MSPedros Opublikowano 26 Czerwca 2013 #1 Opublikowano 26 Czerwca 2013 Witam szanownych Forumowiczów. Zwracam się z prośbą o pomoc w zaprojektowaniu instalacji co oraz doradzenie jakie wybrać grzejniki. Instalacja co na paliwo stałe otwarta - grawitacyjna, wymuszona - pompka. Opał: węgiel, drewno. Materiał użyty do rozprowadzenie wody: rurki miedziane. W załączniku plan mieszkania: 70 m2, nie ocieplone, budynek z cegły na piętrze, ulokowany od strony południowej w pł-zach części Polski. Parter i poddasze (strych) - nieużytkowane (niezamieszkane). Grzejniki znajdują się na ścianie nośnej - możliwość wkucia się w celu zamaskowania rur. Montaż grzejników jedynie o wysokości max 50 cm. Kocioł, oraz bojler z wężownicą (płaszczem wodnym), oraz zbiornik przelewowy znajdować się będą w kotłowni. 1.Czy dla przyszłej mojej rodziny: max 3-4 os. wystarczające będzie bojler z pojedynczym płaczem wodnym + grzałka elektr., czy lepiej podwójny? 2. W pomieszczeniach kuchnia, pokój dzienny, sypialnia - lepiej zamontować jeden większy grzejnik, czy dwa? 3. Jakie użyć średnice rur do podłączenie rur? Moja wstępna propozycja: zasilenie oraz powrót: łazienka I - kuchnia - pokój dzienny - sypialnia 22mm, i od grzejnika w sypialni prowadzić do łazienki II rury 15mm. Każdy z wymienionych grzejników podłączył bym do rury 22mm, rurka 15 mm (grzejniki). Bojler z wężowonicą planuje podpiąć rurkami 22mm 4. Jak poprowadzić instalację: zasilenie, powrót? Kocioł będzie znajdował się na podłodze, rurki mogę poprowadzić po ścianie, około 10-20 cm nad podłogą - niestety nie mogę ich puścić w podłodze. Czy lepiej wkuć rury w ścianie, obłożyć je otuliną i zatynkować? czy puścić na zewnątrz i spróbować zamaskować je płyta g-k, lub innymi maskownicami? Zależy mi żeby rurki były niewidoczne, jedynie przy podłączeniu grzejników mogą wystawać :) (grzejniki z zasileniem bocznym - koszty) Za wszelkie porady będę niezmiernie i dozgonnie wdzięczny - całą instalację chciałbym zrobić sam (koszta...) :) mieszkanie prj2.pdf
Daro2013 Opublikowano 2 Lipca 2013 #2 Opublikowano 2 Lipca 2013 Widzę, że na tym forum aż się przepychają by odpowiedzieć i pomóc. Co do pkt 2: 2 grzejniki stosuje się w dużych pomieszczeniach np salonach, w małych pokojach i kuchniach lepiej dać 1 większy grzejnik. Na początek daj średniej wielkości a w przyszłości zawsze możesz dorzucić żeberka. W Twoim przypadku zastanowiłbym się nad daniem 2 grzejników w pokojach po przeciwległych stronach. AD.3. Co do średnic rur poczytaj w necie jakie wymiary muszą mieć rury by poszło na nich grawitacyjnie. AD.4.: rury lepiej schowaj bardzo szpecą i zbierają kurz.
MSPedros Opublikowano 2 Lipca 2013 Autor #3 Opublikowano 2 Lipca 2013 dzięki kolego za podpowiedzi, no niestety raczej nikt nie zechciał mi pomóc, podpowiedzieć jak narazie oprócz Ciebie ;) odnośnie odpowiedzi: pkt 2. tez tak myślę że lepiej było by po jednym grzejniku/pomieszczenie, zastanawiałem się nad grzejnikami stalowymi, ale większość doradza aluminiowe: większa wytrzymałość (nie rdzewieją, większy przelot, lepsza rozprowadzenie ciepła) dlatego się nad nimi mocno zastanowię choć nie mam zbyt wiele kasy na tę inwestycję :( a i również plusem jest to (jak pisałeś), że można je rozbudować. Odnośnie ustawienia grzejników to raczej skłaniam sie do montażu ich pod oknem na jednej głównej ścianie gdzie są okna: względy ekonomiczne.... pkt. 3. czytałem trochę na ten temat, ale nie wiem czy wogóle będzie możliwa tam grawitacja, wstępnie usłyszałem, że jedynie pójdzie mi grawitacja na bojler który będzie podwieszony dużo wyżej.... pkt 4. nie wiem gdzie można dostać takie plastikowe maskownice na rury od co, nie chcę kłuć w ścianie gdyż to bardzo dużo pracy pochłonie zarówno przed montażem jak i po - lecz jeśli nie będę miał wyjścia... może ktoś z forumowiczów wie czy wogole takie maskownice są (na klimatyzacje widziałem) na co.
vernal Opublikowano 2 Lipca 2013 #4 Opublikowano 2 Lipca 2013 Widzę, że na tym forum aż się przepychają by odpowiedzieć i pomóc. Ci, którzy znają to forum, doskonale wiedzą, że odpowiedzi na wszystkie pytania zostały tu już wielokrotnie udzielone, trzeba troszkę czasu poświęcić i poczytać. Widać, że Kolego nie przeczytałeś tu więcej niż napisałeś a oceniasz jakbyś zapamiętał cały internet. Co do pytania, to najważniejsze - narysować schemat instalacji a potem się zastanawiać czy dobrze, robić na końcu. Tu zapowiada się na normalną w Polsce, czyli odwrotną kolejność, więc przestrzegam. Pozdrawiam.
sambor Opublikowano 2 Lipca 2013 #5 Opublikowano 2 Lipca 2013 Patrząc na tą kotłownię to jakaś paranoja - na 1,07m2 ma być bojler + kocioł na paliwo stałe zasypowy bo z podajnikiem nie wejdzie, w układzie otwartym - to najpierw uzgodnij jaki kocioł, czy wystarczy komin , a potem dalsze drobnostki - jak ile grzejników, sposób prowadzenia rur itp.
henryk1953 Opublikowano 3 Lipca 2013 #6 Opublikowano 3 Lipca 2013 Witaj!!! A ja się zapytam!!!-czy ty tą instalację zamierzasz zrobić zgodnie z przepisami ??? -czy ma to być samowola budowlana.!! Czy jesteś właścicielem tego budynku?. czy tylko mieszkania? Jak do tej pory ogrzewane było to mieszkanie? Jeżeli masz zgodę właściciela budynku na zmianę systemu ogrzewania mieszkania,to musisz to zrobić zgodnie z przepisami.W innym przypadku narażasz się na niepotrzebne koszty związane z przywróceniem ogrzewania do poprzedniego stanu.np.odbudowa zburzonych piecy kaflowych. Przy czym nieważne będzie to że te piece poprzednio nie nadawały się do użytku, i właściciel budynku(nie mieszkania) miał obowiązek wymienić je na własny koszt. pozdrawiam. henryk1953
Daro2013 Opublikowano 3 Lipca 2013 #7 Opublikowano 3 Lipca 2013 Pedros jeśli zastosujesz rozdzielacze to grawitacja będzie tylko częściowa. Za małe przekroje do przepchania wody. Vernal w takim razie zamknij forum skoro tu już wszystko napisano.
vernal Opublikowano 3 Lipca 2013 #8 Opublikowano 3 Lipca 2013 Nie ja jestem od zamykania tematów, ale ten się do tego nadaje. Przy czym wałkowanie w koło tego samego w różnych tematach nie jest zabronione, jak masz ochotę to oczywiście możesz sobie pisać. Tylko się nie dziw, że "jest tak sporo chętnych" do mielenia w kółko tego samego.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.