Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ograniczone Możliwości Przestrzenne, Dobór Bojlera


bosco

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Szukam porady odnośnie problemu z jakim przyszło mi się zmierzyć.

Otóż robię remont w domu dwurodzinnym i mam problem techniczny z zasileniem mieszkania w cwu (kuchnia+łazienka).

 

Instalacja CO jest grawitacyjna, bez pompki i działa bez zarzutu.

Obecne mieszkanie nie posiada żadnego źródła CWU, chciałbym w zimę wykorzystywać energię z CO, a latem podgrzewać elektrycznie (bo z CO za duzo byloby zabawy), dlatego myślałem o bojlerze CO-elektr.

 

Problem jest taki, że łazienka jest dość mała i jeżeli miałbym go zaczepiać w poziomie to dysponuję przestrzenią szerokości 90-104cm (ogranicza komin oraz rura od kanalizacji).

 

Obecnie stan wyjściowy wygląda mniej więcej tak:

Uwaga: bojler o którym piszę chcę wstawić na poziomie 2, bojler zaznaczony na schemacie jest pietro niżej i znajduje się w drugim mieszkaniu.

 

oh6xqw.jpg

 

Jakie źródło cwu i jak podłączyć do małej łazienki? (instalacj. grawitacyjna)

 

Plan jest taki:

Grzejnik tradycyjny wymienić na łazienkowy oraz do tego samego pionu podpiąć bojler, tylko nie wiem jaki, bo nie każdy można pionowo, a poziomo nie wiem czy się zmieści, druga sprawa wiem że są z wężownicami i dwupłaszczowe (podejrzewam, że lepsze).

Bojler w takim wypadku byłby najwyższym elementem grzewczym przed naczynkiem wzbiorczym, powinien dać radę, bo stary bojler piętro niżej jak na swoje 10+ lat w zimę potrafi spokojnie trzymać temp 80stopni.

 

Najprostrzym sposobem byłoby podpięcie się do niego i problem z głowy, ale ochajtałem się i robimy odrębne mieszkanie i nie chciałbym matce wchodzić w paradę Smile

 

Jest jeszcze pomysł aby dać bojler na strych a nad niego z min. 30-40cm wyżej naczynie wzbiorcze, ale tutaj to już nie wiem jak by się to sprawdzało, no i pozostaje kwestia solidnego docieplenia bo strych nie ogrzewany.

 

Ostatnia opcja to w miejsce grzejnika tradycyjnego wstawić pionowy bojler 80L a na komin rzucić grzejnik łazienkowy, wtedy by wszystko ładnie pasowało, tylko nie wiem czy się zmieści bo musi być przestrzeń na wyjmowanie anody magnezowej, no i bojler będzie wisiał nad pralką, więc tutaj właściwie wszystko na styk.

 

Może ktoś poradzi, co w takim wypadku zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.