Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Szukam pomocy/porady


rmx

Rekomendowane odpowiedzi

Zarys problemu (informacje o tym "co muszę" od złotej rączki" - wymaga to potwierdzenia):

 

Mieszkanie na parterze (w dwupiętrowym budynku, wysokość piętra 2,6m + poddasze o wys. ok 2m,

czyli razem od wlotu do komina do dachu ok. 1m+2*2,6m+2m=8,2m + ok 0,5m wysokosci komina, razem

prawie 9m).

Powierzchnia mieszkania 46m2 (okna plastykowe, ściany ocieplone).

Aktualnie w łazience jest typowy piecyk gazowy do cieplej wody (Termet 87 - "od zawsze").

Chcę zainstalować dwufunkcyjny piecyk (CO+ciepła woda), oczywiście w łazience (zamiast tego Termet-a), np.Junkers (jeśli dobrze pamiętam 21kWat dla ciepłej wody i jeśli pamięć mnie nie myli 14kW, dla CO) - lub coś podobnego, plus rurki/grzejniki itd.

 

Mam dwie opcje:

1) Zamknięta komora spalania: muszę uzyskać od spółdzielni zgodę na poprowadzenie w kominie rury

powietrzno/spalinowej (tzw. 80/125 - tak to się chyba nazywa, jestem zupełnym laikiem)

Pytanie: jak sądzicie co spółdzielnia na to ? Czy 9m takiej rury to nie za dużo ?

 

2) Otwarta komora spalania: musze uzyskać od spółdzielni zgodę na wstawienie do komina blachy

nierdzewki (aktualnie w przewodzie kominowym jest tylko jakaś (?) folia aluminiowa (?))

Pytanie: jak sądzicie co spółdzielnia na to ? Ile takie coś może w ogóle kosztować (chodzi mi o rząd wielkości)

 

Szanowni fachowcy, pomóżcie bo już nie wiem co robić ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Z technicznego punktu widzenia i znajomości przepisów dotyczących montażu kotłów gazowych nie ma przeciwwskazań do zamontowania kotła z otwartą czy zamkniętą komorą spalania w przedstawionym przez Ciebie układzie. Oczywiście warunkiem postawionym przez spółdzielnię może być montaż komina z kwasówki na Twój koszt. Ta folia aluminiowa, która jest teraz w kanale kominowym to najprawdopodobniej tzw. rękaw aluminiowy spełniający podobne funkcje co komin z wkładem z kwasówki. Jeśli otrzymasz zgodę na kocioł z zamkniętą komorą spalania najprawdopodobniej też w przypadku prowadzenia wylotu spalin tym samym kanałem otrzymasz zgodę na wyjęcie tego rękawa.

 

9 m komina to nie jest za dużo. Jednak na Twoim miejscu spróbowałbym uzyskać zgodę na montaż poziomy komina z wylotem przez ścianę. Jeśli nie będzie przeciwwskazań lub nie będzie to uciążliwe dla sąsiadów i dla Ciebie ( zaparowane okna w zimie ) to wyjdzie dużo taniej niż piąć się w górę. Jednak mam zbyt mało szczegółów, żeby oceniać możliwości takiego montażu. Montaż kotła z otwartą komorą spalania wymaga tylko ( teoretycznie ) podłączenia się do istniejącego kanału z rękawem aluminiowym.

 

W spółdzielni wydanie odpowiedniej zgody nic nie kosztuje. Natomiast koszt zastosowanych materiałów zależy od ich typu i jakości, więc rozrzut cen jest bardzo duży.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.