Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły Na Ekogroszek Logiterm


jeanpaul

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

przymierzam się do kupna kotła na ekogroszek. Mam do ogrzania ok. 250 m2 domu (parter, piętro, strych użytkowy), niedocieplony, głównie stare żeliwne grzejniki (tylko na strychu nowe Purmo), grube rury, duża pojemność wodna. Odbyłem wiele rozmów z dystrybutorami (Carbon, Cichewicz, Logiterm, Hef, Defro). Zdecydowałem się na kocioł z palnikiem retortowym na ekogroszek, ekogroszek brunatny i miał kwalifikowany. Dodatkowo stałe dodatkowe palenisko w postaci rusztu wodnego.

Wybrałem kocioł LOGITERM duoMAX HYDRO 38 kW. W tym miejscu chciałem prosić użytkowników tych lub podobnych kotłów LOGITERM o uwagi na temat eksploatacji. Nie proszę o rekomendacje innych kotłów, tylko opinie o LOGITERM. Dopiero jeśli negatywy przeważą nad pozytywami zacznę rozważać zakup kotła innej marki.

Jeśli można prosić też o uwagi na temat automatyki, czy kocioł dysponuje wystarczającym fabrycznym sterownikiem, czy trzeba instalować dodatkowe sterowniki pokojowe, pogodowe, siłowniki zaworu czterodrogowego. Krótko mówiąc czy wystarczy ustawić zadaną temperaturę i automatyka sama ustawi czasy podawania, przerwy, dmuchanie itp. Czy można na fabrycznym sterowniku zaprogramować tygodniowo tryb dzienno-nocny?

pozdrawiam - jeanpaul

Opublikowano

38KW trochę dużo nawet jak do starego domu.

jaki kocioł wcześniej to ogrzewał??? jaką miał moc i jakie były utrzymywane na nim temperatury oraz czy było wystarczająco ciepło dla mieszkańców???

o kotle się nie wypowiem ponieważ nie znam. sugreuję jednak poczytać o "zaletach" rusztu wodnego - jest o tym w sieci odrobinę.

pozdrawiam

Opublikowano

Witam

Tak jak pisze kolega Timon 38kw to za dużo. Ruszt wodny jest zbędny. Będzie zbytnio wychładzał palące się złoże co uniemożliwi osiągnięcie wysokiej temperatury potrzebnej do dopalenia gazów i sadzy powstałej w procesie spalania. Lepszy będzie zwykły żeliwny ruszt wsadzany wtedy kiedy będzie taka potrzeba.

Pozdrawiam

Rafał

Opublikowano

Wodny jak jest odpowiednio wysoko np. zmniejsza emisje NOx... to tak dla równowagi, aby nie pisac tylko negatywnie

 

Zgadzam się natomiast co do czystszego wymiennika przy żeliwnym, ale wybrać taki, który zostaje na stałe, bo on swoją robotę wówczas mocno wyrabia.....

 

Jak moc 25kW chodzi koledze po głowie, to odpuścić sobie burnery/brucery...... one są dobre dla kotła 35-40kW. Mniejsze ekoenergie czy APMy są dobre po odpowiednim dopasowaniu dla kotła do 17-19kW, brakuje palnika na kocioł 25kW......

Opublikowano

Widzę, że mogę nieco zejść z mocy np. z 38 na 32 kW (tak mi też radził dystrybutor). Obecnie mam kocioł zasypowy 37,3 kW więc sądziłem, że muszę mieć podobną moc. Z Waszych wpisów nasuwa mi się jeszcze jeden wniosek - zamienić stały ruszt wodny na wymienny ruszt żeliwny (przy okazji nieco tańszy). Wybrany pierwotnie kocioł ze stałym rusztem wodnym jest podobno wg producenta najnowocześniejszy więc sądziłem, że jest pozbawiony wad związanych z wychładzaniem i niedopalaniem, ale czy tak jest w istocie tego nie wiem.

Dzięki za porady

Opublikowano

JeanPaul - zdaje mi sie, ze mamy nieco podobne problemy, u Ciebie moze ciut wieksza powierzchnia (patrz watek goo.gl/XvyJF ), zastanawia mnie skad u Ciebie zapotrzebowanie na taka moc? Jak stary jest ten dom, jakie materialy budowlane?

 

Ostatecznie mam zamiar kupic piec 18 lub 22 KW (w zaleznosci na ktory model rodzice sie zdecyduja) na prawie 240m2. (z tym ze pietro bedzie przykrecone).

Opublikowano

Witam ponownie!

Napisz jeszcze jakie masz okna. Poddasze jak się domyślam jest jakoś izolowane?

Osobiście spokojnie zszedłbym z mocą do 25kw lub nawet jeszcze mniej.

Pozdrawiam

Rafał

Gość jacek61
Opublikowano

Witam

Jedynie mogę coś powiedzieć co do mocy kotła bo kotła tego który wybrałeś nie znam.

Mam podobny dom, metraż niecałe 200 m2 (dom z lat 60tych, piętrowy ze strychem, podpiwniczony, nieocieplony, 1/3 okien wymieniona ale te stare są dobre, ściany raczej ciepłe - cegła + zaprawa wapienna, grzejniki żeliwne i grube rury) i największą moc jaką potrzebowałem (licząc ze zużycia węgla) to 13,5kW.

Poprzedni kocioł też miałem duży, taki mi polecono. Zmieniając kocioł na automatyczny obawiałem czy moc 25 kW nie będzie za mała a okazała sie za duża. Taki kocioł pracuje cały czas, nie przygasa czy zupełnie gaśnie, nie ma więc potrzeby nadganiania temperatury w pomieszczeniach.

Najlepiej oszacować możesz moc jeżeli znasz zużycie węgla z minionych lat.

Załączam arkusz kalkulacyjny który może być do tego celu pomocny a przy okazji jest tam napisane jak policzyłem to 13, 5 kW.

moc kotła.xlsmoc kotła.pdf

Pozdrawiam

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.