tomaszkaa Opublikowano 20 Marca 2013 #1 Opublikowano 20 Marca 2013 Witam Chciałbym podłączyć pompę ciepła wraz z kominkiem>głownym zródłem ciepła ma być pompa kominek ma wspomagać na wypadek wiekszych mrozów.Wybrałem Pompę ciepłą Daikin Altherma 11kW a kominek mam 14 kW.To ma mi ogrzewać dom z użytkowym podaszem jakieś 150m.Wszedzie jest podłogówka.Do tej instalacji chciałbym użyć zbiiornik na wodę 300 litrów i zbiornik buforiwy 200 litrowy.Moje pytanie jak to wszysko podłączyć.Teraz mam dwa rozdzielacze w których są zamontowane dwa zestawy mieszające.Czy mogę zrezygnować z tych zestawów mieszających w rozdzielaczach.Instalator mówił że zastaw mieszający bedzie trzeba zamontować za buforem i bedzie używany tylko jak kominek chodzi.Proszę o jakomś poradę jak to ma być wszystko podłączone.
majschi Opublikowano 20 Marca 2013 #2 Opublikowano 20 Marca 2013 witam Pompa ciepła nie wymaga zestawu mieszajacego. Tak jak mówi Twój instalator należy go zamontowac na zasilaniu z bufora na podłogówke. Jedyne co mi nie pasuje to pojemność bufora, jest zdecydowanie za maly wg mnie 600l to minimum.
Rafal71642 Opublikowano 20 Marca 2013 #3 Opublikowano 20 Marca 2013 Witam Zgada się bufor jest za mały liczy się 50-100 litrów na każdy kilowatt, więc przypadku kominka 14 kw minimalna pojemność bufora powinna wynosić 700l a maksymalna 1400l Pozdrawiam Rafał
majschi Opublikowano 20 Marca 2013 #4 Opublikowano 20 Marca 2013 wszystko zależy od tego co ma być głównym zródłem ciepła. Jeśli w kominku ma być palone 3 razy w roku, jak to zazwyczaj bywa to nie bawił bym się w płaszcze wodne i bufory tylko bym zamontował zwykły kominek bez płaszcza co pozwoli zaoszdzędzic około 15 tys zł na montarzu. Powietrzna pompa ciepła przestaje działać przy minus 15 celcjusza czyli okolo 20 dni w roku w naszym klimacie. W tym czasie grzalki nie naciągną zbyt wiele. Oczywiście wszystko zależy od ocieplenia budynku ale chyba każdy kto buduje nowy dom mysli o ocieplenu
KoWaL84 Opublikowano 13 Września 2017 #5 Opublikowano 13 Września 2017 Witam chciałem odświerzyć temat - jestem nowy na forum - to jest mój pierwszy post. Zatem o co mi chodzi Kupiłem Dom parterowy 126m 2 + garaż 26m2 (w domu) - razem 152m2 w tym domu zrobiona już jest instalacja c.o. w korytarzu, łazience, salonie i w sieni położona jest podłogówka ok (70m2) kaloryfery są we wszystkich pomieszczeniach nawet tam gdzie podłogówka. Tutaj link z audytu zrobionego na stronie ciepłowłaściwe.plhttp://cieplowlasciwie.pl/wynik/2ofl Nie mam jeszcze źródła ciepła czyli żadnego kotła. Zastanawiam się na zakupem pompy ciepła powietrze-woda Mitsubishi Zubadan 9kw Pompa ta musiałaby ogrzać dom i CWU (bojler myślę że ok 200l) w lato chciałbym aby wodę CWU pomógł zagrzać panel solarny. Zdaję sobie sprawę, że przy bardzo niskich temperaturach pompa ta nie będzie wydajna, więc myślałem o jakimś niedużym piecu kominkowym z płaszczem wodnym, tak aby w duże mrozy w te kilkanaście dni w roku pomóc tej pompie. Drugi pomysł na pomoc pompie to dwufunkcyjny używany piec gazowy na butle LPG. Zanaczam że nie chcę grzać cały czas - tylko tym piecem kominkowym, czy piecem na LPG- a tylko pomóc pompie w duże mrozy - wtedy kiedy jej praca nie będzie wydajna. Proszę o rady i sugestie.
roisin Opublikowano 5 Października 2017 #6 Opublikowano 5 Października 2017 Kominek z płaszczem wodnym będzie bardzo dobrą inwestycją tylko w przypadku codziennego użytkowania go do ogrzewania budynku. Jeżeli w domu kominek będzie użytkowany średnio raz w tygodniu, to płaszcz wodny okaże się tylko problematycznym kaprysem, który nigdy się nie zwróci. Kolejnym błędem jest myślenie, że kominek z płaszczem wodnym będzie ogrzewał dom w "sytuacjach awaryjnych". Jedyną sytuacją awaryjną przy zastosowaniu pompy ciepła może być brak prądu. Należy sobie uświadomić, że podczas braku prądu nie wolno (ze względów bezpieczeństwa) w ogóle używać kominka z płaszczem wodnym. Bez prądu pompa obiegowa przekazująca energię z kominka do CO (lub CWU) nie działa. W takiej sytuacji nie ma żadnej możliwości ogrzewania budynku, może także dojść do uszkodzenia płaszcza wodnego, co jest bardzo niebezpieczne. Najprostszą metodą zabezpieczenia się przed brakiem prądu jest agregat prądotwórczy podtrzymujący pracę pompy ciepła oraz pomp obiegowych. Instalacja zwykłego kominka (oddającego ciepło przez konwekcję) okaże się także dobrym rozwiązaniem w sytuacjach awaryjnych.
elfuczi Opublikowano 11 Listopada 2017 #7 Opublikowano 11 Listopada 2017 jak jest gaz to szkoda kasy na pompę ciepła. najlepsze na nasze warunki to monobloki nie splity
elfuczi Opublikowano 21 Listopada 2017 #8 Opublikowano 21 Listopada 2017 daikin pada na potęgę( jednostki zewnętrzne) sam mam taką z demobilu do naprawy uszkodzona sprężarka!!!!
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.