budynku pozwalają tak się prowadzi. Ja preferuję kolejność: najpierw wchodzą hydraulicy, potem elektrycy a na końcu monterzy teletechniki i alarmówki. No i tynkowanie.

Inna kolejność lub praca kilku brygad na raz powoduje w fazie kładzenia kabli uszkodzenie sobie na wzajem instalacji i każdy ma to "dupie" bo po tynkowaniu i tak nie widać.

 

 

Co do odgromu to najlepiej jak jest opaska wokół domu ale praktycznie fundamenty to pręty stalowe więc uziom idealny w niskim koszcie wręcz za darmo prawie.

 

I na końcu , nawet najlepsze zabezpieczenia nie pomogą jak ma przywalić. Co ma się stać to stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem mało precyzyjnie, bo w międzyczasie przygotowuje obiad.

 

Poszukaj zagadnienia o nazwie uziom fundamentowy.

Poniżej artykuł dr inż. Edwarda Musiała, pedagoga akademickiego o ciętym języku, zapewne mając styczność z szeroko pojętą elektrycznością słyszałeś o tym nazwisku.

 

http://www.edwardmus...undamentowe.pdf

 

 

ps.

 

 

Energia wyładowania nie jest znowu tak duża, podobno nie starczyła by do zagotowania szklanki wody. Problem jest tylko taki iż przebiega w bardzo krótkim czasie, więc moc chwilowa jest ogromna.

 

Wszystkie nowe projekty budowli użyteczności publicznej i przemysłowe mają uziomy fundamentowe. Ba, ostatnio w nowych pawilonach Kauflandu w projekcie był uziom fundamentowy wykonany z stali nierdzewnej, tak samo jak i wyrównania ekwipotencjalne w posadzce.

 

Wszystko się zgadza, ale , ale

Nie wiem czy czytałeś ten art, zresztą jeden z wielu, które inż .Musiał popełnia i nie nie wiem jakie z niego wyciągłeś wnioski .

Po drugie nie mylmy projektu i wykonania domu 1- rodzinnego z budową dużych obiektów w których uziom fundamentowy spełnia rolę wyrównawczego i jest inaczej wykonywany - samo podłączenie odgromówki do uziomu powstałego z zalanego uzbrojenia, skręcanego drutem nic nie da a w skrajnym przypadku np przy dobrej izolacji fundamentów wykorzystanie takiego uziomu może być problematyczne.

 

Dla domu mieszkalnego lepszym rozwiązaniem jest uziom otokowy, lub szpilkowy wbijany z prętów, ew połączenie tych dwóch uziomów.

Wykonanie uziomu otokowego na etapie budowy fundamentów jest banalne , jest wykop w który wkłada się bednarkę , oczywiście zachowując min odległości od budynku i wyprowadza się bednarkę na elewację.

 

Co do uziomów fundamentowych to są stosowane od dawien dawna, ale dawniej dla pewności były dublowane uziomami zewnętrznymi., obecnie przy wykonaniu wg zaleceń przedstawionych w art .inż.Musiała można już nie stosować dodatkowych uziomów zewn.

 

Co do energii uderzenia to zastanów się co by było gdyby zamiast komina wyładowanie poszło przez odgromówkę wprost w fundament?

Pewnie trzeba by było nowe fundamenty stawiać ;)

 

Ale widzę że dyskusje przenoszą się na grunt ściśle elektryczny - choć to nie to forum i nie ci specjaliści :)

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

piorunochrony to raczej wymysł niż faktyczna ochrona. u nas w okolicy każdego burzowego lata ktoś ma jakieś szkody po piorunach. wyciąganie urządzeń z prądu to chyba jedyna rada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyciąganie urządzeń z prądu to chyba jedyna rada.

 

To przesądy prababci - w tym domu z gdzie było uderzenie jeszcze nie było prądu.

A trafiło!

 

Po tym trafieniu , wszyscy sąsiedzi na ulicy założyli instalacje odgromowe +wykonali pełne ubezpieczenie budynków. :P

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.