survi Opublikowano 7 Marca 2013 #1 Opublikowano 7 Marca 2013 Posiadam budynek w którym potrzebuję wysoką temperaturę cały rok przez 24h/dobę, ogrzewam piecem z podajnikiem ekogroszkiem. Próbuję znaleźć oszczędności gdyż w lecie i wiośnie też muszę ogrzewać pomieszczenie a mimo że na zewnątrz temp oscyluje powyżej 20^ to w pomieszczeniu potrzebuje 30^ i trzeba przepalać w piecu, mam dosyć wysokie zużycie węgla przez wysoką temperaturę jaką muszę utrzymać. Do ogrzewania albo wspomagania CO słyszałem że można zastosować kolektory słoneczne i tutaj pytanie czy się sprawdzą, nie chcę wydawać kilkanaście tysięcy i nie mieć żadnych oszczędności, w moim przypadku może szybciej się zwróci inwestycja niż 10 lat ze względu na ciągłe zapotrzebowanie ciepła. Nie jestem w temacie solarów więc prosiłbym o jakieś informacje, dodatkowo czy lepiej samemu kupić i zapłacić komuś co takie coś zakłada czy wszystko razem? Jeżeli jest coś na rynku co wspomaga albo zastępuje piece prosiłbym o info.
Gość mak Opublikowano 7 Marca 2013 #2 Opublikowano 7 Marca 2013 Jest możliwe ale napewno we współpracy z dodatkowym źródłem , nic nie piszesz o powierzchniach do ogrzania i kubaturze budynku więc trudno się zagłębiać w jakieś szczegóły. Problem to dobór bufora i powierzchni solarów i dodatkowego źródła. Myślę że powinieneś pogadać z dobrym projektantem instalacji solarnych i powinien pomóc Ci dobrać taką instalację.
survi Opublikowano 7 Marca 2013 Autor #3 Opublikowano 7 Marca 2013 Powierzchnia grzewcza to 40m2 pomieszczenie jest wysokie około 4m ocieplony Czy może lepiej założyć panele słoneczne i podpiąć je do grzałki elektrycznej którą by zamieścić gdzieś w instalacji?
Gość mak Opublikowano 7 Marca 2013 #4 Opublikowano 7 Marca 2013 Nie w instalacji tylko w buforze. Tylko nie wiem czy napewno grzanie elektryczne, jeżeli już to musi być taryfa nocna. Zdecydowanie pogadaj z dobrym projektantem.
vernal Opublikowano 7 Marca 2013 #5 Opublikowano 7 Marca 2013 Chyba koledze chodziło o solary fotowoltaiczne. Zdecydowanie mocniejsze są solary tradycyjne - wodne i takie należałoby wykorzystać do grzania. Pytanie czy w nocy też ma być tam 30C?
survi Opublikowano 7 Marca 2013 Autor #6 Opublikowano 7 Marca 2013 Chodziło mi o wodne, ale później pomyślałem na fotowoltanicznymi i o grzałce, ale pewnie zastosuje jedno i drugie, był już u mnie koleś co sprzedaje i montuje takie ogrzewania alternatywne, według niego najlepiej zastosować obydwie opcje, teraz jak nadchodzi ciepło to solary wodne próżniowe, później jak wejdzie ustawa z możliwością sprzedaży prądu do energetyki to wtedy zamontować fotowoltaniczne z których jest więcej pożytku w zimie niż z wodnych Tak w nocy też 30C będzie to tylko działać na zasadzie wspomagania pieca, w pewnych okresach piec będzie cały czas tylko na podtrzymaniu
vernal Opublikowano 7 Marca 2013 #7 Opublikowano 7 Marca 2013 wtedy zamontować fotowoltaniczne z których jest więcej pożytku w zimie niż z wodnych Nie daj się tak nabijać w butelkę. Wodne są 3 razy mocniejsze od prądowych. Dopiero jak te prądowe będą 3 razy tańsze (całość instalacji) to dopiero będzie ok. Sprawdzaj ceny i decyduj... A zima to zima - zero uzysku. Jak potrzebujesz w lecie ogrzewanie to fotowoltaika się nie kalkuluje. Masz specyficzne warunki a gość tego nie rozumie, nie potrafi wyciągnąć wniosków albo chce Cię naciągnąć na kasę.
gizyd Opublikowano 15 Marca 2013 #8 Opublikowano 15 Marca 2013 słyszałem , że dziesięć razy większą moc uzyskuje się z rurek niż fotowoltaiki. Dochodzi pretwornica i akumulatory . Fotowoltaika dobr a ,ale w Afryce. Pozdrawiam
vernal Opublikowano 15 Marca 2013 #9 Opublikowano 15 Marca 2013 Dokładniej mówiąc chodzi o sprawność, która dla wodnych jest 3-4 razy większa (a bardziej marketingowo ujmując wynosi 300-400% sprawności PV :lol: )
tomar Opublikowano 15 Marca 2013 #10 Opublikowano 15 Marca 2013 Jeśli chodzi o produkcję energii cieplnej to nawet po wejściu OZE o dofinasowaniu fotowoltaiki nie będą one wykorzystywane do produkcji energii cieplej chyba że i tak grzejemy prądem. Jedyne sensowne wykorzystanie fotowoltaiki to będzie produkcja energii elektrycznej i odsprzedawanie jej do sieci a nie wykorzystywanie do własnych celów ( cena sprzedaży energii proponowana ma być 2 krotnie wyższa niż cena po jakiej ją kupujemy ) Jeśli chodzi o produkcję ciepła to na pewno bez względu na dofinasowania bardziej opłacalne jest zastosowanie kolektorów słonecznych ( produkujących energię cieplną ) ze względu na znacznie wyższą sprawność wykorzystania energii słonecznej. Inną sprawą jest sensowność stosowania kolektorów w tym przypadku i jakie powinno być to ewentualnie rozwiązanie. Nie wiemy ile energii potrzeba w okresie lata do ogrzania budynku ani jaka jest wymagana temperatura wody grzewczej. Inaczej to wygląda jak wystarczy 40 st. C a inaczej jak potrzeba 80 st. C. Aby zrobić to rzetelnie i z głową to niestety trzeba znać dokładne dane. Podziwiam pseudo oferentów układów solar którzy bez poznania danych i dokładnych ilości energii mówią zrobimy to tak i jak to często pada "będzie pan zadowolony" ale potem jest różnie. Trzeb poznać wszystkie aspekty, ilość potrzebnej energii, czym ewentualnie będziemy ją uzupełniać ( bo w żadnej instalacji solar nie można przyjąć zaspokojenia pełnych potrzeb grzewczych ), jaka jest wymagana temperatura wody grzewczej, w jakiej ilości ewentualnie ją magazynować jeśli ma też być ta energia nocą i czy nakłady inwestycyjne się zwrócą? Ciężko bez dokładnych danych coś zaproponować, jak i ciężko ocenić firmę proponującą coś nie wiedząc o co konkretnie pytać ( chodzi dokładnie o parametry pracy, zasadę i oczekiwane uzyski z instalacji). Są rzetelne firmy ale niestety większość nie ma pojęcia o technice byle tylko sprzedać. Proszę szukać firmy z doświadczeniem w technice solar szeroko rozumianej. Bo Pana przypadek to nie jest podgrzanie ciepłej wody ( gdzie jest setki pseudo specjalistów ) ale już bardziej zaawansowane rozwiązanie. Jeśli firma bazuje na sprzedaży prostych zestawów solar do produkcji ciepłej wody to na pewno nie da sobie rady z tematem i go skopie.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.