Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modyfikacja Co Pod Zawor 4D - Pomocy


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich!

 

Prosze bardzo o pomoc, gdyz chcialbym podlaczyc w moim ukladzie CO zawor 4D, a ponadto mam pewien problem z ciepla woda ktory opisze ponizej.

Ponizej zamiescilem schemat mojego ukladu CO. Prosze o informacje jak go zmodyfikowac, aby podlaczyc zawor 4D.

Pompa obiegowa zosala umieszczona na powrocie, gdyz tak mi doradzono ze wzgledu na duza ilosc grzejnikow (poparto argumentem, ze pompa na powrocie bedzie rownomiernie wyciagala wode ze wszystkich grzejnikow oraz bedzie wymuszala obieg cieplej wody w zbiorniku).

Jedynym problemem jaki do tej pory zauwazylem jest pojawiajacy sie brak cieplej wody, a wyglada to tak:

pale wie piecu, pompa dziala, jest duzo cieplej wody. Wieczorem np zapomne przypilnowac pieca i pompa sie wylaczy, wykapie sie 1 osoba (prysznic) i nagle brakuje juz cieplej wody na kąpiel dla kolejnych osob i trzeba czekac az pompa sie wlaczy i znowu napelni zbiornik ciepla woda.

Z tego co mi sie wydaje to ta ciepla woda powinna byc w tym zbiorniku, skoro caly dzien sie tam gromadzila.

Wszystko wyglada tak jak na schemacie tzn zbiornik 100 litrowy stoi obok pieca.

 

Bardzo prosze podpowiedzcie jak rozwiazac problem cieplej wody oraz jak zmodyfikowac uklad pod zawor 4D.

 

taki zawor bedzie dobry czy jeszcze cos bede musial dokupic zeby poprawnie funkcjonowal???

http://allegro.pl/zawor-mieszajacy-czterodrogowy-4d-dn32-5-4-miesza-i3055675262.html

 

Pozdrawiam

post-49642-0-08551200-1363937460_thumb.jpg

post-49642-0-08551200-1363937460_thumb.jpg

Opublikowano

,,,, Jedynym problemem jaki do tej pory zauwazylem jest pojawiajacy sie brak cieplej wody, a wyglada to tak:

pale wie piecu, pompa dziala, jest duzo cieplej wody. Wieczorem np zapomne przypilnowac pieca i pompa sie wylaczy, wykapie sie 1 osoba (prysznic) i nagle brakuje juz cieplej wody na kąpiel dla kolejnych osob i trzeba czekac az pompa sie wlaczy i znowu napelni zbiornik ciepla woda. ,,,,

 

Witaj Chamartin.

 

Nie jestem hydraulikiem, ale z rysunku poglądowego Twojej instalacji wynika, że po wyłączeniu pompy CO, zbiornik CWU zaczyna działać w Twojej instalacji jak kocioł.

Zapewne zbiornik CWU masz dwu płaszczowy, więc to tym bardziej będzie sprzyjało takiemu zjawisku.

Opublikowano

Sprawdź sposób podłączenia podgrzewacza. Zastosowanie zaworu 4D to konieczność przeróbki układu i przeniesienie pompy na zasilanie za zaworem. Na stronach producentów znajdziesz schematy podłączenia i pełno takich tematów na forum. I kolejna przeróbka którą należy wykonać to podłączenie naczynia wzbiorczego ( na forum wszystko znajdziesz)

Opublikowano

Wstaw schemat bez instalacji wodnej, czyli tylko rurarz CO. Teraz jakby brakowało powrotu boilera.

 

Masz typowy problem z wychładzaniem boilera w układzie jednopompowym. Gdy kocioł trzyma temperaturę wysoką, to pompa podaje gorącą wodę na użytek grzejników i podgrzewu wody w boilerze. Po pewnym czasie masz w tym biolerze wodę o temp zbliżonej do temp kotła. Jednak gdy w kotle zaczyna wygasać, woda w nim zaczyna tracić temp, powiedzmy z 70 sC do 35 sC (stponiowo). Zazwyczaj sterowniki wyłączają pompy przy progu 35 sC, jednak do tego momentu cały czas ona pracuje i tłoczy wodę przez grzejniki i przez boiler. Nie dziw się więc, że gdy w kotle wygasa, to wody ciepłej w kranie brakuje. Co z tego, że godzinę wcześniej kocioł nagrzał ją do 70 sC, skoro na etapie wygaszania pompa tłoczyła wodę o temp coraz niższej i taka "chłodna" woda przepływając przez wymiennik boilera zabierała całe zakumulowane w nim ciepło z powrotem do układu.

Podejrzewam, że twój układ działa również grawitacyjnie i nawet gdy się pompa wyłączy, to i tak resztki zmagazynowanego w boilerze ciepła "ulecą" do grzejników.

 

4D na to nie pomoże, tym bardziej że twój układ nie bardzo nadaje się do 4D, jeśli nie przerobisz podpięcia naczynia.

 

Rozwiązaniem najprostszym wydaje się osobne podpięcie boilera na własnej pompie wraz z zaworem zwrotnym (sprężynowym). Do tego musi być sterowanie własne lub ze sterownika kotła.

 

Poczytaj tematy o problemach z wychładzaniem boilera.

Istnieją też metody tzw. pułapek termicznych, ale do układu z pompą to będzie za mało. Najskuteczniej druga pompa plus sterowanie różnicowe, czyli takie, które widzi temp kotła i boilera jednocześnie. Wtedy w sytuacji gdy w boilerze będzie cieplejsza woda niż w kotle, to pompa CWU się nie załączy zapobiegając "wyciąganiu" temp w zasobnika.

 

100 l to niewielki magazyn CWU. Nawet po wprowadzeniu poprawek może ci wody brakować bez stałego jej podgrzewu.

 

P.S.

Pompa na powrocie w twoim układzie ma o wiele ważniejsze uzasadnienie, niż to które podałeś. Chodzi o relację pompa-naczynie. Mając zbiornik wyrównawczy podpięty do pionu grzewczego (pewnie to stara instalacja grawitacyjna) nie wolno ci montować na drodze do niego żadnych urządzeń zawężających przekrój rury bezpieczeństwa.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.